Don Siegel 

Donald Siegel

7,8
864 oceny pracy reżysera
Don Siegel
Don Siegel był jednym z najbardziej poważanych reżyserów kina akcji w Hollywood. Karierę zaczynał jako archiwista filmowy, awansował na montażystę w studiu Warner Bros. W 1945 roku nakręcił dwa filmy krótkometrażowe, "Hitler Lives" i "Star in the Night", oba nagrodzone Oscarami.

W 1946 roku Siegel nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy film, niekonwencjonalny kryminał "Werdykt". Premiera jego drugiego filmu, niedocenionego "Night Unto Night", została opóźniona o ponad 2 lata. Tematyka okazała się zbyt ciężka, jak na tamte lata. Film jest dramatem psychologicznym, opowiadającym o związku umierającego mężczyzny (Ronald Reagan) z kobietą, mającą skłonności samobójcze (Viveca Lindfors, która była wtedy żoną Siegela). We wczesnych latach 50. Siegel zyskał reputację sprawnego, niezawodnego, często błyskotliwego reżysera kryminałów i filmów akcji. Stało się to głównie za sprawą filmów "Riot in Cell Block 11" oraz "Prywatne piekło", nakręconych w 1954 roku. Jego zdolność do przekształcania trudnych scenariuszy lub historii "bez polotu" w oryginalne, zapadające w pamięć, często zadziwiające filmy potwierdziła "Inwazja porywaczy ciał", jeden z najbardziej niepokojących, popularnych i zyskownych filmów science fiction dekady.

W ciągu kolejnych 15 lat Siegel niejako odszedł w zapomnienie, mimo iż nakręcił "Płonącą Gwiazdę", jeden z najlepszych filmów Elvisa Presley'a. Okres ten zakończył w późnych latach 60., gdy poznał Clinta Eastwooda. Ich współpraca zaowocowała takimi filmami jak "Blef Coogana", "Muły siostry Sary", "Oszukany" oraz niesamowicie popularny i kontrowersyjny kryminał "Brudny Harry". Wtedy Eastwood dopiero zdobywał sławę dzięki sukcesom spaghetti westernów Leone, a uznanie dla Siegela rosło wraz z popularnością Eastwooda. Don Siegel stał się kimś w rodzaju mentora dla Clinta Eastwooda, a nawet wystąpił w jego reżyserskim debiucie "Zagraj dla mnie Misty". W latach 70. Siegel nakręcił również ostatni film Johna Wayne'a, "Rewolwerowiec" (1976) oraz zimnowojenny thriller "Telefon" (1977). Zagrał też taksówkarza w remake'u "Inwazji porywaczy ciał" wyreżyserowanym przez Philipa Kaufmana w 1978 (w Polsce film jest dostępny pod tytułem "Inwazja łowców ciał"). W 1979 roku nakręcił "Ucieczkę z Alcatraz", swój ostatni film z Eastwoodem.

Don Siegel zakończył karierę filmową na początku lat 80. Zmarł na raka w 1991.Clint Eastwood
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 26 października 1912

data śmierci: 20 kwietnia 1991

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 175 cm

dwukrotnie żonaty 1. Viveca Lindfors (1948 - 1953, rozwód), syn Kristoffer (ur. 04.08.1952); 2. Doe Avedon (od 1957)
Zmarł na raka w Nipomo (Kalifornia, USA). Został pochowany na Cayucos-Morro Bay District Cemetery w San Luis Obispo (Kalifornia, USA).
Ukończył kolegium Jesus College na Uniwersytecie w Cambridge (Anglia).
Pierwotnie to on miał być reżyserem filmu "Okręt". Ostatecznie jednak zastąpił go Wolfgang Petersen.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych