Don Siegel 

Donald Siegel

7,8
939 ocen pracy reżysera
Don Siegel
Don Siegel był jednym z najbardziej poważanych reżyserów kina akcji w Hollywood. Karierę zaczynał jako archiwista filmowy, awansował na montażystę w studiu Warner Bros. W 1945 roku nakręcił dwa filmy krótkometrażowe, "Hitler Lives" i "Star in the Night", oba nagrodzone Oscarami.

W 1946 roku Siegel nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy film, niekonwencjonalny kryminał "Werdykt". Premiera jego drugiego filmu, niedocenionego "Night Unto Night", została opóźniona o ponad 2 lata. Tematyka okazała się zbyt ciężka, jak na tamte lata. Film jest dramatem psychologicznym, opowiadającym o związku umierającego mężczyzny (Ronald Reagan) z kobietą, mającą skłonności samobójcze (Viveca Lindfors, która była wtedy żoną Siegela). We wczesnych latach 50. Siegel zyskał reputację sprawnego, niezawodnego, często błyskotliwego reżysera kryminałów i filmów akcji. Stało się to głównie za sprawą filmów "Riot in Cell Block 11" oraz "Prywatne piekło", nakręconych w 1954 roku. Jego zdolność do przekształcania trudnych scenariuszy lub historii "bez polotu" w oryginalne, zapadające w pamięć, często zadziwiające filmy potwierdziła "Inwazja porywaczy ciał", jeden z najbardziej niepokojących, popularnych i zyskownych filmów science fiction dekady.

W ciągu kolejnych 15 lat Siegel niejako odszedł w zapomnienie, mimo iż nakręcił "Płonącą Gwiazdę", jeden z najlepszych filmów Elvisa Presley'a. Okres ten zakończył w późnych latach 60., gdy poznał Clinta Eastwooda. Ich współpraca zaowocowała takimi filmami jak "Blef Coogana", "Muły siostry Sary", "Oszukany" oraz niesamowicie popularny i kontrowersyjny kryminał "Brudny Harry". Wtedy Eastwood dopiero zdobywał sławę dzięki sukcesom spaghetti westernów Leone, a uznanie dla Siegela rosło wraz z popularnością Eastwooda. Don Siegel stał się kimś w rodzaju mentora dla Clinta Eastwooda, a nawet wystąpił w jego reżyserskim debiucie "Zagraj dla mnie Misty". W latach 70. Siegel nakręcił również ostatni film Johna Wayne'a, "Rewolwerowiec" (1976) oraz zimnowojenny thriller "Telefon" (1977). Zagrał też taksówkarza w remake'u "Inwazji porywaczy ciał" wyreżyserowanym przez Philipa Kaufmana w 1978 (w Polsce film jest dostępny pod tytułem "Inwazja łowców ciał"). W 1979 roku nakręcił "Ucieczkę z Alcatraz", swój ostatni film z Eastwoodem.

Don Siegel zakończył karierę filmową na początku lat 80. Zmarł na raka w 1991.Clint Eastwood
więcej

dane personalne:

data urodzenia: 26 października 1912

data śmierci: 20 kwietnia 1991

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 175 cm

trzykrotnie żonaty 1. Viveca Lindfors (10.08.1949 - 27.05.1954, rozwód), syn Christopher Donald (ur. 04.08.1952); 2. Doe Avedon (01.02.1957 - 1975, rozwód); 3. Carol Rydall (od 24.04.1981 do jego śmierci)
Zmarł na raka w Nipomo (Kalifornia, USA). Został pochowany na Cayucos-Morro Bay District Cemetery w San Luis Obispo (Kalifornia, USA).
Ukończył kolegium Jesus College na Uniwersytecie w Cambridge (Anglia).
Pierwotnie to on miał być reżyserem filmu "Okręt". Ostatecznie jednak zastąpił go Wolfgang Petersen.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

za Brudnego Harrego i Ucieczkę z Alcatraz-dwa absolutne arcydzieła,które nigdy się nie zestarzeją

Top

użytkownik usunięty

1. Brudny Harry - 10/10
2. Ucieczka z Alcatraz - 9/10
3. Inwazja porywaczy ciał - 9/10
4. Blef Coogana - 8/10
5. Oszukany - 8/10
6. Muły siostry Sary - 7/10

Dycha za Brudnego Harry'ego :)

mający na koncie kilka fenomenalnych filmów.

dwa filmy najczęściej wymieniane ale większość jego filmów są warte zobaczenia dodam do nich Telefon, Wiatraki Śmierci oraz Charley Varrick

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones