Luc Besson 

7,2
9 054 oceny scenariuszy
Luc Besson
Luc Besson jest obecnie najpopularniejszym francuskim reżyserem na świecie. W młodości nie planował jednak robić kariery artystycznej, ale naukową. Od dzieciństwa zafascynowany morzem i delfinami chciał zostać naukowcem specjalizującym się w tej dziedzinie. W wieku 17 lat przeżył poważny wypadek podczas nurkowania, w wyniku którego nie mógł już powrócić do uprawiania tego sportu. Swoje ambicje skierował wtedy na film, dziedzinę, którą interesował się już od dawna.

Pierwsze kroki w zawodzie reżysera stawiał tworząc teledyski dla francuskich muzyków. Na dużym ekranie Besson zadebiutował w 1981 roku filmem "L'Avant-dernier", którego zrobiona dwa lata później kontynuacja "Ostatnia walka" wyniosła reżysera na szczyty popularności. Obraz zdobył ponad 20 nagród na międzynarodowych festiwalach i cieszył się dużą popularnością po obu stronach oceanu. Kolejnym filmem "Metro" Besson ugruntował swoją pozycję zdolnego reżysera. W 1988 r. artysta stworzył swój najbardziej osobisty film "Wielki błękit". Obraz stał się olbrzymim przebojem w całej Europie. We Francji uznano go za najbardziej kasowy film w historii i nominowano do Cezara w wielu kategoriach. Dopiero następny obraz Bessona "Nikita" przyniósł artyście popularność w Stanach Zjednoczonych, gdzie nakręcono później niezbyt udany remake tego filmu. Kolejny międzynarodowy sukces artysty to zrobiony w 1994 r. "Leon zawodowiec", który ku zdziwieniu wielu ludzi nie otrzymał ani jednego Cezara, mimo iż był nominowany prawie we wszystkich kategoriach. Trzy lata później reżyser zaskoczył wszystkich kosztującym 90 milionów dolarów filmem fantastycznym "Piąty element". Obraz, mimo niepochlebnych recenzji, cieszył się szaloną popularnością na całym świecie i został wybrany filmem rozpoczynającym jubileuszowy, 50. festiwal w Cannes.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 marca 1959

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

wzrost: 173 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 2 inne nagrody oraz 18 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie żonaty: 1. Anne Parillaud (1986 - 1991, rozwód), córka Juliette (ur. 1987); 2. Maïwenn Le Besco (rozwód), córka Shana (ur. 1993); 3. Milla Jovovich (14.12.1997 - 12.06.1999, rozwód); 4. Virginie Silla (od 28.08.2004), 3 córki: Talia (ur. 01.08.2001), Satine (ur. 09.05.2003), Mao (ur. 16.09.2005)
Wyreżyserował następujące teledyski:
- 1983 r. - "Pull Marine" - Isabelle Adjani;
- 1993 r. - "My Soul's Slashed" -  Mylène Farmer;
- 2003 r. - "Love Profusion" - Madonna.
W 2000 roku był przewodniczącym jury festiwalu filmowego w Cannes.
Odmówił nakręcenia "Kryptonimu Nina", będącego remakiem jego wcześniejszego filmu "Nikita". Ostatecznie więc za kamerą stanął John Badham.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Luc ma niesamowity zmysł do tworzenia oryginalnych postaci i robienia filmów z wartką akcją, szybkim tempem, a przy okazji z ciekawą fabułą. Mało który reżyser może się pochwalić większą liczbą filmowych hitów niż on, dlatego dla mnie to jeden z najlepszych twórców ever!

Jeden z lepszych reżyserów w historii gatunku. Jego filmy mają w sobie coś takiego że bardzo szybko się je ogląda i nie sposób się od nich oderwać. 1:30 które trwa taki film mija jak pół godziny.

Kiedyś dawno temu był dobrym reżyserem - Wielki błękit i Nikitę mogę oglądać w nieskończoność.... potem już było coraz gorzej. Dziś Luc Besson to maszynka do zarabiania kasy dla żydowskich producentów i grubych cwaniaków. Wystarczy popatrzeć na LUCY - totalna bzdura zarobiła 10 x tyle co kosztowała. Bez komentarza.

który tworzy w zasadzie same filmowe buble

Dla mnie to jest MISTRZ! Facet po prostu wie co dobre i co zrobić by wszystko grało;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones