Madonna I

Madonna Louise Ciccone

6,9
2 407 ocen gry aktorskiej
Madonna I
Madonna Louise Veronica Ciccone urodziła się 16 sierpnia 1958 r. w Rochester w amerykańskim stanie Michigan jako najstarsza córka średnio zamożnej pary o włoskich korzeniach. Gdy miała 6 lat zmarła jej matka. Wychowana w Detroit, Madonna od wczesnych lat pozostawała pod silnym wpływem wykonawców związanych z Motown, takich jak The Supremes czy Martha and the Vandellas. Były to dziewczęce zespoły wokalne, których repertuar składał się przede wszystkim z piosenek o miłości, urozmaicanych podczas występów prostymi układami tanecznymi. Pierwsze utwory Madonny bez wątpienia miały wiele z niewinnej zmysłowości piosenek wspomnianych wykonawców. Madonna wykazywała nieprzeciętne zdolności artystyczne już w latach szkolnych, nic dziwnego więc, że zdobyła stypendium na kierunek taneczny uniwersytetu w Michigan. Wkrótce jednak, w wieku 20 lat, przyszła gwiazda porzuciła studia i wyjechała do Nowego Jorku, gdzie została zaangażowana przez dwa znane zespoły taneczne. Podczas występów w Paryżu zdała sobie jednak sprawę, że jej prawdziwym powołaniem jest piosenkarstwo i po powrocie do USA jako wokalistka rozpoczęła współpracę z dwoma zespołami - Emmys i Breakfast Club. W 1982 r. zdecydowała się na samodzielną karierę piosenkarską. Jej pierwsze single nagrane dla wytwórni Sire odniosły ogromny sukces, przede wszystkim w amerykańskich dyskotekach. Prosty, beztroski tekst oraz rytmiczna muzyka grana na syntezatorach sprawiły, że piosenki stały się wzorem muzyki dyskotekowej promującej wśród dziewcząt hedonizm i styl życia oparty przede wszystkim na zabawie. Po trudnym okresie, naznaczonym kłopotami w życiu osobistym i emocjonalnym oraz po rozstaniu z aktorem Seanem Pennem - jej mężem od 1985 r. Madonna wydała refleksyjny w charakterze album pod tytułem "Like a Prayer", powszechnie uważany za najlepszy w jej dotychczasowej karierze. W 1998 r. ukazała się dojrzała w charakterze płyta zatytułowana "Ray of Light", której sukces pozwolił odzyskać dawną pozycję na rynku. Na płycie da się również zauważyć znaczący postęp techniki wokalnej Madonny, jaki nastąpił w trakcie przygotowań do ekranizacji musicalu Evita, gdzie zagrała główna rolę. Ray of Light zdobyła aż cztery nagrody Grammy, co jest dowodem na to, ze pod koniec lat 90. Madonna wciąż należy do czołówki gwiazd muzyki pop.

Łączna ilość nagrań Madonny, sprzedanych na całym świecie, wynosi osiem milionów. Artystka była wielokrotnie wyróżniana muzycznym Oscarem - nagrodą Grammy.
Madonna wystąpiła w kilku filmach: "Rozpaczliwie poszukując Susan", "Dick Tracy", "Kim jest ta dziewczyna", "Cienie we mgle", "Ich własna liga", "Evita". Za ten ostatni otrzymała Złotego Globa.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 16 sierpnia 1958

miejsce urodzenia: Bay City, Michigan, USA

wzrost: 164 cm

Złoty Glob
Zdobyła Złoty Glob, 8 innych nagród i 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Sean Penn (16.08.1985 - 14.09.1989, rozwód); 2. Guy Ritchie (22.12.2000 - 21.11.2008, rozwód), syn Rocco John (ur. 11.08.2000)
Rozważano powierzenie jej roli w "Kasynie", która ostatecznie trafiła do Sharon Stone.
Przed przystąpieniem do realizacji filmu "Evita" musiała brać profesjonalne lekcje śpiewu, aby sprostać wymaganiom reżysera i kompozytora Andrew Lloyda Webbera.
W 1989 roku odrzuciła propozycję zagrania w filmie "Wspaniali bracia Bakerowie". Rolę zaakceptowała Michelle Pfeiffer.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych