Maggie Smith I

Margaret Natalie Smith

8,8
53 509 ocen gry aktorskiej
Maggie Smith I
Jedna z najwybitniejszych brytyjskich aktorek. Laureatka dwóch Oscarów: jednego za rolę główną, drugiego za drugoplanową.

Jej rodzice to Margaret Hutton Little - sekretarka z Glasgow i Nathaniel Smith - lekarz z Newcastle. Ma też dwóch starszych braci bliźniaków. Jest absolwentką Oxford High School, choć ponoć nie najlepiej wspomina swoje doświadczenia w tej placówce.

Karierę rozpoczynała od gry w Oxford Playhouse, a na ekranie debiutowała w 1956 roku. W 1960 roku dołączyła do zespołu Royal National Theatre, gdzie zagrała Desdemonę w "Otellu" a towarzyszył jej Laurence Olivier. Rolę tę powtórzyła w nakręconym w 1965 roku "Otellu". Aktorka otrzymała wówczas swoją pierwszą nominację do Oscara. Pierwszą statuetkę zaś odebrała za rolę nauczycielki w "Pełni życia panny Brodie". Drugą statuetkę odebrała dziewięć lat później za drugoplanową rolę w "Suicie kalifornijskiej". Grający z nią w niej Michael Caine ostrzegł Michaela Palina, który miał zagrać w kolejnym filmie Maggie, że ukradnie mu film.

W 1992 roku stworzyła niezapomnianą rolę Matki Przełożonej w komedii "Zakonnica w przebraniu". W 1999 roku zagrała w filmie telewizyjnym "Herbatka z Mussolinim", gdzie grała też wdowa po Olivierze, Joan Plowright. Maggie Smith pozostaje aktywna zawodowo mimo zaawansowanego wieku. Jak mówi, w tzw. "wieku babcinym" otrzymywanie propozycji jest szczególnie cenne. Aktorka wystąpiła w filmach o Harrym Potterze. Zagrała też w filmie o Jane Austen "Zakochana Jane" z Anne Hathaway w roli znanej pisarki.

Maggie początkowo chciała występować pod swoim rodowym imieniem i nazwiskiem, ale okazało się, że jest już aktorka o imieniu Margaret Smith. Aktorka dwukrotnie wychodziła za mąż. Z pierwszym mężem ma dwóch synów. Z drugim była do jego śmierci w 1998 roku.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 grudnia 1934

miejsce urodzenia: Ilford, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 165 cm

Oscar
Zdobyła 2 nagrody Oscar, 16 innych nagród oraz 48 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Robert Stephens (29.06.1967 - 06.05.1975, rozwód), 2 synów: Chris Larkin (ur. 19.06.1967) i Toby (ur. 21.04.1969); 2. Beverley Cross (23.08.1975 - 20.03.1998, jego śmierć)
Ma dwóch starszych braci (którzy są bliźniakami).
W 1970 roku otrzymała CBE (Commander of British Empire), a w 1990 DBE (Dame of British Empire) - tytuł Damy. 
Jest doktorem honoris causa Uniwersytetów Cambridge (Anglia, Wielka Brytania) i St. Andrews (Szkocja, Wielka Brytania), a także patronką stowarzyszenia im. Jane Austen.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Maggie <3

użytkownik usunięty

Jak dla mnie jest najlepszą aktorką ze wszystkich ,talentu aktorskiego mogą pozazdrościć jej nie jedne sławy, kto jej nie lubi to po prostu się nie zna bo ona jest taka fajna :) 2 oscary w jej przypadku to za mało :)

Jestem pełen podziwu dla jej gry aktorskiej w tym wieku. Aż czekałem na sceny z jej
udziałem. Z taką gracją machała tą różdżka chodź ma problemy z chodzeniem. Od pierwszej
części do ostatniej Maggie wykreowała tę postać wręcz idealnie i uważam, że każdy fan seri
o Harrym Potterze się ze mną zgodzi.

Jej wyszukane poczucie humoru, puenty, mimika niezmiernie mnie bawiły. Kiedy się pojawiała od razu poprawiał mi się nastrój. Stworzyła najbarwniejszą postać w serialu Downton Abbey.

Aktorka wspaniała i tyle w temacie ! .

Zauważyłam że sporo hejterów pod każdym mniej znanym filmem z Maggie Smith daje 1
To śmieszne widzieć pod każdym filmem średnią 2,5 no gratulacje że tez chce się wam w każdy film klikać i oceniać na 1 Ja nie lubię np. Paris Hilton ale nie wystawiam jej wszędzie 1
Ludzie ogarnijcie się a właściwie to pewnie gimbusy...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones