Maggie Smith I

Margaret Natalie Smith

8,8
50 774 oceny gry aktorskiej
Maggie Smith I
Jedna z najwybitniejszych brytyjskich aktorek. Laureatka dwóch Oscarów: jednego za rolę główną, drugiego za drugoplanową.

Jej rodzice to Margaret Hutton Little - sekretarka z Glasgow i Nathaniel Smith - lekarz z Newcastle. Ma też dwóch starszych braci bliźniaków. Jest absolwentką Oxford High School, choć ponoć nie najlepiej wspomina swoje doświadczenia w tej placówce.

Karierę rozpoczynała od gry w Oxford Playhouse, a na ekranie debiutowała w 1956 roku. W 1960 roku dołączyła do zespołu Royal National Theatre, gdzie zagrała Desdemonę w "Otellu" a towarzyszył jej Laurence Olivier. Rolę tę powtórzyła w nakręconym w 1965 roku "Otellu". Aktorka otrzymała wówczas swoją pierwszą nominację do Oscara. Pierwszą statuetkę zaś odebrała za rolę nauczycielki w "Pełni życia panny Brodie". Drugą statuetkę odebrała dziewięć lat później za drugoplanową rolę w "Suicie kalifornijskiej". Grający z nią w niej Michael Caine ostrzegł Michaela Palina, który miał zagrać w kolejnym filmie Maggie, że ukradnie mu film.

W 1992 roku stworzyła niezapomnianą rolę Matki Przełożonej w komedii "Zakonnica w przebraniu". W 1999 roku zagrała w filmie telewizyjnym "Herbatka z Mussolinim", gdzie grała też wdowa po Olivierze, Joan Plowright. Maggie Smith pozostaje aktywna zawodowo mimo zaawansowanego wieku. Jak mówi, w tzw. "wieku babcinym" otrzymywanie propozycji jest szczególnie cenne. Aktorka wystąpiła w filmach o Harrym Potterze. Zagrała też w filmie o Jane Austen "Zakochana Jane" z Anne Hathaway w roli znanej pisarki.

Maggie początkowo chciała występować pod swoim rodowym imieniem i nazwiskiem, ale okazało się, że jest już aktorka o imieniu Margaret Smith. Aktorka dwukrotnie wychodziła za mąż. Z pierwszym mężem ma dwóch synów. Z drugim była do jego śmierci w 1998 roku.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 grudnia 1934

miejsce urodzenia: Ilford, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 165 cm

Oscar
Zdobyła 2 nagrody Oscar, 16 innych nagród i 48 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Robert Stephens (29.06.1967 - 06.05.1975, rozwód), 2 synów: Chris Larkin (ur. 19.06.1967) i Toby (ur. 21.04.1969); 2. Beverley Cross (23.08.1975 - 20.03.1998, jego śmierć)
Ma dwóch starszych braci (którzy są bliźniakami).
W 1970 roku otrzymała CBE (Commander of British Empire), a w 1990 DBE (Dame of British Empire) - tytuł Damy. 
Jest doktorem honoris causa Uniwersytetów Cambridge (Anglia, Wielka Brytania) i St. Andrews (Szkocja, Wielka Brytania), a także patronką stowarzyszenia im. Jane Austen.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych