Michael Caine I

Maurice Joseph Micklewhite

8,2
64 001 ocen gry aktorskiej
Michael Caine I
Jest jednym z najwybitniejszych angielskich aktorów naszych czasów. Wystąpił w ponad 100 filmach a w wielu z nich stworzył niezapomniane kreacje, które przyniosły mu wiele nagród, w tym Oscara i Złoty Glob.
Mimo, iż na dużym ekranie zadebiutował już w 1956 roku to popularność Caine zyskał dopiero 10 lat później. Wystąpił wtedy w dramacie "Alfie", w którym wcielił się w rolę tytułowego bohatera. Kreacja, którą stworzył przyniosła mu nie tylko doskonałe recenzje, ale również nominacje do wielu prestiżowych nagród w tym do Oscara i Złotego Globu.
Swoją popularność Caine ugruntował występując w trzech filmach opowiadających o przygodach szpiega Harry'ego Palmera. Obrazy te cieszył się dużą popularnością na całym świecie i przyniosły aktorowi status gwiazdy.
Michael Caine to aktor wszechstronny. Doskonale sprawdza się w dramatach, ale równie rewelacyjnie wypada w komediach, czy filmach sensacyjnych. W każdym z tych gatunków potrafi stworzyć przekonywującą rolę, która na długo zostaje w pamięci widzów.
W 1999 roku aktor wystąpił w głośnym filmie "Wbrew regułom", gdzie wcielił się w postać doktora Wilbura Larcha. Za kreację tą otrzymał nominacje do Złotego Globu oraz statuetkę Oscara. W uznaniu swoich zasług aktorskich 16 czerwca 2000 roku  otrzymał z rąk królowej brytyjskiej tytuł szlachecki.
Jest tytanem pracy. Mimo podeszłego wieku, ma już prawie 70 lat, występuje rocznie w 3 lub 4 filmach a dodatkowo zajmuje się również prowadzeniem restauracji. Obecnie posiada już 5 lokali, z czego 4 w Londynie i jeden w Miami. Caine nadal pozostaje w dobrej formie o czym świadczą choćby liczne nominacje do prestiżowych nagród, które otrzymuje do dnia dzisiejszego.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 marca 1933

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 188 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 10 innych nagród oraz 33 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Patricia Haines (03.04.1955 - 1958, rozwód), córka Dominique (ur. 14.08.1957); 2. Shakira Caine (od 08.01.1973), córka Natasha (ur. 15.07.1973)
Pierwotnie to on miał zagrać rolę Williama z Baskerville w filmie "Imię róży", zamiast Seana Connery.
Caine opublikował swoją autobiografię "What's It All About?" oraz książkę "Acting on Film", na podstawie serii wykładów, jakie wygłosił w telewizji BBC.

W 2000 roku otrzymał z rąk królowej Elżbiety tytuł szlachecki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wysłał swoje dzieci z powrotem do Wielkiej Brytanii, kiedy w amerykańskiej szkole nauczono je, że druga wojna światowa zaczęła się w 22 czerwca 1941 roku, a nie 1 września 1939.

Większość tych, z którymi dzisiaj gra nie dorasta mu do pięt.


Bo Michael Caine jest takim aktorem, że nawet taką miotłę zagrałby po mistrzowsku i dostał za to
Oscara. Ot co.

Z klasą, kulturą, wielkim talentem....powinno się tym wszystkim początkującym aktorom pokazywać filmy z jego udziałem żeby się uczyli co to jest prawdziwa gra aktorska, w dzisiejszym świecie zawód aktora został trochę ''nadszarpnięty'' i wg mnie niektórzy są na niewłaściwym miejscu, a do tego Caine ma jeszcze cudowny...

więcej

I trzeba mu oddać, ze trzyma poziom cały czas, bo ostatnie role, pomimo, że grane już po 80-ce niczym nie ustępują tym, które grał przed laty. Szacunek