Marcia Gay Harden 

7,4
10 892 oceny gry aktorskiej
Marcia Gay Harden
Karierę aktorską rozpoczęła w teatrze, po ukończeniu studiów na Uniwersity of Texas. Następnie kontynuowała naukę w Nowym Jorku. W filmie pojawiła się w roku 1990, dostając angaż do filmu braci Coen "Ścieżka strachu", w którym wystąpiła u boku Alberta Finneya i Johna Turturro. Póżniej były filmy telewizyjne, m.in. serial biograficzny "Sinatra", gdzie zagrała Avę Gardner. Uznanie przyniosła jej rola w niezależnej produkcji "Crush", prezentowanej w Cannes. Na festiwalu kina niezależnego w Sundance zdobyła nagrodę publiczności za występ w "The Spitfire Grill". Widowni spodobała się także jej rola w "Zmowie pierwszych żon" oraz we "Flubberze". Entuzjastycznie przyjęto kreację Harden w biograficznym "Pollocku" Eda Harrisa, gdzie wcieliła się w żonę głównego bohatera, słynnego malarza - abstrakcjonisty.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 sierpnia 1959

miejsce urodzenia: La Jolla, Kalifornia, USA

wzrost: 164 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 3 inne nagrody oraz 15 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Thaddaeus Scheel (09.07.1996 - 2012, rozwód), 3 dzieci: córka Eulala Grace (ur. 1998) oraz bliźniaki: Hudson i Julitta Dee (ur. 22.04.2004)
W 1980 roku ukończyła studia licencjackie z teatru na University of Texas w Austin (Teksas, USA). W 1988 roku otrzymała również tytuł magistra z aktorstwa w Tisch School of the Arts w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Jej mąż, brat i ojciec mają na imię Thaddaeus.
Była członkinią jury oceniającego filmy fabularne na Festiwalu Filmowym Sundance w 2008 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych