film

Ścieżka strachu

Miller's Crossing
1990
1 godz. 55 min.
7,3 10 228
ocen
7,3 10 1 10228
6,5 11
ocen krytyków
Gangster Caspar planuje zabić bukmachera Berniego. Nie zgadza się na to lokalny boss Leo, co doprowadza do wojny. więcej mniej
Ścieżka strachu zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Srebrna Muszla
Film zdobył nagrodę Srebrna Muszla oraz 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Rok 1929. Tom Reagan (Gabriel Byrne) jest prawą ręką irlandzkiego bossa, Leo (Albert Finney), jednego z najbardziej wpływowych ludzi w mieście. Przypadek sprawia, że obaj mężczyźni zakochują się w tej samej kobiecie, siostrze Berniego Bernbauma (John Turturro). Tymczasem konkurencyjny gang wydaje na niego wyrok śmierci. W ramachRok 1929. Tom Reagan (Gabriel Byrne) jest prawą ręką irlandzkiego bossa, Leo (Albert Finney), jednego z najbardziej wpływowych ludzi w mieście. Przypadek sprawia, że obaj mężczyźni zakochują się w tej samej kobiecie, siostrze Berniego Bernbauma (John Turturro). Tymczasem konkurencyjny gang wydaje na niego wyrok śmierci. W ramach wcześniejszych rozliczeń zadanie to musi wykonać Leo. Zakochany gangster zdaje sobie sprawę, że odmowa doprowadzi do wojny. W rozgrywce chce posłużyć się Tomem, jednak nie wie, czy może mu jeszcze zaufać.

boxoffice
$5 080 409 w USA
budżet
$14 000 000
na podstawie
Dashiell Hammett (powieść) (niewymieniony w czołówce)
dystrybucja
Imperial
studio
Circle Films / Twentieth Century Fox Film Corporation
tytuł oryg.
Miller's Crossing
inne tytuły
Bracia Coen chcieli żeby postać Leo zagrał Trey Wilson, który grał u nich w "Arizona Junior". Niestety zmarł on na krótko przed rozpoczęciem produkcji, więc rolę przejął Albert Finney.
John Turturro przy kreowaniu postaci opierał się na Barrym Sonnenfeldzie, operatorze filmu.
Postać Eddie'ego Dane'a została pierwotnie napisana dla Petera Stormare i miała nazywać się Szwed. Stormare odmówił, ponieważ w tym czasie grał Hamleta na Broadwayu. Rola została kilkukrotnie przerobiona, a w końcu już na planie zdecydowano się, żeby nazwać ją Dane (Duńczyk).
Film gangsterski to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych gatunków filmowych. Zapewne każdy z nas, siedząc przed ekranem, poznał wielu mafijnych bossów, zetknął się z bezwzględnymi gangsterami i przeżył niejedną strzelaninę. Ogromna popularność takich filmów, jak "Ojciec chrzestny" czy "Człowiek z blizną" motywowała twórców do... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych