Mark Dacascos 

Mark Alan Dacascos

7,4
3 320 ocen gry aktorskiej
Mark Dacascos
Mark Dacascos urodził się w 1964 roku w Honolulu na Hawajach. Kiedy miał 6 lat, jego rodzina przeniosła się do innej części USA. W wieku 10 lat zamieszkał w Hamburgu, gdzie mieszkał do 18. roku życia. Rodzice Marka (Al Dacascos ma w swoich żyłach krew filipińsko-hiszpańsko-chińską, zaś jego matka jest pół-Irlandką, pół-Japonką), są mistrzami sztuk walki. Pod ich okiem wyrósł na wspaniałego zawodnika. Od wczesnej młodości rodzice doskonale przygotowali go do ogromnego wysiłku, jakim są sztuki walki, zwłaszcza Kung Fu i Wun Hop Kuen Do, w którym dorobił się czarnego pasa 4. stopnia. Jego ojciec, Al Dacascos, również mistrz Walk Wschodu, jest założycielem szkoły Kung Fu w Denver w USA. Dacascos jest studentem Profesora Jiang Hao Quan, który uczy stylów pochodzących z Shao-Lin: Chin-na, Shui-jao i Tai-chi. Pobierał  także lekcje u najlepszych nauczycieli, m.in. u Joselito "Amém" Santo, który zagrał z nim filmie "Tylko dla najlepszych", jako jego nauczyciel.
Mark nie planował zostać aktorem. Pierwszą w życiu rolę otrzymał przypadkowo. Pewien reżyser zwrócił na niego uwagę na ulicy, ponieważ spodobała mu się jego wyjątkowa uroda. Potem jego kariera potoczyła się szybko i sprawnie. Popularność przyniosły mu filmy akcji przeznaczone w większości na rynek wideo (m.in. "Wybrany", "Odjazd"). Aktor nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ról "kopanych". Ma na swoim koncie także poważne i kultowe role, chociażby Mani w "Braterstwie Wilków", Ling w "Od kołyski aż po grób", czy w serialu "Kruk: Droga do nieba". Dacascos jest prawdziwym poliglotą. Włada biegle kilkoma językami, m.in. niemieckim, angielskim, francuskim i mandaryńskim. Jest od kilkunastu lat szczęśliwie związany z Julie Condrą. Mają troje dzieci, synów Makoa i Kapono oraz córkę Noelani. Gwiazdor jest jednym z najbardziej twórczych aktorów w Hollywood i bez wątpienia jest jednym z najlepszych "techników" kina akcji. Dzięki charakterystycznemu typowi urody, Mark z powodzeniem wciela się w role m.in. Japończyków, Meksykanów czy też Indian.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 lutego 1964

miejsce urodzenia: Honolulu, Hawaje, USA

wzrost: 175 cm

żona Julie Condra (od 05.01.1998), 3 dzieci: syn Makoalani Charles (ur. 31.12.2000), syn Kapono i córka Noelani
W 1982 zdobył tytuł Mistrza Europy w Kung Fu & Karate Championships.
Był brany pod uwagę jako odtwórca głównej roli w filmie "Smok: historia Bruce'a Lee", którą ostatecznie otrzymał Jason Scott Lee.
Ukończył Portland State University w Portland (Oregon, USA) na dwóch kierunkach: sztuka i chinoznawstwo.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych