Mark Alan Dacascos

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/5524/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":2863,"rate":7.451624170450576,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/5524/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":82,"rate":7.2926829268292686,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/5524/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":14,"rate":7.214285714285714,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/5524/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":3,"rate":4.666666666666667,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/5524/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":1,"rate":9,"desc":"ocena","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/5524/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":1,"rate":9,"desc":"ocena","profession":"pracy producenta"}}]
7,5
2 863 oceny gry aktorskiej
Mark Dacascos
Mark Dacascos urodził się w 1964 roku w Honolulu na Hawajach. Kiedy miał 6 lat, jego rodzina przeniosła się do USA. W wieku 10 lat zamieszkał w Hamburgu, gdzie mieszkał do 18. roku życia. Rodzice Marka (Al Dacascos ma w swoich żyłach krew filipińsko-hiszpańsko-chińską, zaś jego matka jest pół-Irlandką, pół-Japonką), są mistrzami sztuk walki. Pod ich okiem wyrósł na wspaniałego zawodnika. Od wczesnej młodości rodzice doskonale przygotowali go do ogromnego wysiłku, jakim są sztuki walki, zwłaszcza Kung Fu i Wun Hop Kuen Do, w którym dorobił się czarnego pasa 4. stopnia. Jego ojciec, Al Dacascos, również mistrz Walk Wschodu, jest założycielem szkoły Kung Fu w Denver w USA. Dacascos jest studentem Profesora Jiang Hao Quan, który uczy stylów pochodzących z Shao-Lin: Chin-na, Shui-jao i Tai-chi. Pobierał  także lekcje u najlepszych nauczycieli, m.in. u Joselito "Amém" Santo, który zagrał z nim filmie "Tylko dla najlepszych", jako jego nauczyciel.
Mark nie planował zostać aktorem. Pierwszą w życiu rolę otrzymał przypadkowo. Pewien reżyser zwrócił na niego uwagę na ulicy, ponieważ spodobała mu się jego wyjątkowa uroda. Potem jego kariera potoczyła się szybko i sprawnie. Popularność przyniosły mu filmy akcji przeznaczone w większości na rynek wideo (m.in. "Wybrany", "Odjazd"). Aktor nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ról "kopanych". Ma na swoim koncie także poważne i kultowe role, chociażby Mani w "Braterstwie Wilków", Ling w "Od kołyski aż po grób", czy w serialu "Kruk: Droga do nieba". Dacascos jest prawdziwym poliglotą. Włada biegle kilkoma językami, m.in. niemieckim, angielskim, francuskim i mandaryńskim. Jest od kilkunastu lat szczęśliwie związany z Julie Condrą. Mają troje dzieci, synów Makoa i Kapono oraz córkę Noelani. Gwiazdor jest jednym z najbardziej twórczych aktorów w Hollywood i bez wątpienia jest jednym z najlepszych "techników" kina akcji. Dzięki charakterystycznemu typowi urody, Mark z powodzeniem wciela się w role m.in. Japończyków, Meksykanów czy też Indian.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 lutego 1964

miejsce urodzenia: Honolulu, Hawaje, USA

wzrost: 175 cm

żona Julie Condra (od 05.01.1998), 3 dzieci: syn Makoalani Charles (ur. 31.12.2000), syn Kapono i córka Noelani
W 1982 zdobył tytuł Mistrza Europy w Kung Fu & Karate Championships.
Był brany pod uwagę jako odtwórca głównej roli w filmie "Smok: historia Bruce'a Lee", którą ostatecznie otrzymał Jason Scott Lee.
Ukończył Portland State University w Portland (Oregon, USA) na dwóch kierunkach: sztuka i chinoznawstwo.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych