Michael Crichton 

John Michael Crichton

7,8
646 ocen materiałów do scenariusza
Michael Crichton
Michael Crichton należy do grona najbardziej popularnych pisarzy amerykańskich. By opłacić swoją naukę (studia) Michael pisał kryminały, do których się dziś nie przyznaje (a pisał pod pseudonimami). Wykształcił się na doktora Harvard Medical School, zaraz po tym zaczął pracować jako reżyser i pisarz. Jego powieści obiegły nie tylko Amerykę. Sporo z nich doczekało się adaptacji. Napisał kilkanaście książek: "Andromeda znaczy śmierć" (film "Tajemnica Andromedy") , "Człowiek terminal", "Kongo", "Kula", "Jurassic Park" (film "Park Jurajski"), "Wielki skok na pociąg", "Wschodzące słońce", "System" (film "W sieci"), "Zaginiony świat: Jurassic Park", "Norton N22", "Linia czasu", "Zjadacze umarłych" (obraz "13 wojownik"), "Śmierć binarna" czy "Wyższa konieczność". W dziełach tych, poza klasycznymi powieściami akcji, stworzył także nowy gatunek literacki - techno-thriller, będący swoistym skrzyżowaniem SF i thrillera (np. "Park Jurajski"). Napisał jeszcze przynajmniej 4 książki medyczne. Ponadto pomagał przy realizacji swoich powieści. Sam także pisał scenariusze np. do filmu "Twister" oraz reżyserował ("Śpiączkę"). Zajął się produkcją i stworzył święcący triumfy serial - "Ostry dyżur".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 23 października 1942

data śmierci: 4 listopada 2008

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 205 cm

Saturn
Zdobył Saturn, 3 inne nagrody oraz 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
pięciokrotnie żonaty: 1. Joan Radam (1965 - 1970, rozwód); 2. Kathy St. Johns (31.12.1978 - 1980, rozwód); 3. Suzanne Childs (od 22.10.1981, rozwód); 4. Anne-Marie Martin (1987 - 2002, rozwód), córka Taylor (ur. 1989); 5. Sherri Alexander (od 04.05.2005 do jego śmierci), dziecko
W 1986 roku Michael był egzorcyzmowany.
Jego książka, film i serial telewizyjny zajmowały w USA jednocześnie 1 miejsce na liście przebojów. Jest jedynym człowiekiem, który tego dokonał.
W 2003 roku jego imieniem został nazwany dinozaur - Crichtonsaurus bohlini.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Że co?:) ktoś wie o co to chodzi?

kilka miesięcy temu pojawiła się informacja że jesienią 2017 miały ruszyć zdjęcia do ,,Micro,, ostatniej książki Crichtona (dokończonej przez Prestona). Reżyserem miał być J.Ronning twórca Piratów z Karaibów 5. Póki co na razie cisza. Trzymam kciuki za ten projekt bo książka jest fenomenalna. Istny Jurrasic Park w...

Jak Wam się podobały filmy na podstawie Jego scenariusza / powieści lub przez Niego wyreżyserowane?

Mój top wygląda tak:

1 - Jurassic Park 1 - 9
2 - Jurassic Park 2 - 8
3 - Jurassic Park 3 - 8
4 - W sieci - 7
5 - Twister - 6
6 - Kula - 6
7 - Wschodzące słońce - 6
8 - Wielki napad na pociąg - 6
9 - 13. Wojownik -...

z ich ekranizacjami i jako reżyser to już nie to samo.W książkach bardziej naukowo opisywał swoje historie.

Ostatnio przeczytałam powieść Crichton'a "Następny". Mimo wielu początkowo zamotanych wątków, jak zwykle trzyma poziom. Myślę, że mógłby wyjść z tego naprawdę dobry film i czekam z niecierpliwością. Mam tylko nadzieję, że weźmie się za to ktoś godny Crichton'a..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones