film

Trzynasty wojownik

The 13th Warrior
1999
1h 42m
7,1 61 004
oceny
7,1 10 1 61004
4,6 9
ocen krytyków
Młody poeta wyrusza z misją dyplomatyczną, w trakcie której spotyka wikingów i przystępuje do ich drużyny. więcej mniej
Trzynasty wojownik zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

X wiek naszej ery. Młody i bogaty arabski poeta - Ahmad Ibn Fadlan (Antonio Banderas) popada w poważne tarapaty, gdy zakochuje się w niewłaściwej kobiecie. Natychmiast zostaje mianowany ambasadorem i wysłany z misją dyplomatyczną na krańce cywilizowanego świata. Podróżując po ówczesnej Europie, spotyka grupę dwunastu tajemniczychX wiek naszej ery. Młody i bogaty arabski poeta - Ahmad Ibn Fadlan (Antonio Banderas) popada w poważne tarapaty, gdy zakochuje się w niewłaściwej kobiecie. Natychmiast zostaje mianowany ambasadorem i wysłany z misją dyplomatyczną na krańce cywilizowanego świata. Podróżując po ówczesnej Europie, spotyka grupę dwunastu tajemniczych wojowników. Są to Wikingowie z królestwa Hrothgara. Przewodzący wojownikom poseł imieniem Buliwyf (Vladimir Kulich) opowiada Ahmadowi o plemieniu kanibali, które dziesiątkuje ich królestwo. Według starej legendy Wikingowie odniosą nad nimi zwycięstwo dopiero wtedy, gdy dołączy do nich trzynasty wojownik pochodzący z odległej krainy.

boxoffice
$61 698 899 na świecie
$32 698 899 w USA
$29 000 000 poza USA
budżet
$160 000 000
na podstawie
Michael Crichton (powieść)
dystrybucja
Syrena EG
studio
Touchstone Pictures (przedstawia)
tytuł oryg.
The 13th Warrior
inne tytuły
The Thirteenth Warrior (alternatywna pisownia) USA
Eaters of the Dead (tytuł roboczy) USA
The Vikings (tytuł roboczy) USA
więcej
W powieści Michaela Crichtona Freyda, matka z plemienia Wendoli, była starą kobietą. John McTiernan powierzył jej rolę zasłużonej aktorce Susan Willis, jednakże gdy Crichton obejrzał nakręcony materiał, stwierdził, że uśmiercanie staruszek nie przystoi bohaterom. Postanowił ją znacznie odmłodzić, by stanowiła większe wyzwanie. Ostatecznie Freydę zagrała Kristen Cloke, ale, co ciekawe, w napisach końcowych widnieje Susan Willis.
Do filmu zostały napisane dwie ścieżki dźwiękowe. Pierwszą napisał Graeme Revell, jednak została odrzucona (etniczny score - połączenie muzyki nordyckiej i arabskiej - nie odpowiadał Michaelowi Crichtonowi). Drugą, która została wykorzystana w filmie, napisał Jerry Goldsmith.
Reżyser John McTiernan pokłócił się co do ostatecznej wersji filmu z producentem Michaelem Crichtonem. McTiernan zrezygnował, a jego obowiązki przejął Crichton.
Zapewne niewiele osób z grona oglądających "Trzynastego wojownika" czytało kiedykolwiek całkiem fajną książkę Michaela Crichtona "Zjadacze umarłych", na podstawie której powstał ten film. Nie mam zamiaru jednak rozwodzić się nad różnicami i podobieństwami książki i filmu. Spojrzę na film "na czysto" bez odwoływania się do, trzeba przyznać, mało... więcej
Dzisiaj, w czasach miłościwie nam panujących "Gwiezdnych Wojen" i "Indiany Jonesa", dwojga dzieci wyobraźni George'a Lucasa, ciężko zrobić dobre kino przygodowe. Każdy nowo powstały film z tego gatunku siłą rzeczy będzie porównywany to tych wyżej wymienionych dzieł, a taka konfrontacja zwykle nie kończy się dla owego filmu dobrze. Za przykład niech... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dla mnie film kultowy , pierwszy raz oglądałem go z tatą i to on mnie nim zaraził jak manią filmową zresztą . Mowie tu za siebie , filmy do których lubie wracać raz na jakiś czas i nie nudzą mi sie np po dziesiatym seansie są dla mnie kultowe , ten film ma fajny klimat , niezłą sciezke dzwiekową , kilka scen gdzie...

Zawsze jak oglądam ten film to dosłownie czuję to napięcie i oczekiwanie na atak Wendoli! Do tego ta muzyka, ujęcia, aktorzy... zaj...! 10/10!

Oglądałem kilkanaście razy i nigdy mi się nie znudzi. Jak Wendole atakują w szyku, albo zjeżdżają z gór z tą niesamowitą muzyką w tle to jest po prostu coś zaj***go!

Wikingowie?

ocenił(a) film na 6

Strasznie dziwnie wyglądają niektórzy wikingowie. jeden przypomina Szkota, drugi Celta, Trzeci jak Assasyn, kolejny na Hiszpana

9/10

ocenił(a) film na 9

Świetny film, który można oglądać wiele razy. Bardzo dobra ścieżka dźwiękowa, wspaniały klimat.