John McTiernan 

John Campbell McTiernan Jr.

8,0
2 078 ocen pracy reżysera
John McTiernan
John McTiernan znany jest wielu kinomanom, z takich przebojów kasowych jak "Szklana Pułapka", "Predator" czy "Polowanie na czerwony październik" - które powstało na podstawie powieści Toma Clancy. Filmy te reprezentują gatunek kina sensacyjnego, czyli gatunku, który McTiernan opanował niemal do perfekcji.

John urodził się i wychował w małym miasteczku Albany w stanie Nowy York. Po ukończeniu szkoły w Exeter postanowił kontynuować naukę na kierunku reżyserii teatralnej. Wcześnie zaczął wykazywać zainteresowanie sztuką dramatyczną. Dopiero później uświadomił sobie, że jego powołaniem tak naprawdę jest film i to jemu chciałby się poświęcić w przyszłości. Odpuścił teatr i postanowił związać się z American Film Institute, na wydziale reżyserii filmowej.

Jego pierwszy film fabularny "Nomads" powstał w 1986 roku, John napisał do niego scenariusz i wyreżyserował go. Zagrał w nim Pierce Brosnan, wtedy jeszcze początkujący aktor, grający w filmach telewizyjnych. Następnym filmem jaki powierzyło mu studio, był "Predator" z Arnoldem Schwarzeneggerem. McTiernan wywiązał się z zadania wzorowo.

Z czasem zlecono mu kilka nowych filmów, m.in. "The Last Action Hero" - kolejny film ze Schwarzeneggerem w roli głównej. McTiernan poza wyreżyserowaniem go, był także producentem. Tego samego roku, John nakręcił film odbiegający od reszty, poruszający problemy ochrony środowiska - Medicine Man z Sean'em Connery i Lorraine Bracco.
Kolejnym sukcesem reżysera okazała się "Szklana Pułapka 3" (Die Hard: With a Vengance) z niezapomnianym Brucem Willisem.

Kolejnymi filmami McTiernana były: "Afera Thomasa Crown'a" ponownie z Piercem Brosnanem, i "13 Wojownik" z Antonio Banderasem. Ostatnim filmem, jaki wyreżyserował jest "Sekcja 8" (2003) z Samuelem L. Jacksonem i Johnem Travoltą.
W 2006 roku, ma się ukazać kolejny film z udziałem McTiernana - czyli "Szklana Pułapka 4".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 8 stycznia 1951

miejsce urodzenia: Albany, Nowy Jork, USA

wzrost: 183 cm

czterokrotnie żonaty: 1. Carol Land (od 12.10.1974, rozwód); 2. Donna Dubrow (1988 - 1997, rozwód); 3. Kate Harrington (19.07.2003 - 2012, rozwód), 2 dzieci; 4. Gail Sistrunk (od 2012)
Zaproponowano mu wyreżyserowania filmu "Batman Forever". Nie przyjął tej propozycji ponieważ był już zajęty produkcją "Szklanej pułapki 3", zastąpił go Joel Schumacher.
Został skazany na rok więzienia za okłamywanie agenta FBI odnośnie podsłuchiwania producenta filmowego Charlesa Rovena.
Był jednym z wielu kandydatów branych pod uwagę jako reżyser filmu "X-Men", jednak ostatecznie angaż przyjął Bryan Singer.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych