Mike Figgis 

Michael Figgis

7,5
365 ocen pracy reżysera
Mike Figgis
Urodził się w 1948 roku w Carlisle, reżyser, producent, muzyk, pisarz. Przez pierwsze lata życia wraz z rodziną wiele podróżował, by w 1956 zamieszkać w Newcastle. Tam Figgis udzielał się w licznych zespołach rockowych, grał m.in. z Bryanem Ferry. W latach 1967-70 studiował muzykę w Londynie i nagrywał z zespołem stworzonym przez Charlie Wattsa z The Rolling Stones. W 1980 roku zostawił grupę People Show, z którą koncentrował na całym świecie i rozpoczął reżyserowanie sztuk teatralnych i filmów. Wkrótce stał się uznanym w całej Europie reżyserem teatralnym, którego oryginalne prace cieszyły się sporym powodzeniem. Jest również autorem trzech sztuk teatralnych: "Redheugh", "Slow Fade", "Animals of the City" oraz kilku książek. W 1976 r. zapisał się na kurs filmowy w Britain's National Film School. Szkoła ta wraz z Channel 4 pomogła mu w 1984 zrealizować obiecujący krotki film The House. Z kolei wsparcie znanego producenta Davida Puttnama pozwoliło mu na debiut fabularny - Burzliwy poniedziałek (1988) z udziałem Stinga, Tommy Lee Jonesa, Seana Beana i Melanie Griffith. Sukces tego filmu otworzył mu drogę do Hollywood. Tam Figgis zrealizował m.in. Wydział wewnętrzny (1990) z Andy Garcia i Richardem Gere, Wersję Browninga (1994), z udziałem Alberta Finneya, Grety Scacchi, Matthew Modine'a. W 1995 przyszedł największy sukces w filmowej karierze reżysera. Film Zostawić Las Vegas, do którego Figgis napisał scenariusz, muzykę i który wyreżyserował zdobył cztery nominacje do Złotego Globu, dwie do Oscara. Jedna z tych nominacji zamieniła się w nagrodę dla Nicolasa Cage za rolę alkoholika, który postanawia zapić się na śmierć. Figgis jakby przestraszył się rozgłosu i fleszy aparatów, bo od tamtej pory konsekwentnie trzyma się na uboczu filmowego przemysłu. Realizuje kameralne dramaty (Namiętność panny Julity, 1999), filmowe eksperymenty (Timecode, 2000, Hotel, 2001), które chętnie zapraszane są na festiwale, ale nie docierają do szerszej widowni. Figgis, filmowiec z przeszłością muzyka, starannie dobiera i opracowuje ścieżki dźwiękowe swoich filmów.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 lutego 1948

miejsce urodzenia: Carlisle, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 183 cm

Independent Spirit
Zdobył Independent Spirit, 3 inne nagrody oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Grał w zespole r'n'b o nazwie Gas Board. Wokalistę zespołu, Bryana Ferry uczył grać na pianinie.
Mike Figgis zrobił podczas łódzkiego festiwalu Camerimage w 2005 roku sesję zdjęciową polskiej aktorce Weronice Rosati. Zdjęcia trafiły do magazynu filmowego 'Cinema'. Polska aktorka do tego samego numeru gazety przeprowadziła wywiad z Figgisem.
Był członkiem jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1996 roku.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • 1."Zostawić las vegas" 9+/10
  2."Wydział wewnętrzny" 6/10
  3."Cold creek manor" 5/10


  + znaczy że w ulubionych
  Zachęcam do wklejania waszych topów

 • Ale najlepsze , że nie rozumiem dlaczego - ma swój własny styl, jest wszechstronny (reżyser, scenarzysta, kompozytor, itp.), conajmniej jedno arcydzieło na koncie (LLV). Szkoda, że jego filmy są tak trudne do zdobycia.

  "Hotel" chyba nawet nie został wydany na DVD (właściwie jestem pewny, bo na necie nie... więcej

  2
  • Dycha za Zostawić Las Vegas i za Wydział wewnętrzny :)

   • Oglądałem w życiu trzy filmy tego reżysera:Hotel,Zostawić Las Vegas i Utracona niewinność.Zastanawiające jest jak mozna robiić tak nierówne filmy.Z jednej strony Zostawić...świetny film,jasny przekaz.Natomiast w dwóch pozostałych filmach nie wiem o co Figgisowi chodzi.Jak dla mnie mamy do...

    • Oglądałam kilka filmów Figgisa, poza "Timecode", który dla mnie jest zbyt eksperymentalny, inne przykuwają moją uwagę - doskonale prowadzonymi emocjami. Figgis często pokazuje bohaterów na krawędzi, nieprzystosowanych, jak panna Julia czy bohater "Leaving Las Vegas", lub próbujących...