Francesca Romana Rivelli

Ornella Muti

biografie

(1)
  • Włoska aktorka filmowa Ornella Muti, naprawdę nazywa się Francesca Romana Rivelli. Urodziła się 9 marca 1955 w Rzymie. Ojciec był Neapolitańczykiem, a matka Estonką. Jej dziadkowie ze strony matki wyemigrowali z Leningradu (obecnie Sankt Petersburg), Rosja, do Estonii.
    Jako nastolatka próbowała sił jako modelka. W filmie zadebiutowała w 1970 roku gdy miała piętnaście lat. Reżyser Damiano Damiani zobaczył ją w trakcie zdjęć próbnych, na które zgłosiła się jej starsza siostra Claudia, i zaproponował występ w swoim filmie "Romans ludowy". Debiutancki film zwrócił uwagę innych reżyserów. W następnych filmach grała dużo, zyskując sympatię włoskiej publiczności. Sławę międzynarodową zdobyła dzięki roli dojrzałej Valerie w skandalizującym dramacie Marco Ferreri "Ostatnia kobieta", który miał swoją premierę w 1976 roku jaki i za sportretowanie Silvii Piergentili w komedii Carlo Verdone "Ja i moja siostra" stała się odtąd czołową aktorką kina europejskiego.
    Jej pierwszym filmem zagranicznym była amerykańska produkcja, gdzie otrzymała rolę księżniczki Aury w "Flash Gordon". Również zagrała w takich obrazach jak - "Oskar" u boku Sylvestra Stallone i "Była sobie zbrodnia".
    Ornella została wybrana najpiękniejszą kobietą świata w 1994 roku, w plebiscycie przeprowadzony przez magazyn "Class". W 2008 roku, aktorka wprowadziła własną linię biżuterii. Otworzyła nowe sklepy min.w Paryżu, Mediolanie, Rzymie i Moskwie.
    Była dwukrotnie zamężna z Alessiem Orano (w latach 1975–1981) i Federikiem Facchinettim (1988-1996). Jej najstarsza córka Naike Rivelli jest także aktorką, której ojcem jest José Luis Bermúdez de Castro Acaso. Pozostałe dzieci to syn Andrea i córka Carolina z drugiego małżeństwa.

opinie i nagrody
multimedia
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię