Paul Dano 

Paul Franklin Dano

8,2
25 941 ocen gry aktorskiej
Paul Dano
Urodzony 19 czerwca 1984 roku Paul Franklin Dano od najmłodszych lat wiedział, co chce robić w życiu. Jako nastolatek zaczął występować na Broadwayu, w takich sztukach jak: "Opowieść wigilijna" i "A Month in the Country". Po ukończeniu szkoły średniej w Wilton planował skupić się na aktorstwie oraz występach z zespołem Cherry Revision, gdzie był wokalistą i gitarzystą.
Zadebiutował na małym ekranie w serialu komediowym "Smart Guy", a następnie pojawił się w swoim pierwszym filmie "Nasz nowy dom". Dzięki roli pierwszoplanowej w filmie "L.I.E" jego kariera nabrała tempa, a on sam zdobył Independent Spirit Award dla najlepszego debiutanta. W 2003 roku, po występach gościnnych w "Rodzinie Soprano" oraz "Klubie Imperatora", Dano wziął udział w castingu do "Małej Miss". Pierwszy pełnometrażowy film Jonathana Daytona i Valerie Faris, znanych twórców teledysków, nie mógł być wówczas zrealizowany, jednak aktor utrzymywał zainteresowanie projektem. W międzyczasie zagrał w kilku filmach, z których najważniejszym była "Ballada o Jacku i Rose", gdzie zagrał u boku Daniela Day-Lewisa.
W czerwcu 2005 roku udało się rozpocząć zdjęcia do "Małej Miss". Pół roku później film zadebiutował na festiwalu w Sundance, aby następnie stać się jednym z największych hitów roku 2006. W 2007 roku pojawił się w "Aż poleje się krew", znów obok Daniela Day-Lewisa, który będąc pod wrażeniem młodego aktora, zaproponował reżyserowi obsadzenie go w filmie. Za tę rolę Dano otrzymał pierwszą nominację do nagrody BAFTA.
W trakcie zdjęć do "Fast Food Nation" (2006) Dano był już mieszkańcem East Village na Manhattanie oraz studentem literatury i pisania w The New School, nowojorskim uniwersytecie. W wolnych chwilach gra ze swoim nowym zespołem, Mook.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 czerwca 1984

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 185 cm

Critics' Choice
Zdobył Critics' Choice, 6 innych nagród i 22 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Był brany pod uwagę do roli Aarona Crossa w filmie "Dziedzictwo Bourne'a". Ostatecznie angaż otrzymał Jeremy Renner.
Miał zagrać rolę Jima Lementa w filmie "What Goes Up", jednak ostatecznie angaż otrzymał Josh Peck.
Był brany pod uwagę do roli Johna McClane'a Jr. w filmie "Szklana pułapka 5". Angaż ostatecznie otrzymał Jai Courtney.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych