Bruce Beresford 

7,0
466 ocen pracy reżysera
Bruce Beresford
Bruce Beresford urodził się w Australii i ukończył Uniwersytet w Sydney w 1962 roku. Następnie pracował w dziale produkcji British Film Institute (1966-71) i jako doradca d/s filmu Arts Council of Great Britain.
Bruce Beresford jest uznanym twórcą filmowym, jego znane filmy to między innymi:. "Breaker Morant" - nominacja do Oskara za najlepszy scenariusz i "Tender Mercies" - nominacja do Oskara dla najlepszego reżysera. "Breaker Morant" otrzymał ponadto 11 nagród Australijskiego Instytutu Filmowego (najlepszy reżyser i scenariusz). Inne filmy Beresforda to: "Driving Miss Daisy"/Wożąc panią Daisy", który zdobył cztery Oskary (najlepszy film, najlepsza aktorka dla Jessiki Tandy), "The Fringe Dwellers"(również scenariusz Beresforda) i "Crimes of the Heart/Zbrodnie serca" (trzy nominacje do Oscara).
W 1990 Beresford zrobił pierwszy fabularny film całkowicie nakręcony w Nigerii. Następnie wyreżyserował "Black Robe" koprodukcję australijsko - kanadyjską, która przyniosła sześć Genie Awards (kanadyjski odpowiednik Oskara). Potem był "Mr Johnson" oraz "Jej alibi" . Beresford napisał scenariusz i wyreżyserował "Paradise Road", opartą na prawdziwej historii kobiet przetrzymywanych w japońskim obozie koncentracyjnym w czasie II Wojny Światowej. Pozostałe jego filmy to: "Money Movers", "The Club", "Puberty Blues", "Rich in Love", "Silent Fall", "Last Dance/Cena nadziei", "Podwójne zagrożenie". Wyreżyserował też kilka oper, między innymi: "Girl of the Golden West", wystawioną na festiwalu w Charleston i Spoleto(Italia) oraz "Elektrę" wystawioną przez State Opera Company of South Australia i pokazywaną w Adelajdzie i Melbourne (nagroda dla najlepszej opery w 1991).


więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 16 sierpnia 1940

miejsce urodzenia: Sydney, Australia

AFI / AACTA (od 2012 roku)
Zdobył 4 nagrody AFI / AACTA (od 2012 roku), inną nagrodę oraz 22 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Rhoisin Patricia Harrison (od 1965), 3 dzieci; 2. Virginia Duigan (od 1985), córka Trilby (ur. 09.06.1986)
Był brany pod uwagę jako reżyser filmu "Pamięć absolutna". Angaż otrzymał Paul Verhoeven.
W 1964 roku ukończył studia licencjackie z filologii angielskiej na Uniwersytecie w Sydney (Australia).
Miał wyreżyserować film "Bitwa o Long Tan", jednak produkcja przesunęła się o kilka lat. Zastąpił go Kriv Stenders.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Dziwię się, że tak dobry reżyser nie ma jeszcze tego wątku...
  Wpisujcie Wasze oceny dokonań Bruce'a.

  Mój Top:

  1 - Podwójne zagrożenie - 8
  2 - Dobry człowiek w Afryce - 8
  3 - Pan Johnson - 8
  4 - Wożąc panią Daisy - 8
  5 - Zbrodnie serca - 8
  6 - Rajska droga - 7
  7 - Jej alibi - 7
  8 - Pod czułą kontrolą... więcej

 • 1991: Czarna suknia (Black Robe)
  Polecam!
  rewelacja... kawał dobrego kina...
  na moja odpowiedzialność ...
  :)