Rita Moreno I

Rosita Dolores Alverio

7,4
2 688 ocen gry aktorskiej
Rita Moreno I
Aktorka mająca hiszpańskie korzenie. Laureatka Oscara, Grammy, Emmy i Tony (jako jedyna hiszpańska aktorka w historii zdobyła wszystkie te nagrody). Kiedy miała 6 lat jej rodzina wyprowadziła się do Nowego Jorku. W wieku 11 lat zdobywała już doświadczenia filmowe, użyczając głosu do amerykańskich wersji hiszpańskich produkcji. W listopadzie 1945 roku zadebiutowała na Broadwayu w sztuce "Skydrift". 1 marca 1954 pojawiła się na okładce magazynu Life z podpisem "Rita Moreno: An Actresses' Catalog of Sex and Innocence". W owych czasach skupiano się na eksponowaniu seksualności, a Rita częściej była określana mianem seksbomby aniżeli aktorki. Grała więc zazwyczaj w filmach, które uważała za degradujące. Później jednak wystąpiła m.in. w "Deszczowej piosence" czy "Król i ja". W 1961 roku powierzono jej rolę drugoplanową w "West Side Story" obok Natalie Wood, za co otrzymała Oscara. W latach 70. i 80. pojawiała się głównie w produkcjach telewizyjnych, takich jak: "Porozmawiajmy o kobietach", "The Electric Company" (nagroda Grammy), "The Rockford Files" (nagroda Emmy), "Statek miłości", "Bill Cosby Show", "Złotka" czy "Policjanci z Miami". W latach 90. użyczyła swego głosu w kreskówce "Gdzie się podziała Carmen Sandiego?". Obecnie pojawia się na ekranie dosyć rzadko. Aktorka od 1965 do 2010 (jego śmierć) była żoną Lenny'ego Gordona, z którym ma córkę. W czerwcu 2004 roku prezydent George W. Bush odznaczył Moreno Prezydenckim Medalem Wolności (najwyższym cywilnym odznaczeniem amerykańskim). Swoją gwiazdę na Alei Sław odkryła w 1995.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 grudnia 1931

miejsce urodzenia: Humacao, Portoryko

wzrost: 159 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 6 innych nagród oraz 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Lenny Gordon (od 18.06.1965 - 30.06.2010, jego śmierć), córka Fernanda Luisa (ur. 1967)
Trafiła do księgi rekordów Guinnessa jako pierwsza aktorka, która wygrała Oscara, Tony, Emmy i Grammy.
W czerwcu 2004 roku prezydent George W. Bush odznaczył aktorkę medalem The Presidential Medal of Freedom (najwyższym cywilnym odznaczeniem amerykańskim).
W 2010 wystąpiła w reklamie okularów przeciwsłonecznych "SuperFocus".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

W trakcie kręcenia "West Side Story" była bliska 90-tki, a w filmie wygląda na 70. Z jej rocznika to chyba tylko William Shatner młodziej wygląda.

Całkowicie zasłużony Oscar! Coz za charyzma! Ależ ona tam wywija! Wielka szkoda że tak mało udzielała się w kinie.

przy niej wszystkie gwiazdy hollywood bledną.. poczawszy od marylin monroe, na angelinie jolie kończąc. może na fotce nie wygląda zbyt atrakcyjnie, ale w starych filmach jest wspaniała:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones