Jane Fonda 

Jayne Seymour Fonda

8,4
12 825 ocen gry aktorskiej
Jane Fonda
Jane Fonda urodziła się w Nowym Jorku 21 grudnia 1937 roku. W ciągu kilkudziesięciu lat kariery zasłynęła jako aktorka, producentka, pisarka i działaczka polityczna.

Jest córką Henry'ego Fondy, siostrą Petera Fondy oraz ciotką Bridget Fondy.

Pracę zawodową zaczynała jako modelka, w 1954 roku trafiła nawet na okładkę "Vogue'a". W tym samym roku zagrała w też w przedstawieniu "Dziewczyna z prowincji" na deskach Omaha Community Theatre. Dwa lata później występowała już na Broadwayu w "Tall Story". W 1960 roku zagrała także w ekranizacji sztuki autorstwa Joshui Logana. Jednak filmy z jej udziałem aż do roku 1964 trafiały do wąskiej grupy widzów lub okazywały się fiaskiem. Przełom w jej karierze aktorskiej nastąpił wraz z poznaniem Rogera Vadima, za którego wyszła za mąż i z którym ma córkę Vanessę. Rozstali sie jednak po kilku latach.

Jej kolejnym mężem był polityk Tom Hayden, przy którym mocno zaangażowała się w walkę przeciwko wojnie w Wietnamie. Prasa nazywała ją wtedy Hanoi Jane.

Pierwszą znaczącą rolę zagrała w filmie Sydneya Pollacka "Czyż nie dobija się koni?", za którą została nominowana do Oscara. Akademia dostrzegła ją także w takich filmach, jak: "Julia", "Nad złotym stawem" i "Nazajutrz". Ostatecznie statuetkę otrzymała za występ w "Klute" i "Powrocie do domu".

W latach 80. i 90. oprócz aktorstwa zajmowała się wieloma innymi rzeczami. Wydawała książki i kasety video z własnymi układami aerobiku, udzielała się w debatach społecznych, walczyła o prawa Indian i przeciwko dyskryminacji czarnoskórych. Popierała Solidarność i odwiedziła Polskę w 1987. W 1990 rozwiodła się z Haydenem. W 1991 roku po raz trzeci wyszła za mąż za potentata medialnego, twórcę CNN, Teda Turnera. Po premierze "Stanley i Iris" (1990) Martina Ritta zdecydowała się na całkowite porzucenie kina.

Przez drugą połowę lat 90. zajmowała się propagowaniem świadomego rodzicielstwa, problemami Trzeciego Świata, ochroną zwierząt, jogą oraz wegetarianizmem, a także kręceniem interwencyjnych reportaży oraz dokumentów. Oficjalnie odcięła się od swoich występów przeciwko wojnie w Wietnamie, a także maniakalnego uprawiania aerobiku (w kolejnych wywiadach podkreślała, iż sprawia on, że kobieta staje się niewolnicą własnego ciała). Przeszła na chrześcijaństwo i w 2001 roku, rozstała się z trzecim mężem. W 2006 została twarzą koncernu kosmetycznego L'Oréal. [na podstawie: Wikipedia]

Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 grudnia 1937

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 170 cm

Oscar
Zdobyła 2 nagrody Oscar, 21 innych nagród oraz 32 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie zamężna: 1. Roger Vadim (14.08.1965 - 16.01.1973, rozwód), córka Vanessa (ur. 28.09.1968); 2. Tom Hayden (19.01.1973 - 10.06.1990, rozwód), syn Troy Garity (ur. 07.07.1973); 3. Ted Turner (21.12.1991 - 22.05.2001, rozwód)
Od 13 roku życia przez 24 lata cierpiala na bulimię.
Odrzuciła rolę Chris MacNeil w filmie ''Egzorcysta''. Postać tę zagrała Ellen Burstyn.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

szlak mine trafia jak czytam niektóre komentarze.Urzàdzacie jakieś polowanie na czarownice,bo Jane robiła I mówiła rzeczy dość kontrowersyjne,które oburzały.Na Boga dajcie spokój.To jej życie I ma prawo robić to co chce.Chcemy oceniać ich przez pryzmat ich prywatnego życia:
Robert Redford zdradzał...

Swojego czasu gorąca jak przegrzane mózgi tutejszych hejterów.

Odnośnie jej nominacji do 100 najwybitniejszych kobiet Ameryki w historii.

Na liście kandydatek pojawiło się też nazwisko Jane Fondy, skądinąd znanej jako “Hanoi Jane”.
Niedługo potem, podziemny świat Politycznej Niepoprawności obiegła informacja o tym, skąd się
wzięło to przezwisko J. Fondy.

Jako jeden z...

Niesamowite, jak Jane Fonda się świetnie trzyma. Ponad 80 letnia staruszka, a wygląda najwyżej na dobijającą pięćdziesiątki! :O Nawet jeśli jest po operacjach plastycznych to i tak wygląda świetnie, bo w tym wieku normalnie widać efekty takich operacji, a u niej nic - postawa wyprostowana jak u młodej kobiety,...

Szanuję ją za polityczny aktywizm w czasie II Wojny Indochińskiej. Mało która aktorka amerykańska wykazała się wówczas taką odwagą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones