Rory McCann 

8,4
11 751 ocen gry aktorskiej
Rory McCann
Ponadprzeciętnie wysoki, niemalże 2-metrowy Szkot, Rory McCann, nie przewidywał, iż kiedykolwiek będzie miał coś wspólnego ze sztuką filmową. Zarabiał na życie ciężką fizyczną pracą. Posiadał także pewną wrażliwość, którą przejawiał w muzyce, a przede wszystkim w malarstwie, w którym jego muzą stała się natura.
Swoją artystyczną drogę rozpoczął na moście Forth w Szkocji, gdzie malował na sprzedaż obrazy. Pierwsze zetknięcie z produkcją filmową było całkowicie przypadkowe. Nieświadom obecności ekipy wtargnął na plan zdjęciowy i z marszu został wcielony do grona statystów. Poważniejsza przygoda z telewizją zaczęła się także dość skromnie, od reklamy płatków owsianych. W telewizyjnych spotach 21-letni Rory pojawił się w roli rozgrzanego owsianką Szkota, który niekompletnym ubraniem w czasie siarczystego mrozu zaskakiwał przechodniów. Od tego momentu na poważnie rozpoczęła się jego kariera, gdyż wieloletnia kampania reklamowa dała mu popularność. Istotny filmowy debiut miał miejsce w telewizyjnym komediodramacie "The Book Group", w którym przyjął rolę ratownika na wózku inwalidzkim. Właśnie za ową ciekawą postać otrzymał szkocką nagrodę BAFTA za najlepszą rolę w 2002 roku. W Hollywood zadebiutował niewielką rolą w filmie "Aleksander" Olivera Stone'a. Dla dociekliwego, spostrzegawczego widza jest rozpoznawany przede wszystkim z ról wojowników, którzy stanowią pomniejsze role w filmach, takich jak "Polowanie na czarownice" czy "Solomon Kane: Pogromca zła".
Polskim widzom jest najbardziej znany jako Sandor "Ogar" Clegane z serialu "Gra o tron." Mimo, iż wcześniej wcielał się w postać samego Huna Attyli, to właśnie Sandor Clegane jest dla aktora najciekawszą postacią z powieści i największym dotychczasowym wyzwaniem przed kamerą, jak przyznał w jednym z wywiadów w 2012 roku.
Utożsamienie się z książkowym Sandorem z powieści G. R. R. Martina nie istnieje dla aktora jedynie na gruncie produkcji serialu. Nazwisko McCann jest dość popularne w Szkocji i znana etymologia tego nazwiska oznacza: Syn Anny. Aktor jednak doszukał się innego znaczenia i tłumaczy je jako pochodzące od canis (łac. - pies). Ma to istotne znaczenie, bowiem aktor uznaje to za kolejny jego związek z serialowym Sandorem Clegane "Ogarem", zwanym często "Psem", w którego wciela się w adaptacji sagi "Pieśni lodu i ognia."
Prywatnie jest pianistą i wokalistą, aktywnie uprawia wiele dyscyplin sportowych, między innymi wspinaczkę. Mieszka sam na odludziu i marzy o własnym zamku. Nie jest typowym celebrytą, skromność w samoocenie i w trybie życia jest u niego bardzo charakterystyczna. Nie unika także ciężkiej fizycznej pracy znanej sobie z minionych lat, którą wykonuje nadal chętnie pomiędzy grą aktorską.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 24 kwietnia 1969

miejsce urodzenia: Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania

wzrost: 198 cm

W latach 1990-2000 był twarzą kampanii reklamowej znanych w Wielkiej Brytanii płatków owsianych - "Scott's Porage Oats".
W pierwszym sezonie serialu "Gra o tron" aktor był poddawany 3,5-godzinnej charakteryzacji twarzy, aby jej połowa wyglądała na zniekształconą i poparzoną. Twarz odgrywanej postaci, Sandora Clegane, sprawiała aktorowi kłopoty, szczególnie w upalne dni. Z powodu pocenia się skóry najczęściej odlepiała się proteza łuku brwiowego. Dodatkowy dyskomfort powodowała alergia na użyte przez charakteryzatorów materiały i kleje. Irytujące swędzenie aktor wykorzystał do realistycznego odegrania gwałtownej i agresywnej roli.
Na planie filmu "Alexander" ofiarą jego dowcipu padł reżyser Oliver Stone. Aktor podrzucił mu do kapelusza sztucznego węża. Zważywszy na fakt, iż ekipa realizowała film w egzotycznych regionach, gdzie gadów było wiele -dowcip udał się. Na planie tej samej produkcji był autorem kolejnego gagu. Tym razem powiązał żyłką wędkarską miecze - rekwizyty, złożone w jednym miejscu. Gdy nieświadomy pułapki członek ekipy podniósł jeden z mieczy - posypały się za nim wszystkie kolejne, robiąc wiele hałasu i zamieszania na planie.    
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych