Ian McKellen 

Ian Murray McKellen

8,8
66 993 oceny gry aktorskiej
Ian McKellen
Ian McKellen urodził się 25 maja 1939 r. w Burnley w Anglii. Skończył Uniwersytet w Cambridge na wydziale literatury angielskiej. Zadebiutował w 1961 roku w Belgrade Theatre w Coventry. Zagrał w wielu sztukach, m.in. "Wiśniowy Sad", "Wujaszek Wania", "Edward II", "Wróg ludu". Grał dla Royal Shakespeare Company i Royal National Theatre w Londynie. Wytępował również w wielu krajach w sztukach "Acting Shakespeare" i "A Knight Out". W 1981 roku otrzymał Tony Award za rolę Saleriego w "Amadeuszu". W roku 2001 sezon na Brodwayu został otwarty sztuką "Dance of Death", w której McKellen zagrał Edgara.
Oprócz występowania w teatrze, Ian bardzo dużo gra w filmach. Otrzymał też kilka nagród, w tym: Złoty Glob za rolę drugoplanową w telewizyjnym filmie "Rasputin", Cable Ace Award za "A orkiestra grała dalej", Royal Television Performer of the Year za "Walter (2003)Waltera". Był też scenarzystą i producentem "Ryszarda III",gdzie również wystąpił w roli tytułowej. Za rolę Jamesa Whale`a w filmie "Gods and Monsters" zdobył nominację do Oscara w roku 1998.
Dużą popularność przyniosła mu rola Magneta w "X-Men", niedługo zagra w drugiej części tego filmu. Oprócz tego wystąpi w jednej z głównych ról we "Władcy Pierścieni" - jako Gandalf.

więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 maja 1939

miejsce urodzenia: Burnley, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 180 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 14 innych nagród oraz 31 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Otrzymał propozycję zagrania komandora Swanbecka w "Mission: Impossible 2", nie mógł jednak przyjąć roli z powodu innych zobowiązań zawodowych. Ostatecznie angaż otrzymał Anthony Hopkins.
Ma starszą siostrę Jean.
Odznaczono go następującymi orderami:
- 1979 r. - Order Imperium Brytyjskiego w stopniu Komandora;
- 1991 r. - Order Imperium Brytyjskiego w stopniu Rycerza - tym samym przyznano mu tytuł szlachecki;
- 2008 r. - brytyjski Order Kawalerów Honorowych - w uznaniu dla jego zasług dla dramaturgii oraz na rzecz propagowania równości.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych