Sridevi I

Shree Amma Yanger

8,1
111 ocen gry aktorskiej
Sridevi I
Sridevi - ikona mody lat 80., jedna z najdłużej panujących "królowych" nie tylko Bollywood, ale także Tolly i Kollywood. Aktorka ponad 250 filmów w wielu językach Indii.

Sridevi urodziła się 13 sierpnia 1963 roku. Swoją karierę rozpoczęła bardzo wcześnie, bo już w wieku 4 lat, filmem w języku tamilskim "Kandan Karunai". Kilka lat później miała za sobą wiele ról w języku malayam. W 1976 roku rozpoczęła się jej kariera w Kollywood. W latach 1979-83, była tam aktorką numer jeden. Taką samą pozycję miała również w Tollywood. Karierę w Bollywood rozpoczęła filmami, które w większości były remake'ami hitów telugu.

Jej pierwszy obraz w języku hindi, "Solva Sawan" poniósł spektakularną porażkę. Kolejny, "Himmatwala", odniósł olbrzymi sukces i uczynił Sridevi gwiazdą. Od tego czasu występowała prawie bez przerwy, i większość jej filmów stawało się hitami ("Nagina", "Mr. India", "Chandni", czy "ChaalBaaz", za który dostała swoją pierwszą nagrodę Filmfare). W tym okresie była ona najlepiej opłacaną aktorką w Indiach. W 1991 roku, Yash Chopra zaproponował jej podwójną rolę w "Lamhe". Sam film nie odniósł wielkiego sukcesu, ale rola Sridevi została doceniona nagrodą Filmfare oraz prestiżową International Best Actress Award. Dziś "Lamhe" jest uważany za jeden z najlepszych Bollywoodzkich obrazów.

Kolejne produkcje tylko potwierdzały pozycję Sri w przemyśle filmowym. Role były pisane specjalnie dla niej, gwiazda mogła też dyktować warunki współpracy. W 1997 roku, u szczytu kariery, Sridevi wyszła za mąż za producenta Boneya Kapoora (jest bratem Anila i Sanjaya) i przestała występować w filmach. Do aktorstwa wróciła w 2004 roku. W latach 2004-2005 występowała w popularnym indyjskim serialu "Malini Iyer". Ostatnią rolą Sridevi była Devki w obrazie "Mom" z 2017 roku. Aktorka zmarła 24 lutego 2018 na skutek utonięcia.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 13 sierpnia 1963

data śmierci: 24 lutego 2018

miejsce urodzenia: Sivakasi, Indie

wzrost: 168 cm

IIFA
Zdobyła IIFA, 3 inne nagrody oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Mithun Chakraborty (1986 - 1987, anulowano); 2. Boney Kapoor (od 02.06.1996 do jej śmierci), 2 córki: Jhanvi (ur. 06.03.1997) i Khushi (ur. 05.11.2000)
Odrzuciła propozycję zagrania Saraswati w filmie "Beta", pomimo, że rola była napisania specjalnie dla niej. Po pierwsze aktorka chciała ukończyć wszystkie filmy, nad którymi praca została przerwana. Drugim powodem był fakt, iż Sridevi uznała, że powstało zbyt dużo filmów, w których tworzyła duet z Anilem Kapoorem. Ostatecznie angaż otrzymała Madhuri Dixit.
Była pierwszym wyborem duetu reżyserskiego Abbas-Mastan do roli bliźniaczek Seemy i Pryi Chopry w "Ryzykancie". Twórcy filmu doszli jednak do wniosku, że publiczności nie spodoba się, gdy Ajay Sharma (Shahrukh Khan) zabije jedną z bohaterek graną przez Sridevi. Początkowo aktorka nie chciała rezygnować z występu w filmie, jednak po długiej rozmowie z  Abbasem i Mastanem zgodziła się ze zmianami proponowanymi przez twórców. Ostatecznie angaż powierzono odpowiednio debiutantce Shilpie Shetty i Kajol.
Była rozpatrywana do roli Muskaany Bano / Malliki w filmie "Market", jednak ostatecznie angaż otrzymała Manisha Koirala.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Spodobał mi się jej występ w "English vinglish", i chciałabym zobaczyć coś więcej. "Army" z SRK też już oglądałam.

Czy uwierzycie , oglądając jej zdjęcia aktualne , że ta aktorka jest po 50 ? Dałabym jej nie więcej jak 30 lat . Życzyłabym sobie, wyglądać tak pięknie będąc w jej wieku.

Aktorka zmarła dzisiaj w Dubaju w wieku 54 lat.
http://indianexpress.com/article/entertainment/bollywood/sridevi-dead-5076965/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones