Stanisław Nasielski

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/64188/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":648,"rate":8.328703703703704,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,3
648 ocen gry aktorskiej
Stanisław Sielański

Stanisław Sielański był polskim aktorem kabaretowym, teatralnym i filmowym. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Później uczęszczał do Warszawskiej Szkoły Dramatycznej. Po jej ukończeniu występował w rodzinnej Łodzi, a następnie w Warszawie, m. in. w kabarecie "Morskie Oko" (1928-1933).

W czasie wojny wyemigrował przez Rumunię i Francję do USA, gdzie grał w kabaretach oraz Polskim Teatrze Artystów. W 1951 roku wystąpił o naturalizację i otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Zmarł cztery lata później.

Popularność przyniosły mu drugoplanowe role filmowe u boku takich gwiazd międzywojennego kina jak: Aleksander Żabczyński, Eugeniusz Bodo czy Adolf Dymsza. Wskutek tego został nazwany "mistrzem drugiego planu". W 1994 roku Tadeusz Pawłowicz i Zbigniew Wawer zrealizowali o nim film biograficzny pod tym samym tytułem.

Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 8 sierpnia 1899

data śmierci: 28 kwietnia 1955

miejsce urodzenia: Łódź, Rosja , (obecnie Polska)

Zmarł w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, później uczył się w Warszawskiej Szkole Dramatycznej.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych