Tom Hulce 

Thomas Edward Hulce

8,8
3 797 ocen gry aktorskiej
Tom Hulce
W dzieciństwie Tom Hulce nie planował robić kariery jako aktor, ale jako piosenkarz. Musiał jednak porzucić te plany, kiedy po mutacji zmienił mu się głos. Wtedy zdecydował się na aktorstwo. Po ukończeniu edukacji w wieku 19. lat postawił przed sobą wyzwanie - albo za 10 lat będzie znanym aktorem, albo całkowicie porzuca pracę artystyczną. Początki nie były łatwe. Nie mogąc znaleźć pracy jako aktor zatrudnił się jako odźwierny i bileter w jednym z teatrów w Ann Arbor. Tam miał okazję oglądać występ jednego z najciekawszych współczesnych artystów amerykańskich - Christophera Walkena. Jego rola zrobiła tak wielkie wrażenie na Tomie iż kilka dni po spektaklu zapisał się on do szkoły aktorskiej w Winston-Salem. Po jej ukończeniu Hulce przeniósł się do Nowego Jorku i tam został zaangażowany w jednym z teatrów na Broadwayu do sztuki "Equus". Początkowo miał w niej odgrywać rolę konia, ale reżyser szybko zorientował się w możliwościach aktorskich Hulce'a i wyznaczył go na odtwórcę roli głównej. Po dziewięciu miesiącach przygotowań i prób odbyła się premiera "Equus". Sztuka został bardzo dobrze przyjęta przez krytyków a rola Hulce'a uczyniła z niego jednego z najbardziej obiecujących młodych aktorów teatralnych. Kolejne role w takich sztukach jak: "Romeo i Julia", "Juliusz Cezar", czy "Ludzie honoru" umocniły jego pozycję utalentowanego artysty. W 1978 r. Tom Hulce zadebiutował na dużym ekranie rolą w filmie opowiadającym o dniu, w którym zginął James Dean "September 30, 1955". Był to początek jego kariery filmowej. Sześć lat później artysta zdobył międzynarodową popularność doskonałą rolą w oscarowym obrazie Milosa Formana "Amadeusz". Za rolę tą Hulce otrzymał nominacje do dwóch najważniejszych amerykańskich nagród filmowych: Oscara i Złotego Globu. Od tamtej pory aktor wystąpił w wielu filmach tworząc zawsze doskonałe kreacje, jednak jego głównym polem działania nadal pozostaje teatr.


więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 6 grudnia 1953

miejsce urodzenia: Detroit, Michigan, USA

wzrost: 169 cm

Emmy
Zdobył Emmy, inną nagrodę oraz 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Studiował na Uniwersytecie Michigan.
Pierwotnie to on miał zagrać tytułową rolę w filmie "Eryk wiking", jednak w tamtym czasie postanowił zrobić sobie przerwę od kina i skoncentrować się na swojej karierze teatralnej. Zamiast niego ostatecznie zaangażowany został Tim Robbins.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

że po rak genialnej kreacji, jaką stworzył w "Amadeuszu" nie zrobił kariery?

Prawdziwą klasę pokazał F. Murray Abraham podczas odbierania Oscara za rolę Saliieriego w AMADEUSZU Formana kiedy wspomniał Toma Hulca i żałował, ze nie stoi obok niego z nagrodą. http://www.youtube.com/watch?v=S0S4pL3_1-U

Zagrał genialnie, ale nie był zbyt "poprawny" , aby dostac Oskara. Później odstawiamy na boczny tor

Uwielbiam Amadeusza w jego wydaniu, jak ogladam ten film i słyszę ten śmiech nie mogę się powstrzymać i też się śmieje.

"W dzieciństwie Tom Hulce nie planował robić kariery jako aktor, ale jako
piosenkarz. Musiał jednak porzucić te plany, kiedy po mutacji zmienił mu
się głos"-dzięki takim cennym spostrzeżeniom jesteśmy bogatsi w wiedzę i
doświadczenia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones