Helena Bonham Carter 

8,7
103 758 ocen gry aktorskiej
Helena Bonham Carter
Helena Bonham Carter pochodzi z jednej z najbardziej szanowanych rodzin arystokratycznych w Anglii. Jest prawnuczką lorda Herberta Henry'ego Asquitha, byłego premiera Wielkiej Brytanii, i wnuczką lady Violet Bonham Carter, członkini Izby Lordów, a także krewną reżysera i scenarzysty Anthony'ego Asquitha. Niestety, mimo tak doskonałego pochodzenia i dobrej sytuacji finansowej rodziny, dzieciństwo Heleny nie należało do najszczęśliwszych. Kiedy miała 5 lat, jej matka przeżyła silne załamanie nerwowe i przez długi czas pozostawała pod opieką psychiatry, ojciec zaś kilka lat później doznał poważnego wylewu, który go częściowo sparaliżował i pozbawił wzroku. Sytuacja ta sprawiła, iż Helena szybko wydoroślała i nauczyła się samodzielności. Kiedy miała 13 lat, za pieniądze wygrane w konkursie recytatorskim umieściła swoje zdjęcia u jednego z agentów odpowiedzialnych za wynajdowanie nowych twarzy do filmów. Dwa lata później po raz pierwszy stanęła przed kamerami. Wystąpiła wtedy w reklamówce sprzętu hi-fi, w której wcieliła się w postać Julii. Kiedy przyszła gwiazda skończyła 17 lat, reżyser Trevor Nunn zaangażował ją do swojego filmu "Lady Jane", w którym aktorka odtwarzała rolę tytułową. Był to jej debiut na dużym ekranie. W tym samym roku, zaledwie dwa dni po zakończeniu zdjęć do "Lady Jane", rozpoczęła pracę na planie obrazu realizowanego przez duet Merchant-Ivory - "Pokój z widokiem". Rola w tym filmie przyniosła jej międzynarodową popularność i bardzo dobre recenzje krytyków, którzy zaczęli pisać o pojawieniu się nowej wielkiej aktorskiej osobowości. Od tej chwili kariera artystyczna Heleny Bonham Carter potoczyła się bardzo szybko. Wystąpiła jeszcze w dwóch obrazach spółki Merchant-Ivory: "Maurice" i "Powrót do Howards End", a w 1990 roku zagrała u boku Mela Gibsona i Glenn Close w filmowej adaptacji "Hamleta" Williama Szekspira, która przyniosła aktorce rewelacyjne recenzje. Helena jest również utalentowaną aktorką komediową. W 1995 roku wystąpiła u boku Woody'ego Allena w obrazie "Jej wysokość Afrodyta". Podczas kręcenia "Planety małp" poznała Tima Burtona, z którym ma dwójkę dzieci - syna Billy'ego Raymonda i córkę Nell. Para współpracowała przy wielu filmach, między innymi: "Dużej rybie", "Gnijącej pannie młodej", "Charliem i fabryce czekolady", "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street", "Alicji w Krainie Czarów" czy "Mrocznych cieniach", w których Helena niejednokrotnie występowała u boku Johnny'ego Deppa. Wcieliła się także w postać Bellatrix Lestrange w serii filmów o Harrym Potterze oraz królową Elżbietę w filmie "Jak zostać królem" i księżniczkę Małgorzatę w serialu "The Crown". Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA Award), Critics' Choice Movie Award i Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych (SAG Award).
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 maja 1966

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 157 cm

BAFTA
Zdobyła BAFTA, 8 innych nagród oraz 48 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Odrzuciła rolę Bess McNeill w filmie "Przełamując fale" ze względu na sceny erotyczne. Ostatecznie angaż otrzymała Emily Watson.
Ukończyła Westminster School w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Ma dwoje dzieci ze związku z Timem Burtonem: syna Billy'ego Raymonda (ur. 04.10.2003) i córkę Nell (ur. 15.12.2007).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

To że ta kobieta nie ma Oscara to jest największy bład akademii... noo może większym było
przyznanie Oscara Tommy Lee Johnsowi zamiast Raplhowi Finnesowi ale to inna sprawa.. W
każdym razie HBC jest niedoceniona

Na serio Helen Bonham Carter według Polaków jest najlepszą aktorką wszech czasów, a najlepszą i najbardziej docenioną jej rolą jest gra w Harrym Potterze?? Ludzie, to tak serio??

Nie wiedziałem gdzie to napisać i czy w ogóle to robić ale moim zdaniem ta kobieta idealnie pasuje do Deppa i wpadłem na to zanim obejrzałem jakikolwiek film z ich wspólnym udziałem. Te same kości policzkowe, bladość w wielu filmach i mroczny ale dość wesoły i komiczny urok. Pasują dla mnie jak dwie krople wody, czy...

więcej

Helena Bonham Carter ma taki specyficzny i ciekawy typ urody, podobnie jak Nicole Kidman (dlatego dla niektórych jest przepiękna a dla innych brzydka, spotykałem wiele opinii na jej temat i prawie nigdy nie była obojętna, tylko piękna albo brzydka)

Oczywiście to tylko moje odczucia więc jeśli uważacie inaczej nie...

więcej

Czy nie uważacie tego za skandal, że ta wspaniała FANTASTYCZNA aktorka nie dostała jeszcze Oscara? Chociażby za "Sweeney Todd......", była niesamowita!! No tak ale szacowna komisja wzdraga się przed takimi filmami oni wolą dać Oscara jakiemuś statecznemu filmowi z przesłaniem, niestety!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones