Tom Waits 

Thomas Alan Waits

7,7
5 759 ocen gry aktorskiej
Tom Waits
Tom Waits urodził się w Mieście Aniołów, na tylnym siedzeniu żółtej taksówki podjeżdżającej na szpitalny parking. Pojawił się nieogolony i powitał ten świat okrzykiem: "Dawaj na Times Square". Tak przynajmniej głosi lokalna legenda. Inne źródła podają jednak, że Thomas Allan Waits przyszedł na świat w Pomonie, w stanie Kalifornia, podczas ósmej rocznicy bombardowania Pearl Harbour. Przez kolejne kilka lat Tom krąży po całej Kalifornii, przenosząc się z miasta do miasta wraz z rodzicami, parającymi się szlachetnym rzemiosłem nauczycielskim.
Muzyczną karierę Toma Waitsa można podzielić na dwie części. Pierwsza trwała od początku lat 70. do wydania Swordfishtrombones w 1983 roku. Po maturze w 1970 roku Tom zagłębił się w podejrzane rejony Los Angeles. Zamieszkał w sławnym Tropicana Hotel na Bulwarze Saint Monica, utrzymując się z dorywczych prac. Poza tym pił i grał w nocnych klubach. Piosenki z tego okresu opisują spelunki, typy spod ciemnej gwiazdy, dekadenckie imprezy i nocne ekscesy. Cygańskiemu stylowi życia Tom pozostanie wierny już na zawsze.
Przełomowym momentem w karierze Waitsa było spotkanie z Francisem Fordem Coppolą. Coppola zaproponował mu skomponowanie muzyki do filmu One from the heart. Podczas produkcji filmu Waits poznał scenarzystkę Kathleen Brenner - swoją przyszłą żonę i współpracowniczkę. Ślub z Kathleen odbył się szybko i bez ceregieli. Z żółtej książki telefonicznej Tom wybrał losowo kaplicę ślubną i po dwudziestu minutach młoda para była już w podróży poślubnej w Tralee, Kolorado. Miłość do Kathleen Brenner uwieczniona została w piosence "Johnsburg, Illinois" (jej miejsce urodzin). Płyty Swordfishtrombone, Rain Dogs, Big Time - powstałe w latach 80. - to już nowy Waits. Mają bardziej skomplikowaną orkiestrację, Waits używa wielu nietypowych instrumentów, z których wydobywa ekscentryczne dźwięki. Przede wszystkim jednak teksty piosenek stają się coraz bardziej mroczne, wydobywają surrealistyczne piękno amerykańskich miast.

Na podstawie: e-zone.pl
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 grudnia 1949

miejsce urodzenia: Pomona, Kalifornia, USA

wzrost: 183 cm

żona Kathleen Brennan (od 10.08.1980), 3 dzieci: Kellesimone (ur. 1983), Casey Xavier (ur. 1985) i Sullivan (ur. 1993)
Firma Frito-Lay bezprawnie wykorzystała w swojej reklamie fragment jego utworu "Step Right Up". Tom zaskarżył firmę i otrzymał odszkodowanie.
Zdjęcie na okładce jego albumu "Rain Dogs" zawiera mężczyznę postrzeganego przez wielu za jego samego. Było to jedno z serii zdjęć zrobionych w Cafe Lehmitz w Hamburgu przez szwedzkiego fotografa Andersa Petersena. Waits podobno zobaczył to zdjęcie na wystawie, ujęło go podobieństwo mężczyzny na zdjęciu do jego samego, po czym zapytał o pozwolenie fotografa na użycie zdjęcia jako okładki do swojego albumu.
Jest członkiem założonego przez Jima Jarmuscha humorystycznego klubu The Sons of Lee Marvin, do którego należą m.in. Nick Cave, John Lurie, Iggy Pop, Neil Young.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Może komuś, kto zetknął się z tym wielostronnie utalentowanym artystą, przyda się mały przewodnik po jego płytach, przygotowany przeze mnie – skromnego fana.

- 1973 – CLOSING TIME – debiutancki album Waitsa, ustalający jego wczesny styl pomiędzy rhythm & bluesem, a eksperymentującym folkiem. Odtąd...

więcej

Mimo, że patrzę w ekran komputera, robi mi się lekko na duszy, gdy widzę takie komentarze. Napawa mnie nadzieją świadomość, że istnieją jeszcze ludzie, którzy są w stanie docenić i czcić kogoś takiego jak "Tomuś", dziękuję.

nie obrażając podobny do małpy ...

Jeśli kiedykolwiek chciałeś mieć "czarny głos" to stary: masz czarniejszy głos o BB Kinga :) Długich lat życia w zdrowiu. Wychowałem się na Twojej muzyce i poezji.

Czysty geniusz.