[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":827,"rate":3.713422007255139,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":143,"rate":4.510489510489511,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":true,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":118,"rate":3.2457627118644066,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":39,"rate":3.2051282051282053,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":20,"rate":7.05,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":3,"name":"cinematographer","above5p":false,"career":{"name":"operator"},"ranking":{"name":"Zdjęć","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/cinematographer"},"rating":{"count":1,"rate":1,"desc":"ocena","profession":"zdjęć"}}]
3,7
827 ocen pracy reżysera
Uwe Boll
Uwe Boll, niemiecki reżyser i producent filmowy, urodził się 22 czerwca 1965 roku w Wermelskirchen (RFN, obecnie Niemcy). Znany głównie z adaptowania gier komputerowych, krytykowanych zarówno przez środowisko filmowe jak i przez graczy. W Monachium i Wiedniu studiował reżyserię filmową. Następnie literaturę, film oraz marketing i zarządzanie w Kolonii oraz Siegen. W 1995 roku zdobył doktorat z literatury na Uniwersytecie Kolońskim. W 1991 założył wraz z przyjacielem Frankiem Lustigiem spółkę BOLU GmbH. Od tego roku Uwe Boll jest aktywnym reżyserem i producentem. Oprócz filmów stworzył również kilka reklam znanych marek. Od 2000 roku sam reżyseruje i produkuje swoje filmy. Boll KG reżyser określa "światowym liderem w adaptacjach gier komputerowych", i jeżeli chodzi o ilość takich realizacji, faktycznie można rozpatrzyć słuszność tego sloganu. Jego najważniejsze filmy to "Dom śmierci", "Alone in the dark: Wyspa cienia", "BloodRayne", "Dungeon Siege: W imię króla", "Postal". Mimo, że te obrazy wywołały lawinę kontrowersji, Uwe Boll pozyskuje dla swojej firmy prawa do kolejnych ekranizacji. Żaden z filmów na podstawie gry komputerowej nie zwrócił kosztów produkcji. Uwe Boll otrzymał przydomek "mistrza błędów" z uwagi na liczne niedociągnięcia, czy choćby nie zwracanie uwagi na podstawowe elementy cechujące grę-pierwowzór, jak na przykład akcentowanie żwawej akcji w filmie, będącym ekranizacją gry typu survival-horror (gdzie nośnikiem klimatu jest umiejętne budowanie napięcia). W internecie pojawiła się petycja, w której prosi się Bolla o zaprzestanie kręcenia filmów. W odpowiedzi na liczne głosy krytyki, w 2006 roku reżyser wyzwał oponentów na pojedynek - walkę bokserską z nim samym. Te wszystkie przeciwności nie przeszkadzają mu porównywać się do reżyserów w stylu Sergia Leone i Davida Lyncha.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 czerwca 1965

miejsce urodzenia: Wermelskirchen, RFN , (obecnie Niemcy)

wzrost: 174 cm

Złota Malina
Zdobył 3 nagrody Złota Malina, 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Leanne D. Chan, dziecko
W 1995 roku uzyskał tytuł doktora literatury na Uniwersytecie Kolońskim (Niemcy). Ukończył też studia na Uniwersytecie w Siegen (Niemcy).
W 2004 roku wyreżyserował teledysk do piosenki "Wish I Had an Angel" grupy Nightwish.
W 1991 roku wspólnie z Frankiem Lustigiem założył firmę BOLU Filmproduktions- und Verleih GmbH, której od 1998 roku jest jedynym właścicielem i menedżerem. Założył także wytwórnie filmowe Boll Kino Beteiligungs GmbH & Co. KG i Event Film Productions.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych