Annette Bening 

Annette Francine Bening

8,1
16 905 ocen gry aktorskiej
Annette Bening
Annette Bening aktorstwem interesowała się od dziecka. Po ukończeniu szkoły średniej (specjalizacja - aktorstwo) wstąpiła na Uniwersytet w San Francisco i tam doskonaliła swój warsztat aktorski. Przyłączyła się również do trupy o nazwie American Conservatory Theater, z którą spędziła kilka lat i wystawiła wiele interesujących inscenizacji. W 1984 r. Bening wyszła za mąż za reżysera Stevena White'a. Niestety, małżeństwo to okazało się pomyłką i dwa lata później zakończyło się separacją. Po rozpadzie małżeństwa Annette przeniosła się do Nowego Jorku, by tam spróbować zdobyć wymarzoną sławę i popularność. Jak się okazało była to właściwa decyzja.

Kiedy w 1989 r. Bening opuszczała Nowy Jork, by powrócić do Kalifornii, miała już na swoim koncie nagrodę za najlepszy debiut sceniczny oraz nominację do nagrody Tony za kreację, którą stworzyła w przedstawieniu "Coastal Disturbances". W 1988 r. artystka zadebiutowała na dużym ekranie w komedii "The Great Outdoors" u boku Johna Candy i Dana Aykroyda. Rok później wystąpiła w obrazie "Valmont" w reżyserii Milosa Formana, będącym swobodną ekranizacją głośnej powieści "Niebezpieczne związki". W 1991 r. Bening otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara za rolę w głośnym filmie "The Grifters". W tym samym roku na planie filmu "Bugsy" aktorka poznała swojego przyszłego męża, Warrena Beatty, z którym w 1992 r. wzięła ślub. Zamieszkali w Nowym Jorku wraz z czwórką dzieci. Po trzech latach razem wystąpili jeszcze w melodramacie "Love Affair". Annette Bening jest zwolenniczką Partii Demokratycznej i w 2008 roku wspierała kandydaturę Baracka Obamy na prezydenta USA.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 maja 1958

miejsce urodzenia: Topeka, Kansas, USA

wzrost: 169 cm

Złoty Glob
Zdobyła 2 nagrody Złoty Glob, 9 innych nagród oraz 44 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. J. Steven White (26.05.1984 - 1991, rozwód); 2. Warren Beatty (od 12.03.1992), 4 dzieci: Kathlyn (ur. 08.01.1992), Benjamin (ur. 23.08.1994), Isabel (ur. 11.01.1997) i Ella Corinne (ur. 08.04.2000)
Ukończyła szkołę średnią Patrick Henry High. Następnie edukację kontynuowała w Mesa College w San Diego, a później na uniwersytecie stanowym w San Fracisco.
Ma dwóch starszych braci i jedną starszą siostrę.
Miała zagrać rolę Tess Coleman w filmie "Zakręcony piątek", jednak w ostatniej chwili wycofała się z projektu. W postać wcieliła się Jamie Lee Curtis.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych