Fred Zinnemann 

Alfred Zinnemann

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":639,"rate":8.082942097026605,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":20,"rate":8.6,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":10,"rate":6.6,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,1
639 ocen pracy reżysera
Fred Zinnemann
W filmach Zinnemanna jest mało broni i strzelanin, za to dużo pociągów, praktycznie brak romansów czy lekkich komedii. Zobaczyć jednak można wewnętrzne dramaty i konsekwencje ludzkich czynów. Sam mówił: "Fakt, że ktoś strzela nie jest interesujący. To co ja chcę zrozumieć to dlaczego on strzela i co z tego wynika".

Fred Zinnemann urodził się w 1907 roku, w Rzeszowie. W wieku 20 lat, pomimo sprzeciwu rodziców, postanowił studiować w Wiedniu prawo. Po dojściu do władzy Hitlera, jak wielu innych reżyserów, Zinnemann opuścił Austrię. Nie chciał, aby film służył wyłącznie doraźnym zadaniom agitacyjno-propagandowym. W Stanach Zjednoczonych reżyser zdobył szereg wielkich nagród, zarówno za filmy fabularne, jak i dokumentalne. Było to między innymi pięć nagród Akademii Filmowej i cztery dla najlepszego reżysera od New York Film Critics. Wszystkie jego dzieła tworzone były jakby poza oficjalnym hollywoodzkim biegiem, wyróżniały się oryginalnością i świeżym spojrzeniem. W Hollywood pracował między innymi jako asystent i tłumacz austriackiego reżysera - Bertholda Viertela, dzięki któremu spotkał wiele amerykańskich gwiazd (Sergei Eisenstein, Greta Garbo, Robert Flaherty). Współpracę z tym ostatnim, Zinnemann określił jako "najważniejsze wydarzenie w jego zawodowej karierze". Jako Europejczyk, wychowany w totalitarnym kraju, mocno wierzył w ideały demokracji i wolności, czego przykładem są jego filmy, między innymi - "Akt przemocy". Reżyser zachwyca swoją elegancją, powagą i ambicja w tworzeniu filmów i poruszaniu trudnych tematów, czego przykładem są takie dzieła jak "Julia" czy "Historia zakonnicy".

Fred Zinnemann zmarł w 1997 roku, w Londynie, pozostawiając po sobie niezwykłe dzieła, wywierające wpływ na coraz młodszych twórców filmowych.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 29 kwietnia 1907

data śmierci: 14 marca 1997

miejsce urodzenia: Rzeszów, Austro-Węgry , (obecnie Polska)

wzrost: 169 cm

Oscar
Zdobył 4 nagrody Oscar, 16 innych nagród i 26 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Renee Bartlett (od 1936 do jego śmierci), syn Tim (ur. 15.05.1940)
Zmarł na atak serca w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Był jednym z członków jury podczas festiwalu w Cannes w roku 1961.
Po porzuceniu studiów prawniczych, uczył się zawodu operatora w École Technique de Photographie w Paryżu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych