Władysław Pasikowski

7,5
5 382 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Władysław Pasikowski

Kto z pośród polskich reżyserów robi filmy podobne do filmów Pasikoskiego ?

Jakie są tytuły tych filmów ?

Ludor

W latach 90tych wielu było takich trochę "naśladowców", ale podobieństwa ograniczały się głównie do epatowania brutalnością i wulgaryzmami, no i zatrudniania tych samych aktorów. Pierwsze co mi przychodzi do głowy:
Miasto Prywatne
Pułapka
Gniew

Przy czym nie spodziewaj się zbyt wiele - to są filmy o klasę gorsze, powstałe po prostu z chęci powtórzenia komercyjnych sukcesów Pasikowskiego. Raczej ciekawostki, chociaż mają swoich zwolenników i parę dialogów godnych zapamiętania.

Ludor

Jeszcze w miarę przyzwoite było Nocne Grafitti, czy jakoś tak.

Ale co Psy to Psy.

Ludor

Proponuje zerknąć na twórczość Wojciecha Wojcika i filmy z lat 80tych.
Karate po Polsku
Prywatne Śledztwo
Zabić na Końcu
itd...

Ludor

Pasikowski wzorował się na amerykańskich produkcjach, więc polecić możnaby każdy dobry film sensacyjny . Jeżeli zaś chodzi o polskich reżyserów to nic mi nie przychodzi do głowy.

Ludor

Wspomniane "Miasto prywatne"-wlaściwie szkoda, że nie nakręcil tego filmu Pasikowski. Brakowalo tego klimatu jaki potrafi wskrzesic Pasikowski z Edelmanem oraz dobrej muzyki.

Sztos - trochę udeża w te klimaty, może z uwgi na obsadę (Pazura, Lubaszenko)
Dodałbym "Prawo ojca".

aliveinchains

Mogę jeszcze polecić "Gnoje" - na bazie powieści Stasiuka.
Od razu zaznaczam, nie jest to sensacja w stylu Psy. Ale ma wiele wspolnego z filmami Pasikowskiego. Przede wszystkim jest to tez film o niegrzecznych chlopcach, nie policjantach czy wojskowych, lecz bardziej intelektualistach o chuligańskich duszach. Panowie Warszawiacy nie stronia od alkoholu, dziewczyn, imprez, przez co wrobieni przez jednego kumpla popadaja w klopoty i uciekają w góry Beskidu Niskiego do swojego dawnego kumpla, który przeniosl sie w dzicz z Warszawy (tak jak Stasiuk). Film, ktorego akcja ma miejsce w grudniu 1993 częściowo ma formę retrospekcji, dzięki ktorej dowiadujemy się więcej o bohaterach.
Z produkcjami Pasikowskiego łączy go jeszcze parę innych faktow:
-obsada (Żmijewski, Baka, Lubaszenko, choc najlepszy wedlug mnie był Kostek - M. Bonaszewski)
-dialogi - mocne, udane urzycie wulgaryzmów
-twarde realia 1 pol lat 90tych (na prowincji podkarpacia)
- humor (ale taki wisielczy, jak u Pasikowskiego)
- film drogi - bohaterowie szukają kogoś, uciekają (cos jak Demony, Kroll)
- brutalność (choć bez przesady)

Dobry film, polecam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones