Władysław Pasikowski 

7,5
5 335 ocen pracy reżysera
Władysław Pasikowski
Absolwent Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego i wydziału reżyserii PWSFTviT w Łodzi.

Zadebiutował w 1991 roku filmem "Kroll", historią dezercji Marcina Krolla z jednostki wojskowej na kilka dni przed pokazowymi manewrami - film na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został uhonorowany nagrodą za debiut i Nagrodą Specjalną Jury.

Rok po "Krollu" powstały sensacyjno- kryminalne "Psy", a w 1994 roku druga część filmu o podtytule "Ostatnia krew". Film oparty na polskich realiach przełomu 1989-1990 stał się przebojem kinowym początku lat 90. Pierwsza część przyniosła Pasikowskiemu nagrodę za reżyserię na FPFF w Gdańsku, a czytelnicy "Filmu" przyznali "Psom" Złotą Kaczkę dla najlepszego filmu 1992 roku.

Kolejnym filmem Pasikowskiego był "Słodko-gorzki", nakręcony w 1996 roku. Akcja filmu rozgrywa się wśród młodych ludzi - uczniów jednego z liceów. Po "Słodko-gorzkim" reżyser nakręcił dwa filmy o tematyce wojennej: "Demony wojny wg Goi" i "Operację Samum". W 2001 roku na ekrany kin wszedł "Reich". W ostatnich latach Pasikowski współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą przy scenariuszu najgłośniejszego polskiego filmu ostatnich lat: "Katynia" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

W latach 2004-2008 zrealizował dwa sezony serialu kryminalnego "Glina", z Jerzym Radziwiłowiczem i Maciejem Stuhrem w rolach głównych. Obie serie serialu zostały nazwane przez krytyków "najlepszym serialem kryminalnych wszech czasów", a Jerzy Radziwiłowicz otrzymał Wiktora za najlepszą rolę męską.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 czerwca 1959

miejsce urodzenia: Łódź, Polska

wzrost: 202 cm

Złota Kaczka
Zdobył 2 nagrody Złota Kaczka, 10 innych nagród oraz 22 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
W 1988 roku ukończył Wydział Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (Polska) oraz Kulturoznawstwo Uniwersytetu Łódzkiego.
Otrzymał następujące odznaczenia:
- 2014 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej";
- 2015 r. - Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
W 1993 roku została wydana jego powieść "Ja, Gelerth".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jak bardzo mądrym trzeba być człowiekiem, żeby pisać i reżyserować tak świetne filmy. Niesamowita wiedza historyczna, poziom operowania językiem, umiejętność tworzenia niebanalnych historii. Niestety, następców nie widać. Przyjdzie czas, że takich ludzi zabraknie... Będzie pora umierać.

napraw to co spieprzył vega ....

fragment wywiadu Zychowicza który mówi o jedynym fakcie na jakim został oparty film:

- „Już w latach 80. Zbigniew Romaniuk w Brańsku zaczął wydobywać poniszczone macewy, czyścić je, stawiać i odczytywać napisy. To wszystko jest wzięte z rzeczywistości”.

- To porównanie w znakomity sposób ilustruje cały film i jego —...

więcej

Pasikowski wzorował się kinem Kazana, Ritta, Bergmana,Boormana,Peckinpaha i Scorsese charakterystyczne w jego filmach jest to że pada dużo wulgaryzmów jest morze przemocy a kobiety są zwykłymi wywłokami.Ciekawe jest to że sceny seksu w jego filmach są bez ściągania ubrań jak to miało miejsce min. w Reichu czy Krollu...

więcej

Piszcie wqasze propozycje i oceny filmów.
Moja propozycja taka:

1."Psy";
2."Glina";
3."Kroll";
4."Psy 2";
5."Słodko-gorzki";
6."Reich"(pod względem montazu to jest najlepszy);
7."Demony wojny wg. Goi";
8."Operacja Samum";

Ogólnie rezyser który powinien byc stawiany w równym rzędzie z najlepszymi w naszym...

więcej