Film

Sanatorium pod klepsydrą

1973
1 godz. 59 min.
7,9 17 195
ocen
7,9 10 1 17195
23 491
chce zobaczyć
7,9 14
ocen krytyków
Józef odwiedza sanatorium doktora Gotarda, w którym przebywa jego zmarły ojciec. Więcej Mniej
Sanatorium pod klepsydrą zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Józef (Jan Nowicki) odwiedza sanatorium doktora Gotarda (Gustaw Holoubek), w którym leczył się jego zmarły ojciec. W tym niezwykłym miejscu przenosi się w przeszłość, którą bezskutecznie próbuje przywrócić w realnym życiu. W surrealistycznej rzeczywistości jego ojciec żyje, a on ponownie jest małym chłopcem. Widzi żydowskie miasteczko,Józef (Jan Nowicki) odwiedza sanatorium doktora Gotarda (Gustaw Holoubek), w którym leczył się jego zmarły ojciec. W tym niezwykłym miejscu przenosi się w przeszłość, którą bezskutecznie próbuje przywrócić w realnym życiu. W surrealistycznej rzeczywistości jego ojciec żyje, a on ponownie jest małym chłopcem. Widzi żydowskie miasteczko, swój rodzinny dom, księżniczkę Biankę (Bożena Adamek), która odrzuciła jego miłość, odchodząc z przyjacielem Rudolfem. Film oparty na prozie Brunona Schulza, jest poetycką refleksją dotyczącą przemijania i sensu życia.

na podstawie
Bruno Schulz (powieść)
studio
Zespół Filmowy "Silesia"
tytuł oryg.
Sanatorium pod klepsydrą
inne tytuły
The Hourglass Sanatorium Miedzynarodowe
The Hourglass Sanatorium USA
The Hourglass Sanatorium Wielka Brytania
Więcej...
Zdjęcia do filmu realizowano w Krakowie, Drohiczynie, wsi Klęk oraz Konstancinie-Jeziornie (Polska).
Film mimo zakazu ówczesnych władz został potajemnie wysłany na festiwal w Cannes, udało się to dzięki umieszczeniu fałszywych napisów na puszkach z filmem. Przez ten ''wybryk'' Has musiał czekać osiem lat na kolejną możliwość nakręcenia filmu.
Film ten mógł powstać gdyż Kazimierz Kutz jako szef Zespołu Filmowego "Silesia" w którym powstało "Sanatorium pod klepsydrą" zgodził się wyreżyserować obraz "Linia" opowiadający o środowisku partyjnym.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych