Film

1973 1 godz. 59 min.
7,9 16 448
ocen
7,9 10 16448
22 669
chce zobaczyć
7,9 14
ocen krytyków
{"rate":7.928571,"count":14}
{"id":"9352","linkUrl":"/film/Sanatorium+pod+klepsydr%C4%85-1973-9352","alt":"Sanatorium pod klepsydrą","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/93/52/9352/7382650.2.jpg"}
Józef odwiedza sanatorium doktora Gotarda, w którym przebywa jego zmarły ojciec. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Józef (Jan Nowicki) odwiedza sanatorium doktora Gotarda (Gustaw Holoubek), w którym leczył się jego zmarły ojciec. W tym niezwykłym miejscu przenosi się w przeszłość, którą bezskutecznie próbuje przywrócić w realnym życiu. W surrealistycznej rzeczywistości jego ojciec żyje, a on ponownie jest małym chłopcem. Widzi żydowskie miasteczko,Józef (Jan Nowicki) odwiedza sanatorium doktora Gotarda (Gustaw Holoubek), w którym leczył się jego zmarły ojciec. W tym niezwykłym miejscu przenosi się w przeszłość, którą bezskutecznie próbuje przywrócić w realnym życiu. W surrealistycznej rzeczywistości jego ojciec żyje, a on ponownie jest małym chłopcem. Widzi żydowskie miasteczko, swój rodzinny dom, księżniczkę Biankę (Bożena Adamek), która odrzuciła jego miłość, odchodząc z przyjacielem Rudolfem. Film oparty na prozie Brunona Schulza, jest poetycką refleksją dotyczącą przemijania i sensu życia.

na podstawie
Bruno Schulz "Sanatorium pod klepsydrą" (powieść)
studio
Zespół Filmowy "Silesia"
data produkcji
1973
tytuł oryg.
Sanatorium pod klepsydrą
inne tytuły
The Hourglass Sanatorium Miedzynarodowe USA
The Sandglass Miedzynarodowe USA
Więcej...
Film kręcono w Łodzi i Drohiczynie (Polska).
Film mimo zakazu ówczesnych władz został potajemnie wysłany na festiwal w Cannes, udało się to dzięki umieszczeniu fałszywych napisów na puszkach z filmem. Przez ten ''wybryk'' Has musiał czekać osiem lat na kolejną możliwość nakręcenia filmu.
Film ten mógł powstać gdyż Kazimierz Kutz jako szef Zespołu Filmowego "Silesia" w którym powstało "Sanatorium pod klepsydrą" zgodził się wyreżyserować obraz "Linia" opowiadający o środowisku partyjnym.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych