Recenzja filmu Świt żywych trupów (2004)
Zack Snyder

Kiedy zabraknie miejsca w piekle...

Z roku na rok coraz częściej producenci filmowi sięgają po sprawdzone już wcześniej pomysły decydując się na realizację nowych wersji popularnych produkcji. Taki los spotkał w 1990 roku kultową ...
Filmweb sp. z o.o.
Z roku na rok coraz częściej producenci filmowi sięgają po sprawdzone już wcześniej pomysły decydując się na realizację nowych wersji popularnych produkcji. Taki los spotkał w 1990 roku kultową bez wątpienia <a href="http://noc.zywych.trupow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Noc żywych trupów"</b></a> <a href="http://www.filmweb.pl/George,A.,Romero,filmografia,Person,id=48319" class="n">George'a A. Romero</a>, którą w udany sposób opowiedział na nowo Tom Savini. Nic więc dziwnego, że kilkanaście lat później w Hollywood podjęto decyzję o realizacji remake'u drugiej części cyklu o zombich zatytułowanej <a href="http://swit.zywych.trupow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Świt żywych trupów"</b></a>.

Wyprodukowany w 1978 roku oryginał opowiadał o wydarzeniach, które nastąpiły po feralnej nocy opisanej w <a href="http://noc.zywych.trupow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Nocy żywych trupów"</b></a>. Ludziom nie udało się pokonać tajemniczej infekcji i coraz więcej z nich zamienia się w zombie. Film koncentrował się na losie grupki przypadkowych osób, która uciekając przed hordami spragnionych świeżego mięsa żywych trupów schroniła się w olbrzymiej galerii handlowej.

Film <a href="http://www.filmweb.pl/George,A.,Romero,filmografia,Person,id=48319" class="n">George'a A. Romero</a> jest jednym z ciekawszych horrorów zrealizowanych w latach 70. Reżyser umiejętnie połączył w nim elementy filmu grozy, z satyrą społeczną, melodramatem a nawet komedią. Niestety, z braku budżetu <a href="http://www.filmweb.pl/George,A.,Romero,filmografia,Person,id=48319" class="n">Romero</a> nie mógł pozwolić sobie na kosztowne efekty specjalne i <a href="http://swit.zywych.trupow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Świt żywych trupów"</b></a> poważnie się zestarzał. O ile fabularnie nadal wciąga, o tyle wizualnie pozostawia już wiele do życzenia.
Nowa wersja, której reżyserii podjął się twórca reklamówek <a href="http://www.filmweb.pl/Zack,Snyder,filmografia,Person,id=121387" class="n">Zack Snyder</a>, ma dokładnie odwrotne proporcje. Wizualnie zachwyca, choć z fabułą jest już nieco gorzej.

Oba filmy opowiadają bardzo podobną historię. Grupka bohaterów znajduje schronienie w centrum handlowym, w którym stawić musi czoła tysiącom zombich oblegającym budynek. Niestety, o ile u <a href="http://www.filmweb.pl/George,A.,Romero,filmografia,Person,id=48319" class="n">Romero</a> ta lokalizacja służyła konkretnemu zamysłowi reżysera, o tyle w nowej wersji wydaje się bardzo przypadkowa. Równie dobrze bohaterowie mogli schronić się w szkole, na komisariacie, czy fabryce porcelany.
W remake'u infekcja jest również dużo większa niż w oryginale. U <a href="http://www.filmweb.pl/George,A.,Romero,filmografia,Person,id=48319" class="n">Romero</a> zaraza ograniczała się do jednego stanu, w nowej wersji dotyczy całego świata. Z tego też powodu film <a href="http://www.filmweb.pl/Zack,Snyder,filmografia,Person,id=121387" class="n">Snydera</a> jest dużo bardziej mroczny i przerażający niż oryginał. W remake'u jesteśmy naocznymi świadkami apokalipsy, która zniszczyła świat. Wiemy, że nasi bohaterowie nie mogą liczyć na żadną pomoc i są skazani tylko na siebie. I tutaj mała rada, nie wyłączajcie filmu zaraz po rozpoczęciu napisów końcowych. Posiedźcie jeszcze kilka minut przed telewizorem, bo to nie koniec.

Wersja <a href="http://www.filmweb.pl/Zack,Snyder,filmografia,Person,id=121387" class="n">Zacka Snydera</a> jest również dużo bardziej brutalna niż <a href="http://www.filmweb.pl/George,A.,Romero,filmografia,Person,id=48319" class="n">Romero</a>. Dysponując współczesną techniką reżyser zafundował nam bardzo realistyczny obraz, w którym głowy zombich rozpadają się na kawałki, a krew wylewa się z ekranu. Jest makabrycznie, ale pamiętajmy, że to film o żywych trupach a ten gatunek rządzi się swoimi prawami. :)

Na DVD ukazała się wersja reżyserka <a href="http://swit.zywych.trupow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Świtu żywych trupów"</b></a> co oznacza, iż zafundowano nam jeszcze więcej przemocy i makabry niż w wersji kinowych. Widzów o słabych nerwach od razu ostrzegam, że miejscami jest naprawdę hardkorowo ;)

<a href="http://swit.zywych.trupow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Świt żywych trupów"</b></a> to film robiony z myślą o fanach. Osoby nie lubiące tematyki żywych trupów raczej nie znajdą w nim nic ciekawego. Ci jednak, którzy mają słabość do serii gier (nie filmów) <b>"Resident Evil"</b> będą usatysfakcjonowani. Zombich jest dużo, a dzięki wspaniałej charakteryzacji prezentują się rewelacyjnie.
W filmie znalazło się również kilka smaczków przeznaczonych tylko dla wielbicieli cyklu autorstwa <a href="http://www.filmweb.pl/George,A.,Romero,filmografia,Person,id=48319" class="n">George'a A. Romero</a>. W jednej z ról pojawił się wspomniany już <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=44086" class="n">Tom Savini</a> a uważni widzowie wypatrzą zapewne również <a href="http://www.filmweb.pl/Scott,H.,Reiniger,filmografia,Person,id=48325" class="n">Scotta Reinigiera</a> i <a href="http://www.filmweb.pl/Ken,Foree,filmografia,Person,id=44091" class="n">Kena Foree</a> - odtwórców głównych ról w pierwszej wersji <a href="http://www.filmweb.pl/Film?id=31406" class="n"><b>"Świtu"</b></a>, a nawet śmigłowiec cyfrowo przeniesiony z oryginału do remake'u.

Złego słowa nie można powiedzieć o przygotowanym przez Universal wydaniu DVD filmu. Nie dość, że film dostępny będzie w cenie 49,99 PLN to jeszcze od strony technicznej prezentuje się znakomicie. Transfer obrazu jest bez zarzutu. Kolory są wyraźne i ostre, co jest szczególnie ważne w przypadku filmów, w których krew jest prawie, że jednym z bohaterów. :) Równie dobrze prezentuje się nagrany w formacie DD 5.1 dźwięk.

Wydaniem DVD <a href="http://swit.zywych.trupow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Świtu żywych trupów"</b></a> nie będą zawiedzeni również miłośnicy dodatków, których na jednym zaledwie krążku znalazła się całkiem pokaźna kolekcja.
<b>"The Lost Tape"</b> to dziennik wideo Andy'ego - właściciela sklepu z bronią mieszczącego się naprzeciwko centrum handlowego. Dowiemy się z niego więcej na temat człowieka, który odgrywa dość ważną rolę w całej historii mimo, iż w filmie praktycznie nie mówi ani słowa.
<b>"Special Report: We Interrupt This Program!"</b> to specjalne wydanie dziennika poświęcone inwazji żywych trupów w USA: reportaże ze szpitali, rozmowy z rannymi, lekarzami, wypowiedzi polityków oraz specjalistów usiłujących wyjaśni zagadkową epidemię, a także relacje z Istambułu, New Delhi, Szanghaju, Hong Kongu czy Londynu.
W dodatku <b>"Undead Scene"</b> obejrzeć możemy 11 scen, które z różnych powodów nie znalazły się w ostatecznej wersji obrazu. Każdy fragment opatrzony został komentarzem reżysera <a href="http://www.filmweb.pl/Zack,Snyder,filmografia,Person,id=121387" class="n">Zacka Snydera</a> oraz producenta Erica Newmana.
Bardzo ciekawy jest dodatek zatytułowany <b>"Raising the Dead"</b> poświęcony pracy charakteryzatorów, dzięki którym zombie na ekranie wyglądają "jak żywe" ;). Charakteryzator David Leroy Anderson opowiada o tym jak zmieniono statystów w krwiożercze potwory oraz opisuje dokładnie trzy stadia, jakie w ciągu całego filmu przechodzą zombie. Kontynuacją tego dodatku są materiał zatytułowany <b>"Attack of the Living Dead"</b> poświęcony realizacji kilku szczególnie widowiskowych scen śmierci, czy ataku zombich oraz <b>"Splitting Headaches"</b>, z którego dowiemy się jak filmowano rozpadające się głowy zombich.
Listę materiałów dodatkowych zamykają zwiastun brytyjskiej komedii <a href="http://wysyp.zywych.trupow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Wysyp żywych trupów"</b></a> oraz komentarz <a href="http://www.filmweb.pl/Zack,Snyder,filmografia,Person,id=121387" class="n">Zacka Snydera</a> i Erca Newmana. Z wypowiedzi reżysera i producenta, które jak trzeba opatrzono polskimi napisami (podobnie jak wszystkie dodatki), dowiemy się sporo ciekawostek dotyczących produkcji, wysłuchamy opisów scen niezrealizowanych itp.

<a href="http://swit.zywych.trupow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Świt żywych trupów"</b></a> to z całą pewnością film dla koneserów gatunku i miłośników horrorów. Jeśli zaliczacie się do którejś z tych grup nie będziecie zawiedzeni wydaniem DVD.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 86% uznało tę recenzję za pomocną (36 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (3)