Recenzja filmu Z podniesionym czołem (2004)
Kevin Bray

Kolano za kolano

Fabułę filmu można podsumować krótko: stara zasada Hammurabiego "oko za oko" wcielana w życie przez eksżołnierza w małej górskiej mieścinie. A zaczyna się tak: po ośmiu latach służby w wojsku ...
Filmweb sp. z o.o.
Fabułę filmu można podsumować krótko: stara zasada Hammurabiego "oko za oko" wcielana w życie przez eksżołnierza w małej górskiej mieścinie. A zaczyna się tak: po ośmiu latach służby w wojsku Chris Vaughn (<a href="http://www.filmweb.pl/The,Rock,filmografia,Person,id=40277" class="n">The Rock</a>) wraca do rodzinnej miejscowości. Wszystko się zmieniło - zamknięto tartak oraz kilka sklepów. Jedynym źródłem dochodu i rozrywki jest kasyno. Jego właściciel, Jay (<a href="http://www.filmweb.pl/Neal,McDonough,filmografia,Person,id=43671" class="n">McDonough</a>), dawny kolega Chrisa, uważa się za udzielnego księcia oraz pana życia i śmierci mieszkańców miasteczka. Vaughn nie może zdzierżyć takiego stanu rzeczy i jak rycerz na białym koniu (lub raczej szeryf w czarnym dżipie) postanawia przywrócić prawo i porządek. 
Walczy z bandytami ich metodami, co oczywiście prowadzi do jednego - krwawej jatki.

Film jest oparty na faktach, co twórcy respektują przez pierwszą godzinę, chłodno i rzeczowo przedstawiając wydarzenia. Z czasem wprowadzają coraz więcej niepasujących do całości elementów. Usiłują uatrakcyjnić akcję, jakby z obawy, że widzowie zaczną się nudzić. Efekt jest przeciwny do zmierzonego. Sceny walki w stylu filmów akcji, dialogi rodem z komedii lub pastiszu ("Dźgnąłeś mnie obieraczką do ziemniaków") wprowadzają tylko chaos stylistyczny. Gdyby porównać film do potyczki na ringu, to zaczyna się jak klasyczny pojedynek bokserski, a kończy jak wrestling (którego gwiazdą notabene jest <a href="http://www.filmweb.pl/The,Rock,filmografia,Person,id=40277" class="n">The Rock</a>).

Szkoda, że twórcy <a href="http://z.podniesionym.czolem.filmweb.pl/" class="n"><b>"Z podniesionym czołem"</b></a> nie znają polskiego. Gdyby znali przysłowie "co za dużo, to niezdrowo", może film byłby lepszy.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 39% uznało tę recenzję za pomocną (23 głosy).