Recenzja filmu Zakochany Anioł (2005)
Artur Więcek

Ludzka twarz Anioła

Duetowi Baron&Bereś humor, jak widać na ekranie, dopisuje, bo drugi film o przygodach Anioła Giordano pełen jest gagów i rozbrajających dowcipów. "Zakochany Anioł" bazuje na popularności ...
Filmweb sp. z o.o.
Duetowi Baron&Bereś humor, jak widać na ekranie, dopisuje, bo drugi film o przygodach Anioła Giordano pełen jest gagów i rozbrajających dowcipów.
<a href="http://zakochany.aniol.filmweb.pl/" class="n"><b>"Zakochany Anioł"</b></a> bazuje na popularności pierwszej części i jej w dużej mierze zawdzięcza swoje powstanie, ale jak podkreślał reżyser w jednym z wywiadów, twórcy dbali o to, żeby film świecił swoim światłem, nie wykorzystując wyłącznie pomysłów i energii <a href="http://www.filmweb.pl/Anio%B3,w,Krakowie,%282002%29,o,filmie,Film,id=34112" class="n"><b>"Anioła w Krakowie"</b></a>.

Na tle pięknie fotografowanych krakowskich pejzaży wykreowano bajkowy, anielsko dobry świat, w którym króluje miłość, pieniądze spadają z nieba (przynajmniej niektórym), a wszelkie kataklizmy omijają bohaterów zachwyconych codziennością i życiem we wszelkich jego przejawach. Zadomowiony w Krakowie Anioł (<a href="http://www.filmweb.pl/Krzysztof,Globisz,filmografia,Person,id=427" class="n">Krzysztof Globisz</a>) traci swoją moc - nie ma już skrzydeł i nie potrafi przejść suchą stopą po wodzie, a jednocześnie jego męskość daje znać o sobie. Przerażony Giordano próbuje telefonicznie skontaktować się z Panem Bogiem, ale wiadomo, że "ON nigdy nie odbiera". Wbrew temu, bo można by sądzić o ziemskiej egzystencji anioła, wcale nie będzie on nieszczęśliwy, bo pewnego dnia spotka miłość swego życia.

<a href="http://zakochany.aniol.filmweb.pl/" class="n"><b>"Zakochany Anioł"</b></a> to komedia romantyczna, zrealizowana bez silenia się na odkrywczość, bo raczej trudno być oryginalnym reżyserując sequel. Brakuje filmowi tego zadumania i refleksyjności jaką posiadał <a href="http://www.filmweb.pl/Anio%B3,w,Krakowie,%282002%29,o,filmie,Film,id=34112" class="n"><b>"Anioł w Krakowie"</b></a>, za to całość jest bardziej jednorodna gatunkowo a scenariusz naszpikowany żartami słownymi i sytuacyjnymi.
Komedii <a href="http://www.filmweb.pl/Artur,Wi%EAcek,filmografia,Person,id=69032" class="n">Artura Więcka "Barona"</a> można zarzucić niebezpieczne miejscami balansowanie na granicy nieco kiczowatego przesłodzenia, której zdecydowanie przekraczać się nie powinno. Takim właśnie zgrzytem jest scena, w której <a href="http://www.filmweb.pl/Krzysztof,Globisz,filmografia,Person,id=427" class="n">Krzysztof Globisz</a> i <a href="http://www.filmweb.pl/Anna,Radwan,filmografia,Person,id=205711" class="n">Anna Radwan</a> tańczą i śpiewają w rytm muzyki <a href="http://www.filmweb.pl/Grzegorz,Turnau,filmografia,Person,id=87692" class="n">Grzegorza Turnaua</a>. Popis artystyczny pary świetnych aktorów może niekoniecznie musiał być zwieńczony występem stepującego Anioła.

Nietrudno zauważyć, że <a href="http://zakochany.aniol.filmweb.pl/" class="n"><b>"Zakochany Anioł"</b></a> jest zdecydowanie lepiej dopracowany warsztatowo niż część pierwsza i bardziej dynamiczny, bo reżyser postanowił wysłać zasiedziałego w Krakowie Anioła w podróż... do stolicy. W warszawskim epizodzie świetną, choć niewielką rolę zagrał <a href="http://janusz.gajos.filmweb.pl/Janusz,Gajos,filmografia,Person,id=311" class="n">Janusz Gajos</a>, któremu partneruje <a href="http://www.filmweb.pl/Jerzy,Trela,filmografia,Person,id=424" class="n">Jerzy Trela</a>. Filmowy duet kloszardów ratujących Giordana z opresji w ich wykonaniu wypada naprawdę mistrzowsko. Oczywiście, jak to w krakowskim filmie, nie mogło zabraknąć błagań, żeby pod żadnym pozorem nie przenoszono stolicy do Krakowa i subtelnych złośliwości warszawsko-krakowskich, które to chwyty, choć ograne, tutaj brzmią bardzo zabawnie i sympatycznie.

Ciepła opowieść o anielskim zakochaniu ma szansę poruszyć nawet najbardziej racjonalne umysły, warto tylko poddać się poetyce filmu, uchwycić dystans i delikatny uśmieszek twórców, który czuje się już od pierwszych scen.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 73% uznało tę recenzję za pomocną (15 głosów).