Recenzja filmu Łuk (2005)
Ki-duk Kim

Miłość bez słów

Bardzo mieszane uczucia towarzyszyły mi projekcji najnowszego filmu Kim Ki-duka zatytułowanego "Łuk". Podobnie jak w pokazywanym w zeszłymroku "Pustym domu" koreański reżyser zdecydował się ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja kinowa Łuk (2005)
Bardzo mieszane uczucia towarzyszyły mi projekcji najnowszego filmu <a href="http://www.filmweb.pl/Ki-duk,Kim,%28II%29,filmografia,Person,id=75395" class="n">Kim Ki-duka</a> zatytułowanego <a href="http://luk.filmweb.pl/" class="n"><b>"Łuk"</b></a>. Podobnie jak w pokazywanym w zeszłymroku <a href="http://pusty.dom.filmweb.pl/Pusty,dom,%282004%29,o,filmie,Film,id=147262" class="n"><b>"Pustym domu"</b></a> koreański reżyser zdecydował się opowiedzieć nam niejednoznaczną historię miłosną, która przez dłuższy czas autentycznie wciąga by w finale zbliżyć się niebezpiecznie do autoparodii.

Akcja obrazu rozgrywa się na łodzi, którą zamieszkują wspólnie młodziutka, kilkunastoletnia dziewczyna i zakochany w niej staruszek. Wspólnie prowadzą spokojne i ciche życie a kiedy dziewczyna skończy 17 lat planują się pobrać. Niestety, sytuacja zmienia się z chwilą, kiedy na łodzi zjawia się młody, przystojny chłopak a nastolatka obdarza go swoim uczuciem.

<a href="http://www.filmweb.pl/Ki-duk,Kim,%28II%29,filmografia,Person,id=75395" class="n">Kim Ki-Duk</a> zrealizował <a href="http://luk.filmweb.pl/" class="n"><b>"Łuk"</b></a> wierny swojej zasadzie "maksimum treści przy minimum słów". Podobnie jak w <a href="http://pusty.dom.filmweb.pl/Pusty,dom,%282004%29,o,filmie,Film,id=147262" class="n"><b>"Pustym domu"</b></a> główni bohaterowie nie odzywają się przez cały czas projekcji, a jedyne dialogi jakie usłyszymy w obrazie wypowiadane są przez wędkarzy goszczących na łodzi starca - osoby z zewnątrz, spoza intymnego świata nastolatki i jej leciwego narzeczonego.

Jednak mimo tego minimalizmu <a href="http://luk.filmweb.pl/" class="n"><b>"Łuk"</b></a> potrafi autentycznie wciągnąć. Wraz z pojawieniem się na łodzi przystojnego młodzieńca w relacjach idealnej, do niedawna, pary pojawia się zazdrość, złość, nienawiść a nastolatka z potulnego dziecka zmienia się w kobietę w cyniczny sposób manipulującą swoim opiekunem.
Ta fascynująca, doprawiona subtelnym humorem historia "sypie się" jednak wraz z finałem, którego nachalna symbolika niszczy poetycki nastrój wcześniejszych scen.

Na pewno jednak <a href="http://luk.filmweb.pl/" class="n"><b>"Łuk"</b></a> zasługuje na uwagę. Miłośnicy spokojnego, poetyckiego kina oraz subtelnych historii nie powinni wyjść z kin rozczarowani. Dużym atutem najnowszej produkcji <a href="http://www.filmweb.pl/Ki-duk,Kim,%28II%29,filmografia,Person,id=75395" class="n">Kim Ki-Duka</a> są również piękne zdjęcia <a href="http://www.filmweb.pl/Seong-back,Jang,filmografia,Person,id=263505" class="n">Seong-Back Janga</a> oraz wspaniała muzyka <a href="http://www.filmweb.pl/Eun-il,Kang,filmografia,Person,id=434078" class="n">Eun-il Kanga</a>.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 64% uznało tę recenzję za pomocną (42 głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (1)