Ale szopka! (2009)
Debbie Isitt
Martin Freeman
Ashley Jensen

Niezła szopka

"Ale szopka!" to film bezprecedensowy, w którym możemy zobaczyćMartina Freemana, który zasłynął z trylogii o Hobbicie, a także z "Sherlocka" - brytjskiego serialu stacji BBC, gdzie wcielił się w postać Doktora Johna Watsona, a tytułowego Sherlocka zagrałBenedict Cumberbatch.

"Ale szopka!" to przede wszystkim brytyjski humor w ciepłej swiątecznej oprawie. Paul Maddens, postać grana przezMartina Freemanajest nauczycielem w Szkole Podstawowej. Od dyrektora tej placówki dostaje za zadanie wyreżyserować jasełka. Pan Maddens (Martin Freeman) liczy, także na to, że odzyska swoją dawną ukochaną. W tym planie może mu jedynie przeszkodzić osoba, którą dyrektor dał mu do pomocy niejakiego Pana Poppy(Marc Wootton).

Film nam pokazuję całą swoją piękną barwę przekazu, czym jest na przykład walka do końca, i że każdy może coś dokonać, jeśli nawet już o tobie zapomnieli. Film cały czas trzyma swój klimat świątecznego filmu. Obraz ten nam oświadcza, że nie warto się zamykać w sobie, i że lepiej jest caly czas udowadniać, że jesteśmy w dobrym miejscu i w odpowiednim czasie. Film przedstawia także zazdrość, co tak naprawde znajdziemy w większości filmach, lecz tutaj zazdrość jest nam ukazana w formie rywalizacji dawnego przyjaciela z naszą główną postacią.

Martin FreemaniMarc Woottonpokazali dobrą grę aktorską, którą widać na naszych ekranach telewizorów.Martin Freemanjest przedstawiony w filmie jako osoba, która poczęści nie wierzy, że może wyprodukować coś z niczego, lecz szybko zmienia zdanie po wielu próbach i sytuacjach przez, które musiał przejść.Marc Woottongrapostać lekko zdziwaczałego jak na swój wiek człowieka, lecz nie psuje to filmu a dodaje mu to uroku.

Debbie Isittzbudowala bardzo dobry familijny humor, który nadaje sie na rodzinne swiąteczne wieczory. Klimat swiąt może nie jest taki jak w filmie pt."W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju", lecz nie jest najgorszy. Dialogi sa przemyślane, nie można im zarzucić, że są puste, i że niepotrzebne. Pani reżyser zaserwowała nam koniec filmu taki jaki przeważa w filmach, i który my, widzowie, także lubimy.

"Ale szopka!" to film godny uwagi ze względuna zaskakujący brytyjski humor czy dobrą grę aktorów, ale przede wszystkim na ciekawie opowiedzianą historię. Jest to cieply i spokojny film na niekoniecznie świąteczne wieczory.