Recenzja wyd. DVD filmu

Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów (2005)
George Lucas
Jacek Rozenek
Ewan McGregor
Natalie Portman

Każda saga ma swój koniec

Jednym z najważniejszych filmowych wydarzeń 2005 roku była premiera trzeciego epizodu "Gwiezdnych wojen" - ostatniej kinowej produkcji osadzonej w stworzonym przez George'a Lucasa uniwersum. ...
Jednym z najważniejszych filmowych wydarzeń 2005 roku była premiera trzeciego epizodu "Gwiezdnych wojen" - ostatniej kinowej produkcji osadzonej w stworzonym przez George'a Lucasa uniwersum. Przez prawie 30 lat wyobraźnię milionów fanów na całym świecie rozpalały najpierw przygody Luke'a, Lei i Hana Solo, a później Anakina Skywalkera i jego mentora Obi-Wana Kenobiego. Wraz z premierą "Zemsty Sithów" poznaliśmy całą sagę w takiej formie, w jakiej wymarzył ją sobie Lucas. Dowiedzieliśmy się, jak doszło do przemiany pogodnego Anakina pamiętanego z "Mrocznego widma" w bezwzględnego Dartha Vadera - jednego z najpopularniejszych czarnych charakterów w historii kina, poznaliśmy przeszłość głównych bohaterów cyklu i po raz pierwszy mogliśmy spojrzeć na "Gwiezdne wojny" nie jak na historię Luke'a i Lei, ale opowieść o Anakinie Skywalkerze.

"Zemsta Sithów" właśnie zadebiutowała na rynku DVD. Wypełnione ciekawymi dodatkami i doskonałe od strony technicznej wydanie na pewno nie rozczaruje ani fanów gwiezdnej sagi, ani najbardziej wymagających wielbicieli kina domowego.

Z ulgą odetchną ci, którzy "Zemstę Sithów" z różnych względów zmuszeni byli obejrzeć z polskim, niestety, nie najlepszym, dubbingiem. Na krążku oprócz polskiej wersji językowej w formacie 2.0 Dolby Surround znalazła się również wersja oryginalna w zachwycającym formacie 5.1 Surround EX. W parze z doskonałym dźwiękiem idzie perfekcyjny obraz, który również opatrzony został logiem THX. Dla wygody, na płycie numer 1 znajdziemy również niewielki program pozwalający tak skonfigurować ustawienia swojego kina domowego, by cieszyć się jak najlepszą jakością obrazu i dźwięku.

Na pierwszym krążku znalazło się miejsce również na komentarz, w którego nagraniu udział wzięli George Lucas, producent Rick McCallum, odpowiedzialny za animację Rob Coleman oraz John Knoll i Roger Huyett. Komentarz, podobnie jak i dodatki specjalne umieszczone na drugiej płycie, nie został opatrzony polskimi napisami, zatem skorzystają z niego jedynie osoby biegłe posługujące się językiem angielskim. A szkoda, bowiem jest on prawdziwą kopalnią wiedzy na temat "Zemsty Sithów". Dzięki wypowiedziom twórców poznamy sekrety produkcji obrazu, inspiracje George'a Lucasa oraz dowiemy się, jak ewoluowały poszczególne sceny filmu.

Eksplorację krążka z numerem dwa polecam rozpocząć od "Deleted Scenes", czyli sześciu scen usuniętych z opcjonalnym komentarzem George'a Lucasa i Ricka McCalluma wyjaśniającymi, dlaczego sekwencje nie znalazły się w ostatecznej wersji obrazu. Sceny usunięte delikatnie rozbudowują fabułę "Zemsty Sithów" - szczególnie wątek Padme, która z energicznej i przedsiębiorczej pani polityk została w trzecim epizodzie sprowadzona niemalże do jednego z elementów scenografii.

W "Documentary and Featurettes" znajdziemy trzy materiały filmowe przybliżające nam historię i produkcję obrazu. Z "It's All for Real: The Stunts of Episode III" poznamy tajniki pracy kaskaderów i realizacji brawurowych pojedynków na miecze świetlne. "The Chosen One" poświęcony jest w całości postaci Anakina Skywalkera i jego przemianie w mrocznego lorda Sith. Z kolei "Within a minute: The Making of Episode III" na przykładzie jednej tylko sekwencji w drobiazgowy sposób opisuje proces powstawania filmu - od scenariusza, aż do pokazu gotowej już sceny.
Ich uzupełnieniem jest dodatek zatytułowany "Web Documentaries", na który składa się 15 krótkich filmów dokumentalnych, pierwotnie prezentowanych na oficjalnych stronach internetowych sagi.

Na drugiej płycie znajdziemy ponadto galerię zwiastunów, wideoklipów, zdjęć z planu filmowego, plakatów filmowych z różnych stron świata oraz plakatów promocyjnych.

Nie rozczarują się również miłośnicy elektronicznej rozrywki. Na krążku, oprócz zwiastunów promujących dwie najnowsze gry osadzone w świecie "Gwiezdnych wojen", umieszczono również grywalne demo "Star Wars: Battlefront II" przeznaczone dla posiadaczy konsol Xbox.

Osoby oglądające film na DVD-ROM otrzymają ponadto dostęp do ekskluzywnej witryny internetowej dvd.starwars.com, oficjalnego fanklubu sagi, sklepu internetowego oraz strony poświęconej grom z serii "Star Wars: Battlefront".

Wydanie DVD "Zemsty Sithów" nie powinno rozczarować nikogo. Fani sagi jeszcze raz z przyjemnością przeżyją niesamowite przygody bohaterów, sceptycy z zainteresowaniem obejrzą ciekawe materiały dodatkowe. Polecam.
1 10 6
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
22% użytkowników uznało tę recenzję za pomocną (149 głosów).
Świat filmu się podzielił. Wielka konsternacja, jaka zapanowała po premierze "Zemsty Sithów", dotyczyła kwestii: wybitny czy tandetny? Dyskusje były burzliwe. Tworzyły ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 89%
Po 27 latach, na ekranach kin pojawił się film, na który wszyscy czekali. "Gwiezdne Wojny Epizod III: Zemsta Sithów" jest ostatnią częścią trylogii stworzonej przez ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 76%