Recenzja filmu

Podziemne państwo kobiet (2009)
Anna Zdrojewska
Claudia Snochowska-González

Aborcja z innej strony

Rzadko w mediach przedstawia się temat aborcji z tej perspektywy, dlatego świetnie, że taki film powstał.
Polki dokonują szacunkowo od 80 do 200 tysięcy nielegalnych aborcji rocznie. Autorki "Podziemnego państwa kobiet" przyglądają się z bliska, jak przebiega ten proceder i z czego wynika. Wysłuchują opowieści kobiet, które przerwały ciążę. Oddają głos ekspertkom i aktywistkom walczącym z restrykcyjnym prawem antyaborcyjnym. Pośrednio przypominają też historię ruchu pro-choice: od ustawy z 1956 roku, przez masowe protesty w  1989 przeciwko wprowadzeniu zakazowi aborcji po stan dzisiejszy. Kazimiera Szczuka  z rezygnacją podsumowuje, że zwolennicy zakazu mogą sobie przypiąć medal, bo wygrali bitwę.

Ale to nie jest film kontynuujący nieustającą debatę "za czy przeciw". Przesuwa punkt ciężkości na inne zagadnienie: jakie konsekwencje ma zakaz? Na pewno nie takie, jak chcieliby twórcy ustawy: że kobiety nie usuną niechcianego dziecka, ponieważ brakuje legalnego rozwiązania. Wręcz przeciwnie, w systemie, który nie wspiera kobiet, aborcji dokonuje się więcej. Dlatego działaczki opowiadają się za kompleksową polityką pro-kobiecą: nie tylko możliwością dokonania legalnej aborcji, ale również refundowaną antykoncepcją, bezpłatnymi żłobkami itp. Tytułowe "Podziemne państwo kobiet" to druga strona medalu: dziewczyny, które usuwają ciąże nielegalnie. Lekarze, którzy im w tym pomagają. Oni nie myślą o tym, jak zmienić prawo, tylko jak je bezboleśnie ominąć.

Rzadko w mediach przedstawia się temat aborcji z tej perspektywy, dlatego świetnie, że taki film powstał. Szkoda tylko, że reżyserkom nie udało się znaleźć ciekawej formy dla ciekawego tematu i skończyło się na typowych "gadających głowach".
1 10 6
Malwina Grochowska
Rocznik '82. Absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na UW. Członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Wyróżniona w konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Publikuje w "Kinie",... przejdź do profilu
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
63% użytkowników uznało tę recenzję za pomocną (8 głosów).
Udostępnij: