The Grudge - Klątwa (2004)
Takashi Shimizu
Sarah Michelle Gellar
Jason Behr

Do straszenia

Na dobry początek zaznaczę, że nie wiem, czy dobrym pomysłem jest pisanie recenzji remake'u filmu, którego nie oglądało się w wersji oryginalnej. Mimo to podzielę się swoją opinią. Film opowiada historię domu, w którym popełniona została straszliwa zbrodnia, jej konsekwencją jest klątwa, która zrodzona została ze strachu i cierpienia ofiary. Od tej pory każdy, kto, świadomie lub nie, przejdzie przez próg domu, może liczyć na rychłą śmierć. Jak już wspomniałem, film jest remake'iem. Oryginał, nakręcony przez tego samego reżysera (Takashi Shimizu), nosił tytuł "Klątwa JU-ON". Azjatyckich aktorów zastąpiono nowymi, w większości amerykańskimi, twarzami. Zabieg ten przeprowadzony został, by ułatwić europejskim i amerykańskim widzom odbiór. Jeśli dobrze się orientuję, zmieniona została też forma. Nadal jednak "The Grudge - Klątwa" bardziej przypomina wschodnie horrory. Klimat budowany jest stopniowo, groza narasta równomiernie. Trudno mówić o efektach specjalnych, bo nie o nie chodzi (może poza duchem kobiety, który jest niestety jednym wielkim efektem). Główną rolę gra nastrojowa muzyka Christophera Younga. To ona może przyprawić o przykrótkie paznokcie, palpitacje i inne problemy zdrowotne. Film utrzymany jest w ciemnych odcieniach, surowych barwach. Pozostaje tylko jedno pytanie: kto powierzył główną rolę gwieździe serialu "Buffy - postrach wampirów"? Nie doszukałem się w "Klątwie" głębszych znaczeń, może dlatego, że tak naprawdę nie starałem się ich znaleźć, a może dlatego, że takowych nie było. Nie wiem. Dla mnie film był całkiem przyjemnym horrorem, przede wszystkim strasznym, a przecież o to w horrorach chodzi.
"Klątwa" to kolejny film z serii amerykańskich remake'ów japońskich horrorów (po "Kręgu", przed "Dark... czytaj więcej