Czarne lustro (2011)
Czarne lustro: Sezon 6 Czarne lustro Sezon 6, Odcinek 1
Odcinek Czarne lustro (2011)

Joan jest okropna

Joan Is Awful 57m
6,4 4 584
oceny
6,4 10 1 4584
Czarne lustro
powrót do forum s6e1

Obejrzałem ale z wielkim bólem i wytrwałem do końca chyba jedynie dlatego, że moja narzeczona chciała ten odcinek obejrzeć do końca.

Czemu z bólem? Bo nie potrafię się wkręcić w historię, której świat jest tak bardzo pozbawiony logiki. Dlaczego w serialu każdy oglądający serial uwierzył w niego na słowo? Nikt nie zadał sobie tych pytań które zadaje główna bohaterka swojej adwokatce. Zdaje się jakby wszyscy doskonale wiedzieli że platforma może robić takie seriale i jak je robi. Później okazuje się to być innowacyjną technologią. Ale każdy zachowuje się jakby to działo się na co dzień. Nikogo to nie dziwi. Narzeczony bierze za pewnik to co widzi na ekranie i zostawia kobietę, z którą chciał spędzić całe życie. Od tak przestaje jej ufać. Wszyscy w pracy Joan tak samo. Ale już prawnicy dopiero odkrywaja, że platforma ma do tego prawo. Wydaje się że jedynymi którzy nie mają pojęcia o takich możliwościach platformy są ludzie, którzy w scenariuszu nie mogą o nich wiedzieć bo wtedy historia się posypie (główna bohaterka, jej prawnicza nim zbadała sprawę, prawnik Salmy nim zbadał sprawę). I nikt się nie obawia że to samo może przytrafić się im? Kompletnie nikt?
Bardzo mocno to wszystko naciągnięte. Dla mnie za mocno. Nie potrafię tego kupić. Rozumiem przesłanie o strasznych regulaminach, wszechobecnej inwigilacji i tak dalej. Ale ciężko traktować mi to poważnie gdy nie potrafię uwierzyć w wykreowany świat (który właściwie od naszego niczym nie odstaje prócz komputera kwantowego). Skoro więc ma on opierać się na zasadach naszego świata to gdzie jest prawo? Żaden regulamin nie może tak mocno ingerować w prywatność użytkownika. Jest w końcu coś takiego jak hierarchia aktów prawnych. Mamy prawo krajowe, prawa człowieka, konstytucje, prawa lokalne i tak dalej... W tym świecie regulamin jakimś cudem stoi ponad wszystkim i prawnicy umywają ręce. Podpisałeś cyrograf z diabłem i żaden sąd ci nie pomoże.
I zrozumiałbym gdyby było to wyjaśnione. Ze ten swiat, choć tak podobny do naszego, działa na takich i takich zasadach. Ale w tym świecie nikt nie wie o tej technologii i jednocześnie nikogo ona nie dziwi na tyle by zadać sobie pytanie czy to na pewno prawda. Jest w telewizorze więc musi być prawdą. Jeśli to miało być przesłaniem to podane jest to w bardzo ciężki do strawie ia przeze mnie sposób.

Chyba że czegoś tu nie rozumiem.

Mam nadzieję, że dalej będzie lepiej... Bo musiałem bardzo zawiesić niewiarę, by dotrwać do końca tego odcinka...

Binol92

Bardzo proste - taką jest natura ludzka. Przypomnij sobie aktorów z tasiemców, których to na ulicach traktowano jak bohaterów filmowych, a nie realnych, zupełnie innych ludzi albo panikę podczas słuchowiska "Wojna światów " w 1938 w Stanach, czy nawet pbecnych antyszczepionkowców, płaskoziemców i cały ten internetowy chłam, w który wierzy pół świata na czele z najbardziej wykształconymi i cywilizowanymi społeczeństwami na świecie. Że nie wspomnę o podziałach politycznych i identyfikacją ludzi z problemami, których nie dostrzegali nawet na kilka godzin wcześniej, zanim populistcznie ktoś rozdmuchał aferę.
Życie...

menysek

Hmmm... Bardzo celne i ciekawe spostrzeżenie.
Mimo wszystko nadal ciężko mi uwierzyć w taką wizję świata jaka zaprezentował ten odcinek. Ale dziękuję za ten interesujący punkt widzenia, o którym nie pomyślałem.

Binol92

A poniżej masz przykład tejże trudnej do przyjęcia prawdy: z całej mojej wypowiedzi wyjęto jedno zdanie (jedno wyrażenie nawet!) i g.noburza w toku. Zostałam w niej już zakwalifikowana do ich czarno-białego świata. Oni już wiedzą kim jestem i nie zamierzają tej wizji zmienić. Nawet tv niepotrzebne.
Będąc już po półwieczu wciąż odczuwam taki obraz świata z bólem i w pełnym smutku zdziwieniu, ale już bez buntu. Zgoda, zrozumienie, serdeczna troska, miłość, to też spektrum "tacy są ludzie". Warto pamiętać, że świat rzeczywisty jest niepojęty rozumem, większy i dużo bardziej złożony niż jakiekolwiek wyobrażenie czy wizja, że żadne przekonanie w nas samych nie tylko nie wyczerpuje prawdziwego oglądu, a wręcz go ogranicza. Pozdrawiam serdecznie

ocenił(a) serial na 9
menysek

Ja też się dziwię, zwłaszcza jak szczepionkowiec porusza tematy związane z prawem. XD Jak nosił maseczkę na podstawie rozporządzenia, bo nie znał się na prawie. Jak płacił mandaty, bo był zmanipulowanym głupcem etc.

ocenił(a) serial na 9
susanjones

Jak pozbawił się wolności w imię walki z plandemią etc. Temat rzeka a u takich ludzi świadomości nie przybywa

ocenił(a) serial na 9
menysek

Notabene cudowny paradoks jak szczepionkowiec mówi o logice, gdy zamykali lasy, gdy nosili kagańce, bo bali się dostać nielegalne mandaty, etc. Niestety, polegliście na tej logice a już nawet Facebook przyznaje się, że cenzurował prawdę o tej plandemii. XD Różnica między logiką, którą nie wiem, dlaczego szukacie w rozrywce w XXI w. a zdrowym rozsądkiem jest taka, że nie da się jej nauczyć. I udowadnia nam tylko jakimi bezmyślnymi głupcami okazali się w większości ludzie wykształceni w czasie plandemii. Najwyraźniej dodatkowo też pozbawieni podstaw prawa i języków obcych, aby móc weryfikować podstawowe informacje

susanjones

Co ty bredzisz kobieto?Gdzie miliony tych ofiar zabitych przez szczepionkę? Co ty wiesz o logice. Widzisz tylko to co chcesz widzieć, resztę ignorujesz. Czemu takie przygłupy jak antyszczepy mają być mądrzejsi od lekarzy po studiach. Myślicie, że jesteście wybrani. A po prostu jesteście zwykłymi durniami.

ocenił(a) serial na 9
kerszi

Odwrócę to pytanie, czy taki geniusz jak ty jest świadomy ile osób umiera rocznie. Czy były ponadprogramowe zgony, czy nie? Przykro mi, ale wychodzi na to, że z świadomością u ciebie krucho. Antyszczepionkowcy żyją i jest nas więcej niż was. Przykro mi ciebie zawieźć. Jakoś tylko głupcy niedobitki brali 5 dawkę. XD A to zasługa waszej logiki i ufności w ludzi, którym ufać nie powinniście. Wybacz, ale Twoja jakość jako widza i człowieka, którego ulubionym serialem są Kiepscy wypada kiepsko. Notabene zgubiła was szczepionkowców arogancja i brak podstawowej wiedzy ze szkoły podstawowej. XD

ocenił(a) serial na 9
kerszi

Czyja logika była w tym, aby zamykać lasy podczas pandemii? Twoja? To by wiele wyjaśniało. XD A ta logika to twoja, czy kogoś? Jak się czujesz?

ocenił(a) serial na 10
kerszi

Obudz sie.

susanjones

Na szczęście większość was, antyszczepow padła od covida, bo widzę już mało takich bredni. Ale jak zwykle przetrwaly jednostki.

ocenił(a) serial na 9
kerszi

I znowu okazujesz tylko swoją ignorancję. Uwierzysz, że wśród antyszczepionkowców są lekarze i naukowcy, czy przepali ci się coś w neuronach? XD

kerszi

Ostatnio pytałam znajomego, który w czasie pandemii zaciekłe bronił tego waszego wirusa co tam jak tam dzis wirus ? To nie wiedział gdzie oczy podziać. Wam jest poprostu wstyd ze daliście się wmanewrować i dziś nie umiecie się przyznać jak glupi byliście. Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 10
susanjones

Susan Jones, racja!

ocenił(a) serial na 8
Binol92

całkowicie się zgadzam, zachowania postaci czy prawa tego wykreowanego świata są zupełnie oderwane od rzeczywistości i niestety to nie jest odosobniony przypadek w ostatnich latach w kinie szerokopojętym... smutna prawda jest chyba taka, że te wysokobudżetowe produkcje albo tworzą idioci dla idiotów, albo to im się bardziej opłaca tworzyć bo po co się starać napisać dobry scenariusz jak można taką papkę a i tak sprzeda się tak samo albo i lepiej

ocenił(a) serial na 9
Debestalesgos

Oderwane? I pisze to ktoś, kto ma wiele filmów oderwanych od rzeczywistości. Wybacz, ale nie wiem, czego szukasz. Logiki w filmie, czy rozrywki? I to, co ty nie rozumiesz, nie oznacza, że dla kogoś nie jest jasne i nie ma przesłania. Filozofem raczej nie jesteś. Może dlatego, aby słabe jednostki umysłowe skłonić do refleksji, może do myślenia?

ocenił(a) serial na 9
Binol92

Zabrakło w tej przydługiej wypowiedzi braku świadomości, że korporacje są ponad prawem w większości krajów. ;)

Binol92

Pierwsze zdanie to jest o mnie, kto o kim nagrywa serial?

ocenił(a) serial na 8
Binol92

Bo ten odcinek jest niestety pełen uproszczeń i sprowadzania do banału bardzo w sumie ciekawych, ale ledwie zarysowanych problemow/tematow. Od wszelkich kwestii psychologicznych i socjologicznych związanych z naturą człowieka (wyrabianiem sobie sądów na temat drugiej osoby na podstawie strzępków informacji etc.), poprzez możliwości współczesnych technologii i ich wpływu na nas (wykorzystywania techniki do wchodzenia w nasze życie prywatne, wypuszczanie deepfake jako "prawdziwych" filmów) aż do konfliktu jednostka vs korporacja.
Wszystko to upchano w godzinnym odcinku i spuentowano banalnym twistem rodem z Matrixa/Incepcji czy Dicka (o ile Brooker sięgał aż tak daleko w inspiracjach) tak naprawdę ledwie prześlizgując się po tych wszystkich tematach. Szkoda. :(
A ilość nielogiczności i głupotek faktycznie okropna. Jakby widzowie mieli po 7-8 lat. "Podpisałaś zgody w regulaminie serwisu więc nie da się nic zrobić..." Serio? A jakby tam drobnym druczkiem było, że mogą jej wyciąć organy za życia i to nieopatrznie podpisała to też prawnicy byliby bezradni?

ocenił(a) serial na 8
Binol92

Zgodziłbym się gdyby ten odcinek był w stylu starego Black mirror, tzn. mroczny i na serio, ale ten odcinek ma mocno komediowy charakter..

Binol92

czy ty kontaktujesz cokolwiek z rzeczywistosci? ludzie w prawdziwym swiecie robia znacznie gorsze i znacznie dziwniejsze rzeczy, ktore by sie mogly wydawac oczywistym absurdem czy patologia. a jednak robia to i maja z tego nawet dobry biznes. to co pokazali w tym odcinku to jest wersha super light ludzkiej ignorancji i tego co jest sklonna zaakceptowac jako norme.

ocenił(a) serial na 7
Binol92

Właściwie nie zostało nam pokazane, jak zareagowali ludzie na pierwszym, realnym poziomie. Może zadawali te pytania, a wersje deep fake'owe zostały podkręcone?

ocenił(a) serial na 5
Binol92

Tutaj najbardziej rzucił mi się w oczy fragment ze sceny łóżkowej, gdy facet zaczyna narzekać, że jest "zbyt publicznie", mówiąc "może Ty wyrażałaś na to zgodę, ale ja nie". Tylko, że najwyraźniej każda osoba korzysta z tej platformy streamingowej, bo co rusz widzimy jak KAŻDY ogląda serial u siebie. Czyli też musieli się do niej zapisać i... zaakceptować ten regulamin. Więc hej, on też wyraził na to zgodę.
Jakiej reakcji oczekuje firma od użytkowników, którzy dowiadują się nagle o kruczku prawnym zaszytym na X stronie regulaminu, wymierzonym we wszystkich użytkowników? Czy aby nie byłby to masowy bojkot i paniczne wypisywanie się z serwisu?
Jakbym dowiedział się, że Filmweb może nagle mi pobrać 1000 zł za napisanie komentarza, bo "tak stoi w regulaminie", to nie czekałbym aż mi się to przytrafi (śmiejąc się, że przytrafiło się komuś innemu), lecz szybko bym się stąd zwinął, nie?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones