PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=835082}

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy

The Lord of the Rings: The Rings of Power
5,2 30 307
ocen
5,2 10 1 30307
5,4 16
ocen krytyków
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy
powrót do forum serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy

https://pl.ign.com/wladca-pierscieni/43740/news/hobbici-w-serialu-amazona-oficja lnie-otrzymaja-rozne-kolory-skory

Błagam, nie idźcie ta drogą....

ocenił(a) serial na 2
bozena_walewska

O karnacji hobbitów: https://www.filmweb.pl/serial/W%C5%82adca+Pier%C5%9Bcieni%3A+Pier%C5%9Bcienie+W% C5%82adzy-2022-835082/discussion/S%C5%82aby+serial+fantasy,3327145#post_16867280

ocenił(a) serial na 9
Kiaras

Harfootowie – jeden z trzech szczepów hobbitów. Harfootowie mieli skórę smagłą, byli niżsi i drobniejsi od innych hobbitów, nie nosili bród ani butów; dłonie i stopy mieli kształtne i zręczne; osiedlali się najchętniej w górach i na stokach pagórków. Pierwsi też wywędrowali znad Anduiny i osiedlili się w Eriadorze.

ocenił(a) serial na 9
Pallando

Zanim coś napiszesz, przeczytaj cokolwiek Tolkiena. "Harfootowie – jeden z trzech szczepów hobbitów. Harfootowie mieli skórę smagłą, byli niżsi i drobniejsi od innych hobbitów, nie nosili bród ani butów; dłonie i stopy mieli kształtne i zręczne; osiedlali się najchętniej w górach i na stokach pagórków. Pierwsi też wywędrowali znad Anduiny i osiedlili się w Eriadorze".

bozena_walewska

smagła cera to nie od razu pójście w czarną :) no błagam.... jak porownasz cygana z murzynem to zobaczysz w czym rzecz

ocenił(a) serial na 9
Ozzmo

Smagła to ciemna, bez określenia jak ciemna. I nie zamierzam tu dyskutować, czy hobbit mógł być bardziej czy mniej smagły. Nikt nikogo nie zmusza do oglądania. A określenie "poprawność polityczna" jest mocno wyświechtanym sucharem

bozena_walewska

nigdzie nie twierdziłem że mnie ktoś zmusił może coś źle zrozumiałaś :) Ja nigdy nie oglądam czegoś z przymusu. Wyraziłem tylko swoją opinię

ocenił(a) serial na 3
Ozzmo

a co zmienia jak bardzo czarnoskóra jest dana postać w kontekście jej roli?

olik124

jakbyś się głębiej zastanowił nad sytuacją w ktorej Hitlera gra czarnkskory aktor to raczej nie zadalbys tego pytania ;)

Pallando

właśnie obejrzałem 1 odcinek i się mocno zdziwiłem i rozczarowałem jak zobaczyłem czarnego hobbita :D Ehh te czasy bezmyślności reżyserów. Brak indywidualnosci wszystko pod publikę, w ramach poprawnosci politycznej, byle by tylko nikt im czegoś nie zarzucił. Słabe to podejscie...no i będą na pewno słabe oceny. Dobór aktorów jak na razie porażka, elfy to jakaś parodia (scena w grocie gdzie znaleźli znak Saurona)

ocenił(a) serial na 7
Ozzmo

Raczej bezmyślności widzów jak ty, którzy wszędzie wietrzą poprawność polityczną, a nie znają nawet lore. Nastepnym razem przeczytaj, chociaż wiki, zanim zrobisz z siebie pośmiewisko
https://lotr.fandom.com/wiki/Harfoots

endryju

no i sam sobie odpowiedziałeś no chyba że jestes daltonistą. Masz tam jak byk pokazane i napisane że skóra jest opalona (brazowa) a nie czarna. Nawet masz pokazane rysy NIEafroamerykanskie. Sorry ale wlasnie sam się zaorales chlopcze :)

ocenił(a) serial na 7
Ozzmo

Nie ma tam słowa o opaleniźnie! "Taned" a "Browner" to coś zupełnie innego. Nie dość, że nie znasz lore to jeszcze nawet angielskiego.

endryju

brown to tez nie czarny. Polecam otworzyć słownik angielskiego ;)

ocenił(a) serial na 7
Ozzmo

brown to też nie opalony, osoby tzw czarnoskóre też z reguły nie są czarne w kolorze "#000000" jak nigdy nie widziałeś to, chociaż w google sobie wpisz

endryju

U Harfootow bardziej chodzi o opaleniznę niż zrównywanie do czarnoskorego. To co zrobili w serialu to imitacja Harfoota. To tak jakbyś obrał ziemniaka pomalował na czerwono i udawał że to pomidor :) (jak w tym skeczu ze Smoleniem i Laskowikiem) Tak jest w tej sytuacji. Czarnoskory nie nadaje sie na Harfoota. Jak juz to predzej hindus albo indianin. Serio masz coś z oczami chyba . Jak mozna tego nie dostrzegać. Ale to bez sensu się spierać. Ja nie przekonam Ciebie a Ty mnie wiec lepiej zakonczyc te bezsensowną dyskusje.

ocenił(a) serial na 1
Pallando

Czemu orki nie są kolorowe? Rasizm.

ocenił(a) serial na 3
Aerosol_Nowy

jak to czemu, żeby ci żyłka nie pękła z tego oburzenia

ocenił(a) serial na 3
ocenił(a) serial na 1
Pallando

czekam jak michaela Jordana zagra Adam Driver i czy czarnoskórzy będą się burzyć. Przecież można robić luźne adaptacje nie?

ocenił(a) serial na 1
Maynard1981

Już niedługo powstanie film o Bitwie pod Grunwaldem, a tam Zawisza Czarny grany przez Samuela L. Jacksona.

ocenił(a) serial na 7
Pallando

Ale co ty tu wypisujesz? Może przeczytaj choć wiki Tolkienowskie, Harfooci mieli właśnie brązową skórę, sam Tolkien o tym pisał. Jak zwykle wychodzi na to kto się zapoznał z lore a kto widział tylko trylogię Jacksona i udaje wielkiego znawcę.

ocenił(a) serial na 3
endryju

Czy ja musze powtarzać to co powiedział aktor.... "Należę do Harfootów, ze względu na J.R.R. Tolkienia, ponieważ on też pochodził z Birmingham, nagle pojawią się czarni hobbici, ja jestem czarnym hobbitem, to coś niesamowitego, a co jest świetne w tej historii to fakt, że będzie to prequel do wydarzeń z filmów. To opowieść o wczesnych latach Shire i świata Tolkiena. Więc będziemy rdzennymi przedstawicielami Harfootów, jesteśmy hobbitami, ale będą nazywali nas Harfootami, reprezentujemy wiele ras, jesteśmy czarni, azjatyccy, brązowi, a nawet Moari" - biali , czarni, azjatyccy, brazowi maori. Koloru śniadego( to nie do końca kolor brązowy...) którym Tolkien charakteryzował ta pod grupę Hobbitów aktor nie wymienił, za to cała inną gamę barw wielorasowego ludu tak...

ocenił(a) serial na 7
Pallando

Tolkien opisywał harfootów jako Browner, a nie śniady

ocenił(a) serial na 3
endryju

Inaczej, kolor oliwkowy, cos ala mieszkańcy Włoch , Hiszpanii. Nie biała ale jeszcze też nie czarna. Istotą tej kontrowersji jest jednak to że owi hobbici sa różnorasowi nie jednolici , a to nie pasuję do świata Tolkiena, to nasz współczesny świat jest "wymieszany", nie świat Tolkiena.

ocenił(a) serial na 7
Pallando

Gdyby chodziło o oliwkowy kolor skóry opisałby go jako Olive, a nie brown. Przestań udowadniać że nie znasz angielskiego. Proszę masz tutaj podpowiedź:
https://as2.ftcdn.net/v2/jpg/01/99/61/59/1000_F_199615995_kV5KzyJfp89VpFm9o7NTEc 7wSnS6kU1K.jpg

ocenił(a) serial na 3
endryju

"Choć w Śródziemiu znano trzy odmiany hobbitów - Stoorów, Harfootów i Fallohidów - to wszystkie one wywodziły się z tej części Śródziemia, gdzie nasłonecznienie nie wywołało aż tak dużej pigmentacji. Tolkien w prologu do Władcy Pierścieni pisze, że the Harfoots were browner of skin, smaller, and shorter, and they were beardless and bootless (...). Określenie browner oznacza skórę ciemniejszą niż typowa angielska, może taką jak u Włochów z południa albo Greków - oliwkową. Jednak nie brązową lub czarną. Gdyby Harfootowie byli istotnie rasy czarnej, to Sam Gamgee (typowy Harfoot; Frodo był bowiem bardziej jasnym i wyższym Fallohidem), przy spotkaniu z brązowoskórym Haradrimem w Ithilien (odmiany podobnej do naszych Arabów) nie zwróciłby uwagi na skórę Południowca, która jest tam opisana właśnie jako brązowa (His brown hand still clutched the hilt of a broken sword). U Tolkiena kwestie odcienia skóry i koloru włosów są właściwe dla każdej z odmian człowieka (u elfów nie ma aż takiej różnorodności) i wiążą się z odpowiednią szerokością geograficzną (istotnie czarni są tam mieszkańcy Dalekiego Haradu, czyli jakby naszej Afryki Równikowej, brązowi są mieszkańcy Bliskiego Haradu, a jaśni mieszkańcy tamtejszej "Europy", czyli Eriadoru i części Rhovanionu). Do tego wszystkiego Tolkien pisze, że Harfootowie byli w Trzeciej Erze najbardziej typową odmianą hobbitów (They were the most normal and representative variety of Hobbit, and far the most numerous). Tolkien nigdzie nie opisał typowych hobbitów jako Afrykanów (gdyby takimi byli, można by było ich istotnie porównać do Pigmejów - mieszkaliby jednak, zgodnie z logiką tamtego świata, w Dalekim Haradzie)" galadhorn blog "Tolkinięty", co do tłumaczenia.

ocenił(a) serial na 7
Pallando

Oznacza tylko i wyłącznie bardziej brązową. Sugerowanie że "może taką jak u Włochów z południa albo Greków" to tylko i wyłącznie twoja interpretacja i sugerowanie czegoś co nigdzie nie zostało opisane.
Poza tym faktycznie białą skórę miały Fallohides, najciemniejszą mieli Hartoos a Stoors byli gdzieś pomiędzy. Więc jak określisz kto miał bardziej oliwkową skórę a kto brązową. Nie ma dokładnych informacji, natomiast nigdzie nie ma określenia oliwkowej skóry u Harfoots'ów.

ocenił(a) serial na 3
endryju

Tu autor posiłkował się odniesieniem do naszego świata, ponieważ Tolkien podpierał sie w stworzeniu świata Ardy elementami geograficznymi i rasowymi naszego świata, Harfootowie na pewno nie byli brązowi jak mieszkańcy bliższego południa, gdyby to przełożyc na nasz świat jak robi to autor bloga, wychodziłoby że kolor ich skóry odpowiadał mniej wiecej kolorowi skóry Hiszpanów-Włochów-Greków, po prostu ciemniejsza karnacja ale nie iście brązowa zachowująca europejskie rysy, stąd określenie oliwkowa, tak określa sie kolor skóry mieszkańców państw europejskich morza Śródziemnego i to byłby kolor najbliższy temu co opisał Tolkien.

ocenił(a) serial na 2
endryju

O karnacji hobbitów: https://www.filmweb.pl/serial/W%C5%82adca+Pier%C5%9Bcieni%3A+Pier%C5%9Bcienie+W% C5%82adzy-2022-835082/discussion/S%C5%82aby+serial+fantasy,3327145#post_16867280

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones