PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=615442}

Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz

Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper
7,8 519
ocen
7,8 10 1 519
Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz
powrót do forum gry Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz

Bardzo dobra gra przygodowa, do tego interesująca tematyka i setting. W grze mamy brud, obskurne kamienice, dziwki, syfilis, mrok, brutalne morderstwa, Żydów - ich prześladowania oraz organizacje, homoseksualnego oszołoma (dosłownie) i inne paskudztwa. Można wręcz poczuć wylewający się z ekranu smród ulic Whitechapel. Co prawda w tej części poruszamy się zaledwie po kilku miejscówkach i jest więcej takich niepotrzebnych, zapychających zadań w przeciwieństwie do np. Przebudzenia, ale dla mnie nie były minusem, choć twórcy mogli je sobie darować. Historia jak zwykle napisana jest wzorowo - bardzo dobre dialogi; notatki, artykuły, listy czytałem od deski do deski. Zagadki są zróżnicowane, od banalnych po takie, gdzie trzeba będzie sięgnąć po historię wojny secesyjnej lub solucję. Jednak większość nie stanowi problemu, trzeba tylko być w miarę spostrzegawczym i czytać uważnie każdą notkę. Do tego gra jak na dzisiejsze standardy może dla co poniektórych osób okazać się niepoprawna politycznie (co dla mnie akurat jest dużym plusem). Grafika całkiem przyjemna, voice acting również - już się przyzwyczaiłem do aktorów odgrywających główne role i nie wyobrażam sobie w roli Sherlocka czy Watsona innych aktorów. Gra wciągnęła mnie na dobre, że przeszedłem ją w 3 wieczory a czas jaki jej można poświęcić to bodajże 10-13 godzin. Polecam.

drenz

SPOILER ALERT! Nie zagrałem, bo w 2023 nie przemogłem warstwy technicznej, ale jako "rippolog" pooglądałem trochę na YT, szczególnie finał. Muszę przyznać, że wytypowali ciekawego podejrzanego na Kubę Rozpruwacza. Jacob Levy przewijał się oczywiście w książkach i opracowaniach, lecz nigdy jakoś przesadnie mocno. Argumentacja Sherlocka w grze była mocna. Zemsta na prostytutka, od których złapał syfa, masakrowanie ich twarzy przez zniszczone chorobą twarze dzieci, kanibalizm wynikający z obłąkania, umiejętność posługiwania się nożem... prawie wszystko pasuje, bo według niektórych źródeł Levy, jak podawały dane psychiatryczne, jednak nie wykazywał się agresją. Z drugiej strony, Aaron Kosminski, wytypowany po latach według badań przez Rusella Edwardsa, również w niektórych elementach nie pasuje.... Ale wracając do gry – twórcy zgrabnie wykorzystali motyw społeczności żydowskiej, która zajęła się Rozpruwacze, a Sherlock zabrał tajemnicę do grobu, nie pozwalając ją spisać także Watsonowi. Można w to uwierzyć! :)

LukaszJarosz25

Tak, bardzo zgrabnie wytypowali i pokazali w grze kim mógłby być rozpruwacz. Zresztą bardzo dobrze gra została rozpisana pod kątem scenariusza. Może jak remake Przebudzenia się dobrze sprzeda to twórcy pójdą za ciosem i zrobią remake tego tytułu. Może wtedy sięgnąłbyś po grę jak i inni gracze, których odpycha grafika.

drenz

Dokładnie, jakby powstał remake, to z chęcią bym sięgnął, choć fajnie byłoby zagrać w nieliniową grę, w której gracz sam zdecyduje, który z kilku podejrzanych jest Rozpruwaczem. Nie wiem, jak będzie z "Awekened", bo droga obrana w grze o młodym Sherlocku, nie podoba mi się.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones