postać

Catherine Tramell

Catherine Tramell - pisarka wielokrotnie podejrzewana o morderstwo, femme fatale z filmu Paula Verhoevena "Nagi instynkt" (1992) oraz jego kontynuacji "Nagi instynkt 2" (2006) Michaela Catona-Jonesa. Wcieliła się w nią Sharon Stone.

UWAGA! SPOILERY!

Catherine Tramell to autorka kryminałów, dziedziczka fortuny i absolwentka psychologii oraz literatury na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley. Jest otwarcie biseksualna i rozwiązła, a także narcystyczna i niezwykle inteligentna; potrafi też doskonale manipulować ludźmi. Jej twórczość często niefortunnie przeplata się z rzeczywistością i tworzy wokół niej aurę kontrowersji. Rodzice Catherine zginęli w wypadku na łodzi - podobną historię opisała ona w jednej ze swoich powieści, gdzie bohater zabija rodziców, by sprawdzić, czy ujdzie mu to na sucho. Możliwe, że podobnie było w przypadku Tramell.

W "Nagim instynkcie" (1992) jesteśmy świadkami podobnego wydarzenia. Kochanek Tramell ginie zabity szpikulcem do lodu, tak samo jak jeden z bohaterów jej książki. Czy zabiła go Catherine, która napisała książkę po to, by zyskać alibi? A może ktoś zainspirował się jej powieścią? Śledztwo w tej sprawie prowadzi detektyw Nick Curran. W toku dochodzenia wikła się jednak w romans z Tramell i daje się wodzić za nos. Ostatecznie wina spada na Beth Garner, partnerkę Nicka, która ginie z jego ręki. W finale zostaje jednak zasugerowane, że to Catherine wrobiła Beth i sama jest morderczynią.

W "Nagim instynkcie 2" (2006) dowiadujemy się, że Catherine przeprowadziła się w międzyczasie do Londynu. Pisarka ponownie znajduje się na celowniku policji, kiedy bierze udział w wypadku samochodowym, w którym ginie piłkarz Kevin Franks. Tramell podejrzewana jest o umyślne spowodowanie jego śmierci i trafia pod obserwację psychologa, doktora Michaela Glassa. Mężczyzna diagnozuje ją jako amoralną i uzależnioną od ryzyka, ale sam zaczyna ulegać jej czarowi. Zaczynają jednak ginąć kolejne osoby z jego otoczenia i to on wydaje się być winnym. Ostatecznie Glass zostaje zmanipulowany przez pisarkę do zabicia detektywa Roya Washburna, który prowadził śledztwo w jej sprawie. Glass trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie po jakimś czasie odwiedza go triumfująca Tramell.

Więcej Mniej
twórca Joe Eszterhas data powstania 20 marca 1992
Nagi instynkt 2
Zwiastun nr 1 2:19
Bohater ostatniej akcji
Zwiastun nr 1 3:13
Nagi instynkt
Zwiastun nr 1 (polski) 1:57
7 wspaniałych
7 wspaniałych Najlepsze role Charlesa Dance'a 9:10
Test wiedzy

Sceny przesłuchań

Sprawdźcie, ile wiecie o takich filmach, jak: "Milczenie owiec", "Nagi instynkt" oraz "Podejrzani".
Catherine Tramell jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.