Sharon Stone I

Sharon Yvonne Stone

8,0
19 039 ocen gry aktorskiej
Sharon Stone I
Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Już jako mała dziewczynka grywała w szkolnych przedstawieniach. Kiedy podrosła, wzięła udział w kilku konkursach piękności, a także zdobyła stypendium umożliwiające jej naukę w Edinboro College. Po skończeniu szkoły podjęła pracę jako modelka i już pod koniec lat 70. jej twarz była znana z plakatów i filmów reklamujących produkty takich firm jak Clairol i Coca Cola. 

W 1980 roku zagrała swoją pierwszą rolę w filmie. Był to obraz Woody'ego Allena "Wspomnienia z gwiezdnego pyłu", w którym Sharon Stone pojawiała się przez kilka sekund i nie mówiła ani słowa. W latach 80. zagrała w 14 filmach, z których kilka było wielkimi przebojami, ale nadal jej nazwisko nie było znane. Zmianę przyniósł rok 1990, kiedy wystąpiła u boku Arnolda Schwarzeneggera w filmie "Pamięć absolutna". Wreszcie została dostrzeżona. Rok 1992 to głośny film "Nagi instynkt", za rolę w którym otrzymała nominację do Złotego Globu. Sharon Stone zostaje okrzyknięta symbolem seksu lat 90. Nie chcąc być zaszufladkowana jako seksbomba od tamtej pory aktorka stara się grywać różne typy bohaterek. Oprócz urody Sharon ma również nieprzeciętny umysł. Uważana jest za jedną z najinteligentniejszych amerykańskich aktorek. W 1996 roku była nominowana do Oscara za pierwszoplanową rolę w dramacie gangsterskim "Kasyno".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 marca 1958

miejsce urodzenia: Meadville, Pensylwania, USA

wzrost: 174 cm

Złoty Glob
Zdobyła Złoty Glob, 7 innych nagród oraz 19 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Michael Greenburg (18.08.1984 - 20.01.1987, rozwód); 2. Phil Bronstein (14.02.1998 - 29.01.2004, rozwód)
Aktywnie wspiera wiele fundacji charytatywnych, m.in. amfAR (fundację badań nad AIDS), Fundusz na rzecz AIDS Eltona Johna, Project Angel Food, The Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria czy AIDS Project Los Angeles.
Pod koniec 1989 roku przeżyła poważny wypadek samochodowy. Przez dziewięć miesięcy była skazana na wózek inwalidzki.
Po ciężkim upadku z konia i uszkodzeniu żuchwy, chirurdzy musieli usunąć jej wszystkie zęby. W ich miejsce wstawiono implanty. Została jej też blizna na karku od sznura, o który jadąc zahaczyła.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones