postać

Poe Dameron

Poe Dameron - pilot myśliwca typu X-wing, bohater filmów, gier i seriali z cyklu "Gwiezdne wojny". Po raz pierwszy na wielkim ekranie pojawił się w filmie "Gwiezdne wojny: Część VII - Przebudzenie Mocy". Był uważany za najlepszego pilota Ruchu Oporu. Po bitwie o Endor dowodził myśliwcami przeciwko Najwyższemu Porządkowi. Właściciel droida mechanicznego BB-8. Do jego przyjaciół należała m.in. Rey. W produkcjach "Gwiezdne wojny: Część VII - Przebudzenie Mocy", "Gwiezdne wojny: Część VIII - Ostatni Jedi" oraz "Skywalker. Odrodzenie" odtwórcą roli jest aktor Oscar Isaac. Jest obecny także w grze wideo "LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy".

Syn pilotki Shary Bey i Kesa Damerona, byłych członków Sojuszu Rebeliantów. Podczas gdy rodzice brali udział w walce o Endor, Poe był wychowywany przez dziadka. Po bitwie stawiał swoje pierwsze kroki jako pilot, całą wiedzę czerpał od matki. Kobieta zmarła, kiedy miał osiem lat. Niebawem dołączył do Marynarki Nowej Republiki, już tam miał opinię bardzo dobrego pilota i otrzymał tytuł komandora. Nie zgadzał się jednak z decyzjami podejmowanymi przez Nową Republikę. Odszedł, aby zasilać szeregi Ruchu Oporu.

W późniejszym czasie został wysłany na misję dotyczącą odnalezienia części mapy, która prowadziła do kryjówki Luke'a Skywalkera. Pomagał mu w tym droid BB-8. W drodze poznał Finna i Rey, którzy stali się jego najbliższymi współpracownikami. Następnie Poe jako zaufany pilot Lei Organy dowodził atakami na statki Najwyższego Porządku. Do jego największych wrogów zalicza się m.in. Ben Solo (Kylo Ren).

Poe Dameron jest bohaterem m.in. w filmach: "Gwiezdne wojny: Część VII - Przebudzenie Mocy" i "Gwiezdne wojny: Część VIII - Ostatni Jedi" oraz "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie". Odtwórcą roli jest Oscar Isaac. Postać obecna jest także w grze wideo "LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy".

Więcej Mniej
świat Gwiezdne wojny twórcy Lawrence Kasdan, J.J. Abrams, Michael Arndt data powstania 14 grudnia 2015
LEGO Gwiezdne wojny: Wakacje
Zwiastun nr 1
LEGO Gwiezdne wojny: Przerażające historie
Zwiastun nr 1
LEGO Gwiezdne Wojny: Świąteczna przygoda
Zwiastun nr 1
TOP
TOP Za co da się lubić trylogia prequeli "Gwiezdnych wojen"?
Poe Dameron jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Gwiezdne wojny jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.