postać

Luke Skywalker

Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja (1977) Źródło: Getty Images Autor: Sunset Boulevard
Luke Skywalker

Luke Skywalker - rycerz Jedi, bohater filmów i seriali z cyklu "Gwiezdne wojny". Po raz pierwszy na wielkim ekranie pojawił się w produkcji "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja". Pochodził z planety Polis Massa. Syn Anakina Skywalkera (Dartha Vadera) i Padmé Amidali oraz brat Lei Organy. Walczył w szeregach Rebelii i szkolił nowych rycerzy Jedi. Odtwórcą roli jest aktor Mark Hamill.

Jego ojciec (Darth Vader) przeszedł na ciemną stronę Mocy, a matka (Padmé Amidala) zmarła. W tej sytuacji rodzeństwo zostało rozdzielone. Luke wychowywany był na Tatooine przez wujostwo. Kiedy dorósł wszedł w posiadanie droidów R2-D2 i C-3PO. Dzięki jednemu z nich po raz pierwszy usłyszał o księżniczce Lei i poznał Obi-Wana Kenobiego, od którego dostał swój pierwszy miecz świetlny. Razem podjęli się misji oddania rebeliantom planów Gwiazdy Śmierci i uwolnienia znajdującej się tam Lei. Pomogli im piloci Han Solo i Chewbacca. Niedługo po tym Obi-Wan został zgładzony przez Vadera. Jego nauczyciel nie odszedł na zawsze, był obecny w jego życiu jako duch. Doradził, by Skywalker udał się na Dagobah, gdzie przebywa Yoda - jego były mistrz. Bardzo zależało mu na tym, aby szkolił również Luke'a.

Stoczył z ojcem dwa pojedynki. Do ostatniego dołączył Imperator Palpatine. Mimo usilnych starań nie udało mu się nakłonić Skywalkera do przejścia na ciemną stronę Mocy. Torturował go wtedy piorunami Mocy. Darth Vader chwilę przed śmiercią nawrócił się i uratował mu życie.

Wkrótce został ostatnim mistrzem Jedi i zaczął szkolenia przyszłych rycerzy. Wśród nich był syn Lei i Hana - Ben Solo. Mimo dużego wysiłku nie udało się go ocalić przed wpływami ciemnej strony Mocy. Chłopak zabił wszystkich jego uczniów. Pogrążony w wyrzutach sumienia Luke, udał się na wygnanie. Najbliżsi odnaleźli go w miejscu, gdzie istniała pierwsza świątynia Jedi. Tam zgodził się na przeszkolenie i przekazanie swojej wiedzy Rey. Ostatecznie z pomocą Yody zniszczył drzewo Mocy. Stanął do walki ze swoim padawanem Benem Solo, który przyjął pseudonim Kylo Ren.

Na srebrnym ekranie m.in. w filmach "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja", "Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje" i "Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi" i w serialu "Star Wars: Siły przeznaczenia" w rolę Luke'a Skywalkera wciela się aktor Mark Hamill.

Więcej Mniej
świat Gwiezdne wojny twórca George Lucas data powstania 25 maja 1977
Obi-Wan Kenobi
Zwiastun nr 1
Księga Boby Fetta
Zwiastun nr 1
LEGO Gwiezdne wojny: Przerażające historie
Zwiastun nr 1
Wywiad wideo
Wywiad wideo Jon Favreau o trzecim sezonie "The Mandalorian"
Luke Skywalker jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Gwiezdne wojny jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.