PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=810625}

22 lipca

22 July
6,5 21 209
ocen
6,5 10 1 21209
5,9 23
oceny krytyków
22 lipca
powrót do forum filmu 22 lipca

Przeraża mnie myślenie niektórych ludzi.

Chyba każdy zgodzi się, że za pewne wykroczenia w zależności od poziomu degradacji społecznej powinny być określone kary. Natomiast myślenie (wielu ludzi na forum pod filmem) w kategoriach więzienia które z zasady ma resocjalizować jako o ''brudzie i smrodzie'' i że powinien tak spędzić resztę swojego życia bo w zasadzie to mu się należało, jest chore. Norweskie więzienia z zasady działają dużo sprawniej niż na przykład Polskie, gdzie człowiek wychodzi jeszcze bardziej zdemoralizowany niż był. Oczywiście są przypadki w których pewne osobniki nie są zdolne do resocjalizacji to wtedy postępuje się z takimi ludźmi szczególnie, na przykład kara przymusowej humanitarnej ''eutanazji''/ inaczej kara śmierci. Natomiast czym staje się społeczeństwo które traktuje przestępce tak samo jak przestępca innych. Przysłowie ''oko za oko'', chyba raczej nie powinno to tak funkcjonować. Wysoce zdemoralizowane jednostki niezdolne do koegzystowania w środowisku powinno się w sposób humanitarny z niego usuwać a nie znęcać się nad nim niczym nad zwierzęciem przez resztę jego życia. Oczywiście Norweski system jest niedopracowany bo kto chciałby żyć obok człowieka który 20 lat temu dokonał zamachu terrorystycznego natomiast ten Polski na który powołuje się wiele ludzi wcale nie jest lepszy bo zamiast leczyć jeszcze bardziej demoralizuje.

Bo jaki sens ma kara która nie przynosi resocjalizacji? Czy jeżeli młody Polak dokona napadu na sklep i trafi na 3 lata do więzienia w którym będzie traktowany jak bydło bo przecież odbywa karę, to wyjdzie zresocjalizowany czy raczej nie bardzo? Otóż prawdopodobieństwo że w Norweskim systemie więziennym ten hipotetyczny chłopak został by zresocializowany jest dużo wyższe.

Negowanie całego systemu prawnego tylko ze względu na lukę w prawie które nie przewiduje odpowiedniej kary dla wysoce zdemoralizowanych osobników jest żałosne.

ocenił(a) film na 5
Kalenz

W 100% racja!

ocenił(a) film na 5
Kalenz

On powinien być rozstrzelany w maksymalnie dwa tygodnie po wydarzeniach.

impassive

Co prawda, to prawda.

ocenił(a) film na 7
Kalenz

Dla takich jednostek, powinna być kara śmierci.

Kalenz

Wyluzuj, norweski bandzior uderzył w norweskich polityków partii rządzącej, w Polsce bandzior, który strąci samolot z politykami lecącymi na spotkanie wyjazdowe na Maderze może spotkałby się z obojętnością, no bo co wielkiego się stało. Jeśli nawet Norwegowie inaczej traktują pasożytniczą korporację polityków, to nie będą bandytę resocjalizowali. Bandyta zabił iluś pasożytów, służba więzienna zalicza jego przetrzymywanie, Greengrass nakręcił film, kilku ludzi udaje zainteresowanie a sprawa zamknięta.

Kalenz

Ładnie to brzmi, ale niestety są takie przypadki, na które resocjalizacja, psychoterapia ani farmakologia nie znalazły rozwiązania. Człowiek, który zabiera świadomie życie innym ludziom zasługuje na życie? Na bycie utrzymywanym przez system? Na bycie pasożytem pieniędzy ludzi pracujących? Mam nadzieję, że norweska służba więzienna odbywa z nim regularne i intensywne spotkania w jedynym zrozumiałym dla niego języku... Dla takich potworów nie powinno się mieć empatii, bo oni są jej pozbawieni.

Scrach

Dokładnie, dziekuje Ci za ten zdroworozsądkowy komentarz.

ocenił(a) film na 8
Kalenz

A mi się wydaje, że więzienie powinno być takie, że na samą myśl że masz tam wrócić zastanowisz się dwa razy zanim coś zrobisz. Ja bywałam w hotelach o mniejszych standartach niż ten człowiek który zabił tylu niewinnych ludzi!! Ale nie, wyjdzie taki zwyrol na wolność, nie znajdzie pracy, będzie spał na ulicy to w sumie przestępstwo się opłaca znów usadza mnie w hotelu! Niech przygotują tycch ludzi do życia po wyjściu innym sposobem, np. powinni zapracować na to że dostają posiłek, jak w prawdziwym życiu..

ocenił(a) film na 8
Kalenz

Do takich wnioskow trzeba troge umiejetnosci zlozonego myslenia i intelektu, takze nie spodziewalbym sie tutaj i w ogole zrozumienia twoich racji. Zabil, zabic go krotko. Moze zaburzenia psychiczne, moze sie nad nim znecano, moze resocjalizacja i psychiatria pomoze? Ale po co specjalisci i ewentualna diagnoza, godzine po wydarzeniach na drzewo z nim i tyle. Dobrze ze mamy specjalistow pod ręką.

Kalenz

Więzienie oprócz resocjalizacji, powinno jednocześnie zmuszać więźnia do pracy na rzecz społeczeństwa. Więzienia powinny być rentowne dla gospodarki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones