PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=467598}
7,2 394
oceny
7,2 10 1 394
Ballada o prawdziwym kłamstwie
powrót do forum filmu Ballada o prawdziwym kłamstwie

Obrzydliwy, tendencyjny i głupi film pseudo-dokumentalny, wpisujący się w ogólny, kłamliwy trend
nierzetelnego mówienia o PRL-u z perspektywy zadowolonych z siebie entuzjastów przemian
kapitalistycznych. Nie polecam nikomu, bo to propaganda szyta dużo grubszymi nićmi niż
propaganda PRL-u :)

ocenił(a) film na 7
papajkal

czy jest to film nieprawdziwy? z pewnością nie. skoro ten film można obejrzeć, to jest to film zdecydowanie prawdziwy. czy jest tam kłamstwo? jak najbardziej tak, jest tam kłamstwo na kłamstwie, bo to film o kłamstwie właśnie. czy jest to film głupi? z pewnością nie. jest tam satyra, której, pan nie raczył zauważyć, oraz wspaniała gra Piotra Fronczewskiego, którą pan przemilczał; a te dwie rzeczy stworzyły wyśmienity klimat tego filmu. oby za kilkadziesiąt lat ktoś stworzył równie udany paszkwil na "dzień dzisiejszy".

ocenił(a) film na 10
z_o_chatafreemana01

"oby za kilkadziesiąt lat ktoś stworzył równie udany paszkwil na "dzień dzisiejszy"."

Dokładnie. Wzór już jest :)

ocenił(a) film na 8
papajkal

Najbardziej denerwującą rzeczą w filmie jest całkowity miks rozmaitych "epok" PRL-u. Wiadomo, że co innego było za Bieruta, a co innego za Gierka. Z filmu jednakże wynika, że od wojny do '89 PRL był państwem jednolitym pod względem represji, czy też kondycji ekonomicznej - myślę, że stąd oburzenie papajkala. Gdyby nie ten mankament brawa należą się przede wszystkim za nieszablonowe podejście do tematu. Co znamienne, wiele opinii Zwolennika PRL-u granego przez Piotra Fronczewskiego (a nie, na litość boską, Fronczewskiego in persona!) jest do dzisiaj powtarzanych i akceptowych.

ocenił(a) film na 9
papajkal

kolego chyba za młody jesteś żeby się wypowiadać. A może masz tatusia komunistę ?
A gdyby nie te tendencyjne złe przemiany jak je określiłeś to do dziś byś 20 lat na telefon czekał 40 na pokój z łazienką w bloku i jakbyś zakapował sąsiada że słucha zakazanego radia to byś dostał talon na trabanta którego nie miałbyś czym zatankować. Ani kiedy jeździć bo cały wolny czas byś spędzał w kolejkach za papierem toaletowym mięsem i innymi cudownymi darami komunizmu.
A na koniec przez pomyłkę esbecja by ci spałowała główkę za to że u wujka z drugiego końca polski znaleziono ulotkę. Lub słyszano że podobno był w posiadaniu takowej.
Jeśli przeszkadzają ci płaskie telewizory na ścianach domów sklepy załadowane towarem to zawsze mogę ci zafundować bilecik do Korei Północnej :)

ocenił(a) film na 1
max_38

Nie będę odnosił się do bzdurnych i wyssanych z palca zarzutów - sam nie jestem entuzjastą PRL-u co chyba logiczne, ale głupot - tylko aby "dowalić" - pisał nigdy nie będę. Głupot o WIELKIM SUKCESIE III RP też powtarzał nie będę - uwierz, znam życie, znam ludzi i na pewno dla większości to państwo stwarza dużo gorsze warunki do godziwej egzystencji.

Chodzi mi o fakt przedstawienia ustroju - zero obiektywizmu czy dobrej woli w pokazaniu prawdy historycznej. Powtarzanie głupot, które "propaganda III RP" pieprzy o PRL-u od ponad 20 lat. Polecam spojrzeć na świat w oparciu o fakty z wielu źródeł (głównie własnego, popartego inteligencją i "zwątpieniem" doświadczenia), a nie bezmyślnie wierzyć w to co mówią zależne od wielkiego kapitału media.

ocenił(a) film na 9
papajkal

Nie wiem ile masz lat ale po Twoich wypowiedziach sądzę że nie wiesz o czym piszesz. Pewnie nie pamiętasz komuny
Nie umiesz sobie wyobrazić tego o czym mowa. To troszkę tak jak rozmowa ze ślepym o kolorach
A co do filmu to przedstawione były same fakty tyle że w niecodzienny sposób. I nie uważam żeby ten film był tendencyjny
Tendencyjny to był dziennik telewizyjny :)
A ludzie niektórzy szybko zapominają. I nie słuchaj tych co mówią że za komuny było lepiej. Lepiej mieli milicjanci i kapusie
Nie wiem czy chciałbyś żyć w poprzednim ustroju.
Tylko za Gierka przez chwilę żyło się lepiej ale po tym lepiej zostało potworne zadłużenie i stan wojenny
A co do III RP. Nikt tam nie mówił że to był sukces

ocenił(a) film na 9
papajkal

a właściwie to wszystko jest mało istotne. Przecież Polska była pod sowiecką okupacją. Polska nie była WOLNA !!!
Można sobie pisać co się chce i ile się chce ale to jest fakt. I tutaj chyba wszystkie Twoje argumenty zrobią się mało istotne.
Na tym kończę poczytaj troszkę historii po tym pomyśl. Wspominałeś coś o logice więc mam nadzieję że ją posiadasz.
Powodzenia w studiowaniu historii (tej prawdziwej) Tą którą obejrzałeś w filmie jest prawdziwa tylko podana w niecodzienny sposób.

bez odbioru

ocenił(a) film na 1
max_38

nikt nie chciał tu rozmawiać o PRL-u przecież, chodzi o fakt, że film ten jest po prostu głupi, tendencyjny i bez aspiracji, by być wartościowym. Zwykły, kapitalistyczny "produkcyjniak" dla mas.

ocenił(a) film na 2
papajkal

Tylko ja bym nie nazwał tego kłamstwem a sofizmatem rozszerzenia.(ang. strawman). Piotr Fronczewski gra tutaj chochoła, którego argumenty są łatwe do obalenia. To jest niestety okrutnie prymitywna propaganda.

Piotr Fronczewski nie zagrał dobrze sarkazmu i ironii. Od niego można by było wydobyc więcej humanizmu, ale to zapewne wina reżysera i scenarzysty tej produkcji a nie aktora.

ocenił(a) film na 1
Wujek_Sylwek

Ten film to siermiężny pamflet, a nie solidne rozliczenie z blasków i cieni PRL-u. Jakby nie patrzeć, to po wojnie kraj dżwignięto z ruin, zbudowano przemysł od podstaw, zlikwidowano analfabetyzm, skutecznie zwalczono gruźlicę w społeczeństwie. Tymczasem po 1989 r. nowe "elity" polityczne zamieniły jedynie protektorat wschodni na zachodni, ale to już osobny rodział historii bez happy endu.

ocenił(a) film na 8
Dagome_iudex

Ale któż powiedział, że to miało być "rozliczenie blasków i cieni PRL-u". To po prostu nieszablonowe pokazania kłamstwa i obłudy, na których to ów system się opierał. A to, że PRL miał swoje zalety to prawda. Tylko tu nie o tym. To żadne rozliczenie. Pozdrawiam.

Dagome_iudex

Okej, ale jakbyśmy mieli kapitalizm to ze wszystkimi problemami byśmy się uporali wcześniej i teraz bylibyśmy na poziomie Szwecji, a nie jak teraz... Siermiężne to jest Twoje myślenie i nie zauważanie tego, że socjalizm skrzywdził nasze społeczeństwo, ponieważ karał ludzi za to, że chcą być kreatywni i chcą pracować.

ocenił(a) film na 9
papajkal

jakieś przykłady kłamstw? podaj

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones