Film

Bez przebaczenia

Unforgiven
1992
2 godz. 11 min.
7,9 88 807
ocen
7,9 10 1 88807
40 279
chce zobaczyć
8,4 22
oceny krytyków
Emerytowany rewolwerowiec podejmuje się zemsty na zlecenie okaleczonej prostytutki. Więcej Mniej
Bez przebaczenia zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 4 nagrody Oscar, 23 inne nagrody i 15 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

William Munny (Clint Eastwood) był niegdyś rewolwerowcem i łowcą nagród, jednak dziś jego umiejętności odeszły razem z wiekiem, a burzliwe przygody zastąpiła spokojna farma. Coraz częściej pojawiają się również koszmary o ludziach, których zabił. Mimo to decyduje się spróbować zdobyć nagrodę, jaką wyznaczyły prostytutki w miasteczku BigWilliam Munny (Clint Eastwood) był niegdyś rewolwerowcem i łowcą nagród, jednak dziś jego umiejętności odeszły razem z wiekiem, a burzliwe przygody zastąpiła spokojna farma. Coraz częściej pojawiają się również koszmary o ludziach, których zabił. Mimo to decyduje się spróbować zdobyć nagrodę, jaką wyznaczyły prostytutki w miasteczku Big Whiskey za zemstę na człowieku, który okaleczył jedną z ich koleżanek. Zadanie wydaje się być proste, jednak przychodzi mu się zmierzyć z twardym szeryfem (Gene Hackman).

boxoffice
$159 157 447 na świecie
$101 157 447 w USA
$58 000 000 poza USA
budżet
$14 400 000
studio
Warner Bros. (przedstawia) / Malpaso Productions
tytuł oryg.
Unforgiven
inne tytuły
The William Munny Killings (tytuł roboczy) USA
Więcej...
Jeremy Irons był kandydatem do roli Anglika Boba. Ostatecznie angaż otrzymał Richard Harris.
Scenariusz filmu krążył w Hollywood przez prawie 20 lat. W międzyczasie Gene Hackman przeczytał skrypt i odrzucił rolę Williama "Billa" Munny'ego. Gdy doszło do realizacji filmu, Munny'ego zagrał Clint Eastwood, a Hackman wcielił się w Małego Billa Daggetta.
Materiał roboczy zawierał scenę nakręconą z udziałem matki Clinta Eastwooda wsiadającej do pociągu. Ostatecznie ujęcie to zostało usunięte, ponieważ, jak tłumaczył matce reżyser, "film był za długi i coś trzeba było koniecznie wyrzucić". Wszystko zostało synowi wybaczone, kiedy Eastwood zaprosił mamę na ceremonię wręczenia Nagród Akademii, podczas której zadedykował jej fragment przemówienia.
Clinta Eastwooda znamy z wielu wcieleń i genialnych kreacji, ale świat podbił jako kowboj. To właśnie od westernów zaczęła się jego wielka kariera. Przede wszystkim od "Dolarowej trylogii", ale nie tylko. Przez wiele lat wcielał się w różnych samotnych (lub mniej samotnych) jeźdźców. Można powiedzieć, że Eastwood jest jedną z najbardziej ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 92%
Na początku lat dziewięćdziesiątych, w okresie kiedy gatunek westernu miał lata swej świetności dawno za sobą, Clint Eastwood stworzył swój najlepszy film − "Bez przebaczenia", dzieło uznane za ostatni klasyczny western. Westerny − opowieści o czasach Dzikiego Zachodu − przez jednych krytyków uznawane są za wspaniałe filmy, a przez innych ostro ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 82%
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych