Morgan Freeman I

Morgan Porterfield Freeman Jr.

8,4
117 318 ocen gry aktorskiej
Morgan Freeman I
Jest jednym z najbardziej uznawanych aktorów w Hollywood, karierę zaczął od występów w musicalach. Zanim podjął naukę w szkole aktorskiej, spędził pięć lat w US Air Force. W 1968 roku zadebiutował na scenie jako Rudolph w "Hello, Dolly" - wersji z udziałem Pearl Bailey. Następnie grywał w dramatach szekspirowskich oraz pojawił się w szeregu interesujących produkcji broadwayowskich i off-broadwayowskich. We wczesnych latach 70. stał się popularną postacią telewizyjnego programu edukacyjnego dla dzieci, "The Eletric Company", emitowanego przez PBS.

Na dużym ekranie pojawił się w 1971 roku w filmie "Who Says I Can't Ride a Rainbow?". Przez lata był obsadzany w jednakowych, schematycznych rolach, dopóki nie otrzymał nominacji do Oscara i Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego za udział w filmie "Cwaniak". Drugą nominację do Oscara oraz status gwiazdy zyskał w 1990 roku, kiedy to zagrał w uroczej komedii "Wożąc panią Daisy". Potem wystąpił w takich szlagierach kinowych jak "Chwała", "Robin Hood: Książę Złodziei" czy "Bez przebaczenia". W 1993 roku zadebiutował jako reżyser, realizując film "Bopha!", opowiadający o czarnoskórym policjancie i jego synu, prześladowanych przez zwolenników apartheidu. Rok później zagrał w "Skazanych na Shawshank", za co został wyróżniony nominacją do Oscara dla najlepszego aktora.

Ogromną popularność zdobył dzięki występowi w słynnym thrillerze "Siedem" Davida Finchera, gdzie wcielił się w postać policjanta tropiącego (wraz z Bradem Pittem) seryjnego zabójcę. Freeman jest jednym z niewielu czarnoskórych aktorów amerykańskich, którym reżyserzy (jak Clint Eastwood czy Brian De Palma) dają znaczną swobodę twórczą w konstruowaniu kreowanych postaci i pozwalają przy tym na wykraczanie poza utarte schematy, wynikające z koloru skóry.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 czerwca 1937

miejsce urodzenia: Memphis, Tennessee, USA

wzrost: 188 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 13 innych nagród oraz 29 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Jeanette Adair Bradshaw (22.10.1967 - 18.11.1979, rozwód), córka Morgana; 2. Myrna Colley-Lee (16.06.1984 - 15.09.2010, rozwód)
Adoptował Deenę, córkę swojej pierwszej żony Jeanette Adair Bradshaw. Ma również dwóch synów: Alfonso (ur. 13.09.1959) ze związku z Lolethą Adkins oraz Saifoulaye'a (ur. 1960) z wcześniejszego związku.
Jest właścicielem i współzałożycielem firmy producenckiej Revelation Entertainment.
Początkowo w filmie "Za wszelką cenę" miał zagrać Frankiego Dunna, jednak zastąpił go Clint Eastwood. Freeman zaś odegrał postać Eddiego Duprisa.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

On zawsze gra murzyna i to najczęściej starego. Zdumiewające że go tak zaszufladkowali

Serio, lubię gościa, ale odnoszę wrażenie, że jest wszędzie

Szkoda, że czasu nie można zatrzymać...

To uczucie kiedy czarnoskóry aktor ma nazwisko "Freeman"

Co drugi film to Klasyka Kina: Wożąc panią Daisy, Bez przebaczenia, Siedem, Skazani na Shawshank, Siostra Betty, Bruce Wszechmogący, Za wszelką cenę, Choć goni nas czas! Geniusz!