Morgan Freeman I

Morgan Porterfield Freeman Jr.

8,4
109 189 ocen gry aktorskiej
Morgan Freeman I
Jest jednym z najbardziej uznawanych aktorów w Hollywood, karierę zaczął od występów w musicalach. Zanim podjął naukę w szkole aktorskiej, spędził pięć lat w US Air Force. W 1968 roku zadebiutował na scenie jako Rudolph w "Hello, Dolly" - wersji z udziałem Pearl Bailey. Następnie grywał w dramatach szekspirowskich oraz pojawił się w szeregu interesujących produkcji broadwayowskich i off-broadwayowskich. We wczesnych latach 70. stał się popularną postacią telewizyjnego programu edukacyjnego dla dzieci, "The Eletric Company", emitowanego przez PBS.

Na dużym ekranie pojawił się w 1971 roku w filmie "Who Says I Can't Ride a Rainbow?". Przez lata był obsadzany w jednakowych, schematycznych rolach, dopóki nie otrzymał nominacji do Oscara i Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego za udział w filmie "Cwaniak". Drugą nominację do Oscara oraz status gwiazdy zyskał w 1990 roku, kiedy to zagrał w uroczej komedii "Wożąc panią Daisy". Potem wystąpił w takich szlagierach kinowych jak "Chwała", "Robin Hood: Książę Złodziei" czy "Bez przebaczenia". W 1993 roku zadebiutował jako reżyser, realizując film "Bopha!", opowiadający o czarnoskórym policjancie i jego synu, prześladowanych przez zwolenników apartheidu. Rok później zagrał w "Skazanych na Shawshank", za co został wyróżniony nominacją do Oscara dla najlepszego aktora.

Ogromną popularność zdobył dzięki występowi w słynnym thrillerze "Siedem" Davida Finchera, gdzie wcielił się w postać policjanta tropiącego (wraz z Bradem Pittem) seryjnego zabójcę. Freeman jest jednym z niewielu czarnoskórych aktorów amerykańskich, którym reżyserzy (jak Clint Eastwood czy Brian De Palma) dają znaczną swobodę twórczą w konstruowaniu kreowanych postaci i pozwalają przy tym na wykraczanie poza utarte schematy, wynikające z koloru skóry.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 czerwca 1937

miejsce urodzenia: Memphis, Tennessee, USA

wzrost: 188 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 13 innych nagród i 28 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Jeanette Adair Bradshaw (22.10.1967 - 18.11.1979, rozwód), córka Morgana; 2. Myrna Colley-Lee (16.06.1984 - 15.09.2010, rozwód)
Adoptował Deenę, córkę swojej pierwszej żony Jeanette Adair Bradshaw. Ma również dwóch synów: Alfonso (ur. 13.09.1959) ze związku z Lolethą Adkins oraz Saifoulaye'a (ur. 1960) z wcześniejszego związku.
Jest właścicielem i współzałożycielem firmy producenckiej Revelation Entertainment.
Początkowo w filmie "Za wszelką cenę" miał zagrać Frankiego Dunna, jednak zastąpił go Clint Eastwood. Freeman zaś odegrał postać Eddiego Duprisa.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych