Film

1971 1 godz. 37 min.
6,9 1 074
oceny
6,9 10 1074
486
chce zobaczyć
{"id":"4297","linkUrl":"/film/Boles%C5%82aw+%C5%9Amia%C5%82y-1971-4297","alt":"Bolesław Śmiały","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/42/97/4297/7853043.2.jpg"}
Król Polski wdaje się w konflikt z opozycją, na czele której stoi biskup Stanisław.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Film historyczny, opowiadający o polskim królu Bolesławie Śmiałym, który, aby zachować spójność państwa i zapewnić bezpieczeństwo, szuka sprzymierzeńców na Rusi. Sprzeciwia się temu rada królewska, której przewodzi Sieciech, oraz biskup Stanisław dążący do przejęcia władzy w królestwie. Król wie, że sojusz z Rusią jest konieczny, byFilm historyczny, opowiadający o polskim królu Bolesławie Śmiałym, który, aby zachować spójność państwa i zapewnić bezpieczeństwo, szuka sprzymierzeńców na Rusi. Sprzeciwia się temu rada królewska, której przewodzi Sieciech, oraz biskup Stanisław dążący do przejęcia władzy w królestwie. Król wie, że sojusz z Rusią jest konieczny, by skutecznie przeciwstawić się cesarzowi niemieckiemu i podejrzewając spisek rozkazuje uwięzić wojewodę Sieciecha, ale ten znajduje schronienie u biskupa Stanisława. Biskup rzuca klątwę na króla, oskarżając go o rozwiązły tryb życia. Pikanterii dodaje sprzyjanie spiskowcom żony króla, która czuje się publicznie upokorzona romansem Króla z prostą dziewczyną. Dziewczynę tłum kamieniuje, za co Król nakazuje ściąć biskupa. Tuż po egzekucji rozpoczyna się szturm na zamek wojsk niemieckich i czeskich wezwanych przez spiskowców. Król ucieka na Węgry.

na podstawie
Maria Dąbrowska "Stanisław i Bogumił" (sztuka) / Józef Ignacy Kraszewski "Boleszczyce" (powieść)
studio
Zespół Filmowy "Kraj"
data produkcji
1971
tytuł oryg.
Bolesław Śmiały
inne tytuły
W filmie pojawiło się ponad 80 aktorów i studentów szkół filmowych, a także 1500 statystów.
Film nakręcono na trasie średniowiecznych zamków na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w zabytkowym kościele w Inowłodzu oraz na zamku w Lipowcu koło Chrzanowa.
Na potrzeby filmu uszyto 700 kostiumów.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Reenactment mimo upływu lat

  Winnetou28 ocenił(a) film na 9

  Wydaje się że nie ma nadinpretacji w fabule obrazu w stosunku do źródeł historycznych. Kwestie obyczajowe I polityczne będące motorem działań biskupa wyważone. Gogolewski/Bolesław na granicy neurotyzmu, a przecież istnieją pewne sugestie co do jego stanu psychicznego. Bolesław zaangażował ... więcej

 • Interesujący

  Alsana ocenił(a) film na 5

  naprawdę! historia Polski jest tak ciekawa i zaskakująca, że naprawdę mogłoby powstać tyle fimów z możliwościami superprodukcji .... Oglądałam film na fakultecie z Historii Polski na 30 osób ponbad połowa doczekała do napisów mimo że mogli wychodzić po przekroczeniu czasu zajęć. Coś w tym jest :)

 • Bolesławie gdzieś Ty ?!

  voitaco ocenił(a) film na 8

  Dzisiejsi nasi "aktorzy" mogli by się sporo nauczyć z tego filmu, albo przynajmniej podpatrzeć jak się naprawdę gra. To o filmie. A co do samej postaci Bolesława; to marzy mi się taki władca we współczesnej polsce.

  6
  • Rewelacja, rewelacja!!!

   Filmnoir

   To jeden z najlepszych polskich filmów historycznych. Bardzo dobra gra aktorska (zwłaszcza Ignacego Goglewskiego) ,wątek konfliktu braci, do którego miesza się Wojewoda Sieciech, znakomicie przedstawiony, kostiumy świetne... 9/10.

   4
   • Temat świetny

    Przypalowiec ocenił(a) film na 8

    realizacja nieco słabsza, ale takie filmy już w dzisiejszych czasach nie powstaną, "czarni rządzą".